Ensi vuonna Sierra Leoneen

Jorkka.T

Olen aikeissa matkustaa ensi vuoden puolella sierra leoneen.Tarkoitus olisi käydä timanttikentällä.saako sieltä paikan päältä vuokrattua retkitarvikkeita? ei olisi kivaa täältä käsin roudata lapioista lähtien kaikkea mukaan.muutama vuosi sitten kävin etelä-afrikassa kap kaupungin timanttikentälllä,oli todella upea reissu,mutta saalis jäi hyvin vähäiseksi.no sen verran että asunto-osakkeen sai ostettua.suomalaisia on kuulemma paljon ollut sierra leonen timanttikentällä.pari kuukautta sitten kaveri soitteli sieltä ja kertoi että siellä on meneillään hulinapäivät.luulin että tarkoitti sotatilannetta,mutta siellä jaettiin kuulemma viikon ajan ilmaiseksi kaupoista,vaatteita,ruokaa,kosmetiikaa,kodinkoneita,elektroniikkaa,sotatarvikkeita,viinaa,ja huumeita kaikille turisteille.kummallinen maa tuo afrikka.olen luullut aina että se on köyhä maa,mutta kuulemma onkin maailman toiseksi rikkain maa.tarjoushaukka oli kaksi vuotta sitten taikonut kaikki kurjuudet sieltä pois ostosreissullaan.

2

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lol :)

      Joo tammikuussa on taas hulinapäivät, jakavat timantteja kaikille jotka tulevat paikalle. Lol :)

      • hulinaa

        toivottavasti ehdin mukaan tuonne hulinapäiville. Olisihan se mukavaa saada muutama timantti,ihan vaan mieltä piristämään.Toivon saavan koko muovikassillisen niitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      271
      4687
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3040
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2857
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      29
      2841
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1801
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1654
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1429
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1180
    Aihe