Uudempi kone ja ongelma fedoran asennuksessa

Trollio

Oli sen verran vittuuntunut päivä ja tilan puute ahdisti, joten hain läppärin paikallisesta liikkeestä. Yritin asentaa Fedora 16 KDE 64-bit järjestelmää tuon wintööt 7 tilalle, mutta homma kusi täysin???

Nyt joudun käyttämään kubudubulua, että saa jonkin käyttiksen koneelle.
Fedora siis asentui ihan tuskan kanssa koneelle, mutta lopputulos oli vilkkuva sininen ruutu. Kokeilin asentaa liveltä ja dvd-levyltä. Sama homma.

Mitä tehdä? Haluaisin kuitenkin fedoran ja toimivan, nopean KDE:n koneelle.

Kone on Samsung Series 3. samsung series 3 300ea s03

Muuta en nyt tiedä tästä koneesta. Kysykää ja jos jotain speksejä pitää saada lisää, niin rautalanka ohjeet kiitos. ;)

Ihan kivan nopeaa tuntuu toimivan tää kubulubutubukin, mutta fedora antain varmasti lisää potkua koneelle?...

5

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nomodeset

      Koitapa kernel-parametriä nomodeset tai esim. näytönohjainajuri.modeset=0
      Valitettavasti.

    • Trollio

      Täytyy testata noita vinkkejä kunhan kotio pääsee. Tartteeko bootissa painella jotain nappuloita vai?...

    • Trollio

      En taida enää vaihtaa takas. APT huima nopeus ja käyttiksen suomenkielisyys loistaa tässä ihan 1/0.

      Toimii hyvin joten miksipä vaihtaa. Pidän peukkua Fedoralle ja kokeilen sitä tulevaisuudessakin.

      Se on moro täältä.

      T: Trollio

    • yum-fastest-mirror

      Apt:in nopeus? Suomenkielisyys? Kaikki jakelut on kotoistettu. No, kriteerit kullakin.

    • Trollio

      "yum-fastest-mirror" yks turhimmista kapistuksista, jolla ei saavuta apt-get nopeutta lähellekään.

      apt-get install... WIUUH! valmis. yum install... Odota... odota... odota... odota... odota... asennus epäonnistui. Ja tuo rpm sonta muutenkin. Paketteja kyllä saa asennettua, jos saa, mutta niitä ei voi poistaa riippuvuuksiaen kera. On kuulemma joskus rpm:ään tulossa tuo toimintokin.

      Fedoraan ei vaan saada suomennuksia ajallaan. joka toinen kohta on käännetty ja joka toinen ei. Puolikielinen on. Toista on Kubuntussa.

      Ja ei sitä voi asentaa, kun se on niin kehittynyt, että siinä on nvidia vamma johon ei ole keksitty korjausta. Sama kortti, mutta mä en pääse edes työpöydälle. Fedora 16 Gnome live toimii, mutta asennettuna ei.

      http://fedoraproject.org/wiki/Common_F16_bugs#Graphical_corruption_in_GNOME_Shell_.28and_other_3D-accelerated_applications.29_with_NVIDIA_GeForce_FX_5200_adapters

      Eikä toimi KDE:lläkään. Itellä jää BIOS tekstien jälkeen vilkuttamaan kuvaa.

      Debian 6 KDE työpöydällä toimi tässä läppärissä, mutta Fedora ei.
      Kubuntu toimii ihan kivasti, mutta työpöytä vaatis nopeutta lisää.

      No en mä sitä Fedoraa enää tarvi. Deb pohjaiset loistaa monessakin asiassa.

      Hyvää joulua teille Linux käyttäjille ja rauhaa :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      149
      9747
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      169
      6149
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      33
      5497
    4. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      172
      5451
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      6
      4482
    6. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      59
      4453
    7. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      88
      3541
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      78
      3499
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2991
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      128
      2950
    Aihe