onko kellään kokemuksia mustasta timantista?
Musta timantti
5
1618
Vastaukset
- Kokemusta..
On. Se on musta.
- Erittäin harvinaisia
Kalliiksi tulee. Kannattaa tiedustella paikkakuntasi gemmologilta. Siis jos "aidosta" kyse. Synteettisiähän löytyy kaikenlaisia markkoinoilta varmaan aika helposti.
- orangepearl
Luonnon mustat timantit ovat todella harvinaisia, ja sen mukainen on hintakin. Aitoja timantteja värikäsitellään, yleensä väri saadaan aikaan lämmöllä, ja mustia AITOJA timanttejakin on paljon saatavilla värikäsiteltyinä, ja silloin myös hintakin on huokeampi kuin luonnon sävyillä. Värikäsitelty timantti on yhtä kestävä väriltään kuin luonnon timantti, ja väri ei kulu kivestä pois, joten se on mielestäni loistava vaihtoehto sormukseen. Kannattaa kysellä kultasepältä vaihtoehtoja, he tietävät hinnat yms. tarkemmin:)
- Shara S.
Itse tilasin sormuksen netistä www.midaankulta.fi
Mustat timantit ovat halvempia verrattuna kirkkaisiin timantteihin ja oma mieheni piti väristä. - Milfredo
Eivät mustat timantit ole mitään kalliita. Itseasiassa vähin arvostettu timantin väri, joten voi helposti ostaa vaikka vähän isommankin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad911477- 541033
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että383864- 156849
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän124727- 56723
- 51668
- 57641
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38635- 76632