Joululahja - galluppia

Lahjoja ostetaan ja tehdään, paniikissako ?

MITEN huomioit ja MITÄ annat / anntko lahjaksi vävyillesi / minijöillesi ?

MITEN huomioit lastenlapset ?

MITEN huomioit ns. uusioperheen lapset / lapsen puolison mukana sukuun tulleet ?

Meillä tuntuu tulevan onglemia em. asioissa;(

Siksi pienet gallupit on nyt paikallaan - mikä on yleisin käytäntö.

Lastemme puolisoihin on ja ei ole kovin hyvät välit kaikkiin.
858
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ei paniikkia miniöistä. Enää ei oo sitä ainuttakaanminiää ;)))

Äänestä

Suunnittelen hyvissä ajoin. Teen itse tai ostan. Hankin lahjat vain ja ainoastaan puolisolleni ja lapsille. Omia lapsia ei vielä ole, joten tällä hetkellä vain veljenpojalle. Ostaisin myös lapsenlapsille ja uusioperheen kaikille lapsille omansa. Lapsi on lapsi, ja jouluna on kiva seurata lasten iloa ja onnea :)

Äänestä

Mitä miniälle vois ostaa ja ennen kaikkee siksi, että sillä on jo kaikkee; ei mitään vaan kukka pakettiin ja siihen hyvän Joulun tervehdykset.

Ei hääppönen juttu mutta silti parempi kuin ei mitään.

Äänestä

Vaimolle, mutsille, likalle ja suvun lapsille tuleen ostettua.

Niin ja sitten jo kohta pari-vuotiaalle pojalle pelejä PC:lle, Wiille ja PS3:selle :D
näistä on isällekkin iloa! :D Ja vaimon "vaate-lahjoista" :D

Äänestä

Mikä tässä nyt on ongelmana? miksi en saa kertoa että miniä heitti poikamme ulos ja toinen poikamme ei ole naisisa kiinnostunut?
Voisiko poistattaja perustella? Onko nyt menossa jonkinlainen irtiotto niin ettei palstalle jäisi ainuttakaan viestiä pikkujouluja varten kopioitavaksi?

Äänestä

Lahjoja ostetaan ja tehdään, mutta ei paniikissa, yhtävaille on kaikki kääritty jo paketteihin.

Miniä ja vävyt saavat tietyati lahjat myös.

Lapsille ja lapsenlapsille lahjoja tietenkin...

Uusio perheitä ei meillä ole.

Meillä on lasten puolisoiden kanssa tosi hyvät välit...

Äänestä

Voi ei meillä oo pienintäkään paniikkia ikinä joulusta! Hankitaan lahjoja, tehdään yhdessä ruokaa jne. Lahjat on helppo laittaa kun tuntee lahjan saajan tarpeeksi hyvin, ei tuu virhehankintoja.

Meillä on iso ilo että on saatu ihanat miniät joihin on oikein hyvät välit.

Äänestä

Vuosi sitten meillä oli vielä miniä, onneksi hänestä päästiin kun ymmärsi viimeinkin jättää poikani.Toinen poikamme taas ei ole
kiinnostunut naisista.
Ostamme siis lahjat vai itse itsellemme, ehkä hankin keski ikäisille pojilleni joulu lukemisiksi vanhoja aku akkoja, uudet ovat liian kalliita.Yksi uusi akun taskukirja taitaa maksaa lähes koskenkorvapullon verran.Asiat tärkeys järjestykseen!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


ongelmia kerrakseen kirjoitti:

Lahjoja ostetaan ja tehdään, paniikissako ?

MITEN huomioit ja MITÄ annat / anntko lahjaksi vävyillesi / minijöillesi ?

MITEN huomioit lastenlapset ?

MITEN huomioit ns. uusioperheen lapset / lapsen puolison mukana sukuun tulleet ?

Meillä tuntuu tulevan onglemia em. asioissa;(

Siksi pienet gallupit on nyt paikallaan - mikä on yleisin käytäntö.

Lastemme puolisoihin on ja ei ole kovin hyvät välit kaikkiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu