Hei minulla on Fujitsu Siemensin Amilo Li3710 läppäri. Ja kun käynnistää niin heti logon jälkeen ilmoittaa " Missing Operating System ". Oisko kovo paskana, vai käyttis sekasin. Noh kuitenkin kun yritän vielä tätä saada recorvery maganemt kohtaan. Hakkaamalla alt f10 tai pelkästään f10 tai pelkästään f8. Niin ei tule ruutuun mitään, levykettäkään ei ole. Ja ei tullut tietokoneen mukanakaan.
Kiireisiä vastauksia, kiitos jo etukäteen :).
Kiireisiä vastauksia, kiitos jo etukäteen :).
Vastaukset 4
Vanhimmat
No kyllä on aika onnetonta koittaa yhtään mitään ilman asennusmediaa eli asennus dvd:tä. FIXMBR komentoa vois koittaa asennuslevyltä.
Saattaa kone alkaa toimimaan uudelleen asentamalla.
Vai voisko olla niin tyhmä kone, että koittaa buutata vaikkapa kortinlukijaan unohtuneelta muistikortilta? Tai jopa porttiin unohtuneelta usbi-tikulta?
>Niin ei tule ruutuun mitään, levykettäkään ei ole. Ja ei tullut tietokoneen mukanakaan.
Ei PC-koneissa ole enää vuosiin tullut mukana mitään levyjä, levykkeistä puhumattakaan. Ne palautuslevyt tehdään itse konetta käyttöön otettaessa, kuten täällä on sen ziljoona kertaa sanottu mutta ei vaan tunnu menevän viesti perille.
Jaa, ostin kesällä Fujitsun läppärin ja kyllä siinä tuli alkuperäinen win 7 asennuslevy ja ajurilevy mukana. Ihan hyvä läppärikin vielä, hiljainen eikä käy kuumana vaikka on multimediakäytössä johon se on tarkoitettukin.
Joo, en uskaltanut ääneen sanoa, että siellä ehkä kuuluisi olla jopa asennuslevyt mukana, nimittäin Fujitsu-Siemensin koneissa on poikkeuksellisesti ollut näitä asennus-levyjä mukana . Product recovery & Drivers & Utilities levyt ainakin.
Uusista _FUJITSU_ merkkisitä koneista ei ole vielä kokemusta.
Fujitsu-Siemens on nykyään pelkkä Fujitsu.
Kovasti väittävät Fujitsulla, että F-S ajat ovat taakse jäännyttä elämää...harmi, sillä F-S koneita korjailemalla on töitä riittänyt... =)