Eli voiko modeemin palomuurin poistaa?
D-linkin modeemissa on nyt käytössä NAT ja firewall,eli jos tuon firewallin poistaa,niin nopeutuuko netti? Käytössä on jo f-securen virustorjubta ja palomuuri.
Voiko modeemin palomuurin poistaa?
10
1827
Vastaukset
Nettä ei nopeudu, vaikka palomuuri otettaisiin pois käytöstä...
Voi poistaa mutta ei siitä mitään hyötyä ole ellet käytä jotain ohjelmia jotka eivät tykkää olla NATin takana esim. jotkut P2P ohjelmat ovat olleet tällaisia, en tiedä miten nykyään.
Nopeushyötyä ei ole.
Oma modemini on siltaavana = NAT ja palomuuri on pois käytöstä modemista.- reititettynä
"siltaavana = NAT".
Eikö siltaus juuri poista NAT-ominaisuuden.
- NO vain
täysi torvi poistaa palomuurin käytöstä, sitten ihmetellään kun virukset leviää ja tulee koneelle. Itse olen kahden laite palomuurin, takana eipä ole virukset haitanneet.
- Minä taas
Kiitos sulle f.e. dzerzhinsky aina hyvistä ja ystävällisistä vastauksista.
Eli onko NAT ja palomuuri sama asia? Modeemissa on täplät kummassakin päällä.Ei ole sama asia.
NAT muuttaa IP osoitteen tietokoneen ja modemin välillä ja NATin avulla voi käyttää montaa tietokonetta yhtäaikaa yhdellä ISP:n antamalla IP osoitteella.
Palomuuri päästää läpi tai estää tietoliikennettä porttien läpi sellaisten sääntöjen mukaan mitä siihen on asetettu.
"Modeemissa on täplät kummassakin päällä. "
Ihan hyvä. Harvemmin tulee sellaista tilannetta vastaan että modemin NAT tai palomuuri häiritsisivät verkkoliikennettä.- :(
Mua hän väitti moneen kertaan trolliksi ja väärentäjäksi. :(
- Sepen uhrit ry.
:( kirjoitti:
Mua hän väitti moneen kertaan trolliksi ja väärentäjäksi. :(
Samoin mua :(
- Uutelias
Sepen uhrit ry. kirjoitti:
Samoin mua :(
Syystä vai syyttä?
- Lisää jäseniä
Uutelias kirjoitti:
Syystä vai syyttä?
Uusi tapaus on kehittymässä tuolla ylempänä, mielenkiinnolla odotamme
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku645160Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti662347- 2622342
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362339Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191574Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2191438Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai491028- 89996
Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v12929- 66927