Matkaoppaaksi 2012?

Aurinko katoksi

Onko tietoa minkä verran matkanjärjestäjät palkkaa uusia oppaita kevään hauissa? Toisin sanoen onko alalla suuri vaihtuvuus henkilökunnassa? Ja mitäs kautta Lomamatkat hankkii oppaita kun nettisivujen kautta ei löydy mitään infoja rekrystä?

Onko kokemusta Hispaniasta? Millainen työnantaja? Entä Apollomatkat?

Tiedossa on kyllä ettei rahan takia oppaaksi kannata hankkiutua vaan hyvien kokemusten. Kysyisin kuitenkin nykyisiltä ja entisiltä oppailta: missä firmassa työsuhde-edut ovat kohdallaan? Vakuutukset, asumiset, koulutukset, ruokailut jne.?

2

451

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mie

      Jokos olet matkaoppaana? Itse ajattelin syksyksi..

    • ex opas

      Tää sama kysymys nousee tällä palstalla niin usein, ettei kukaan enää viitsi vastata, varsinkaan me entiset oppaat. Jos siis kuvittelet saavasi jotakin oppaantyöstä, hae Olympialle, tosin heillä on kovat vaatimukset, Aurinkomatkat menettelee, muiden kohdalla asia on niin, että saat sossusta enemmän kuin niiltä palkkaa. Mutta siis jos 500 euroa kuussa mielestäsi riittää, niin lykkyä tykö, toivottavasti sinulla on varakkaat vanhemmat tai puoliso.

      Tein pari vuotta duunia, oli hyvä kokemus, mutta enää en lähtisi.

      Onnea matkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      189
      5109
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      18
      1812
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      63
      1636
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      127
      1527
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      10
      1507
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      51
      1185
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1084
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      307
      980
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      196
      945
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      840
    Aihe