Pikitie

Lähdin pikitietä pitkin
sudet raatelivat karjaa
luulin, että emme kohtaa enää

Elin toista sunnuntaita
luomakunnan rajamailla
uskoin, että katse kertoo kaiken

Opin heinäkuulta paljon
aistien harhat, tummat maisemat
tiedän odottavani oikeassa paikassa
4156
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Huomen r_r

Minäkin olen aina pitänyt totena että katse kertoo kaikein,
nykyisessä monisyisessä elossa ehkä pitää hieman jo selittää..
Minä en näe silmiäsi joista voisin katso mitä ne kertoo,
joten mielelläni kuulisin runon historian, tarinan -
haluan ymmärtää ja tietää ajattelenko oikein. :)

Äänestä
  • Huomen-/keskipäivää:)

    Öö.. tarina ei ole oikeastaan tämän kunniakkaampi.. Kuulin pitkästä aikaa vanhan suosikki-iskelmän (Kake Randelinin Kirje kotiin) ja jäin ihasteleviin tunnelmiin, miten hyvin se on kirjoitettu. Sanat koskettivat monia silloin takavuosina ja mielestäni se on edelleen erittäin taidokas suoritus kaikinpuolin. Korvani kiinnittyi erityisesti sanaan "pikitie".

    Halusin kirjoittaa "oman versioni" omanlaisella twistillä tietysti. Lähdöstä ja uudesta kohtaamisesta. Minun on vaikea uskoa, että sinänsä menettäisi mitään missään olosuhteessa, toinen säkeistö puhuu hengellisyydestä..
    Yleensäkin, että tieto lisääntyy matkan varrella, kaikki muuttuu paremmaksi.

    http://www.youtube.com/watch?v=7_OIgy1pIfg

    Äänestä

Huomenta miekko. Olet todellakin ollut jossakin syrjässä, jos kyseessä on luomakunnan rajamaat. Pidin tuosta toisesta kappaleesta. Lähden nyt sairastelemaan, kun kuume puskee hikenä pintaan.

Äänestä
  • Päivää, Spark. Itse asiassa joo, tässä on yhdistelty kahta matkaa: länsirannikolle ja itärajalle.. huomattu, että tyytyväistä elämää aikaansaadaan sielläkin. Mietin, että ei pidä tulkita loukkaavsti tuota luomakunnan rajamaata, rajahan on äärimmäisen positiivinen ilmiö, siirtymistä johonkin uuteen. Rajamaa on eksotiikkaa, vaistonvaraisesti toimivia ihmisiä ja villieläinten huhuilua.

    Toivotan pikaista paranemista. Juo kuumaa ja kääriydy villaan. Aika heittää kesävaatteet jo ullakolle ja hakea kaapista pilkkihaalarit.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rahvaanrunoilija kirjoitti:

Lähdin pikitietä pitkin
sudet raatelivat karjaa
luulin, että emme kohtaa enää

Elin toista sunnuntaita
luomakunnan rajamailla
uskoin, että katse kertoo kaiken

Opin heinäkuulta paljon
aistien harhat, tummat maisemat
tiedän odottavani oikeassa paikassa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu