HP Pavilion

...vuosimallia 2008 teki äsken tenän. Kaikki valot palavat yritettäessä käynnistää, kovalevy 'raksahtaa' pari kertaa eikä sitten muuta tapahdukaan. Onkohan kellään aavistusta mikä saattaisi olla vialla tai yleensä tehtävissä? Kannattaako korjata? Akku on irti, kun muuta en yhtäkkiä keksinyt.

Mikähän olisi tilalle vastaavanlainen laite?
286
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Osaavat ja viitsivät ovat leiponeet uunissa tai kuumailmapuhaltimella tinauksestaan irronneita komponentteja takaisin, mutta onnistuminen on epävarmaa. Pavilionien tyyppivikoja, enkä todellakaan suosittele vastaavanlaisenromun ostamista tilalle: on valmistajalle joku viesti jätettävä.

Hanki joku tarpeisiisi soveltuva ammattikäyttöön suunniteltu kannettava, jossa Windows 7 64-bit Pro, niin ainakin odotusarvoisesti pitäisi kestämän vähän kauemmas kuin kolmen vuoden päähän ilman, että käyttöjärjestelmäkään vanhenee käsiin.

Äänestä

Juu, kaikki DV-sarjan paviaanit käyttäytyy lopulta juuri noin. Ei ole nimittäin ainoa laatuaan. Otan osaa...

nVidian näytönohjain siellä on luultavasti korkannut emolevyllä. Tiedostot saa viellä talteen kovalevyltä, kun laittaa levyn toiseen koneeseen kiinni.

huutonetissä joku noita korjailee, ja juutuubista löytyy aiheesta fix-elokuvia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


PH kirjoitti:

...vuosimallia 2008 teki äsken tenän. Kaikki valot palavat yritettäessä käynnistää, kovalevy 'raksahtaa' pari kertaa eikä sitten muuta tapahdukaan. Onkohan kellään aavistusta mikä saattaisi olla vialla tai yleensä tehtävissä? Kannattaako korjata? Akku on irti, kun muuta en yhtäkkiä keksinyt.

Mikähän olisi tilalle vastaavanlainen laite?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu