Pulju tarjoaa maksullisia palveluja, vaikka ei ole edes yritysrekisterissä. Kertoo sivuillaan hoitavansa mm. velanperintää ja ilmoittaa, että "henkilökunnallamme on edellytykset käyttää äärimmäisiä voimakeinoja viimeisenä vaihtoehtona".
Kyseessä on siis laiton yritystoiminta. Iidesrantalainen taloyhtiö on joutunut ko. puljun mainosterrorin uhriksi.
Nekalan Etsivätoimiston sivuilta kopsattua:
"Olen tietoinen siitä, että Etsivätoimisto Nekala ei ole perinteisessä merkityksessä rekisteröity yritys, eivätkä sen työntekijät omaa sovinnaisen yhteiskunnan kapeakatseisesti määrittelemää pätevää koulutustaustaa. Etsivätoimisto Nekala on Suomen valtion verotussysteemin ulkopuolella toimiva toiminimi."
"Ota meihin yhteyttä, niin tapaamme mielellämme kanssasi ja kartoitamme toimeksiannon laadun ja siitä koituvat kustannukset."
"Etsivätoimisto Nekala on Itä-Tampereella toimiva itsenäinen toiminimi. Suoritamme perinteisiä toimeksiantoja kuten suojelua ja velanperintää, mutta erikoisalanamme ovat Tampereen seudun yliluonnolliset ja paranormaalit ilmiöt."
Nekalan Etsivätoimisto - laitonta velanperintää
2
336
Vastaukset
- TKO
Näitä ns. haamujengejä on noussut julkisuuteen muinakin aikoina (lue: vuosikymmeninä) jolloin aina tavoitteena ollut "estää" tai "sensuroida" vallitsevan valtaeliitin tai muun sellaisen "hallinnon" aktiviteetteja. Ko. "yritys" lienee tämänkaltainen elin tai "instituutti", eikä ole syytä antaa nk. mainosterrorin hälventää mielikuvaa siitä, millaista toimintaa Etsivätoimisto Nekala harjoittaa tai harjoittanee lähiö- tai "ruohonjuuri"-tasolla. Kaiken kaikkiaan mainittakoon, että yleensä tällaisissa tapauksissa on tarkoituksena luoda jonkin sortin paikkaa, jonka tarkoituksena olisi estää sota, ja jossa me ja muukalaiset voisimme rauhassa setviä erilaisuuttamme. Paikka olisi kaukana kotoa: diplomaateille, keinottelijoille, yrittäjille ja vaeltajille. Se voi olla vaarallinen paikka, mutta se on viimeinen ja paras toivomme rauhasta.
- NKL_GHETTOBOY
vitun JUUTALAIS LISKOOOOT!!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude25715231Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy12510146Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1089371Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump237109Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1826547Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1766228Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri335622Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole474806Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys251796IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti1501705