http://www.omaishoitajat.fi/
Tästä osoitteesta saa omaishoitajat ajan tasalla olevaa tietoa.
Esitin kritiikkä liittoa kohtaan siitä että mielestäni ei omaishoitajien arkea ymmärretty tarpeeksi, johtui siitä että olin väsynyt ja huolien painama, tuntui että asioitamme ajaa sellaiset ihmiset joilla ei ole aavistustakaan todellisista vaikeuksista.
Niinhän liittoja yleensä moititaan muuallakin :)
Sitten jouduin varmaan tekemisiin henkilöiden kanssa jotka eivät olleet mielestäni tehtäviensä tasalla, sellaista sattuu...
Meillä on tämä liitto, kannattaa kysyä sieltä jos on vaikeuksia saada asioitaan kuntoon, ei meillä ole muuta, sinne olisi hyvä laittaa palautetta ja toivomuksia, uskon että ne otetaan huomioon.
Jos jotain hyvää voi hakemalla hakea lapsensa kuolemasta se on tämä: Pahin pelkoni on toteutunut, sen jälkeen ei ole enää mitään mikä voisi säikäyttää.
Uskallan sanoa mielipiteeni ja olla myös rehellinen.
Osittain kirjoitin tämän siksi että osa syyllinen erottamiseeni eräältä keskustelupalstalta oli juuri se että kritisoin joskus liiton toimintaa.
Olen lukenut liiton sivustoja, siellä on paljon hyvää asiaa, löytyy helposti.
Omaishoitajat ja läheiset liito
4
207
Vastaukset 4
- näin se on ....
Kannattaa ottaa liitton yhteyttä jos asioista on epäselvyyttä, meitä varten he siellä palkkaa nostavat:)
- Helmi
Eikö usealla paikkakunalla toimi paikallis- ja alueyhdistyksiä?
- soroppi
Kyllähän joka paikassa pitäisi oppia kritiikkiä vastaan ottamaan, muutoin asiat jäävät paikoilleen. Nykyisin vielä pitää olla todella vahva ja periksiantamaton, saadaakseen asioita eteenpäin.
Tottakai tämänkin liiton täytyy kuunnella kentän ääntä.
Olen pitkän linjan omaishoitaja, en ole koskaan tähän liittoon tutustunut. Luen joskus sivuston läpi, eikä siellä tosiaan ole mitään niin erikoista tietoa.. tai jotain, mitä en nyt muutoin tietäisi.
Sukulaiseni oli vaimonsa omaishoitaja ja hän jonkin verran piti paikalliseen toimistoon yhteyttä, oli viereisessä talossa, ja sanoi käyvänsä siellä toimistolla päiväkahvilla, kätevää, kuka asuu lähellä...:) Naapurin tuli omaishoitajaksi paljon myöhemmin kuin minä, miehensä kuoli vuosi sitten.
Hänelle oli paljon apua paikallisyhdistyksestä, ei omistanut nettiä ja tykkäsi osallistua silloin tällöin järjestettäviin tilaisuuksiin. Naapuri oli tyytyväinen saamaansa informaatioon.
Silloin kun aloin omaishoitajaksi olisi ei itsellänikään ollut nettiä, olin käyttänyt tietokonetta etupäässä puvun kaavojen tekemiseen, internetissä surffailusta en tiennyt mitään.
En silloin aloittaessani edes tiennyt liiton olemassaolosta, Kun olin muutaman vuoden hoitanut sain tietää että tukeakin voisi anoa.
En kuulu liittoon, olen kyllä aikonut liittyä kannatuksen vuoksi, saan netistä tiedot ongelmatilanteissa, Lääkäri tai muu asianatuntija terveyttä koskevissa asioissa on luotettavampi kuin keskustelupalsta.
Omaishoidon vastaava kertoo asioista myös, liitostakin autetaan vaikka siihen ei kuulukaan.
Täällä voi puhua omista kokemuksistaan, mutta jokaisen kannattaa kysyä asintuntijalta jos tulee ongelmia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.1961117- 80737
Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48702- 81591
Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä43586Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va175550- 39549
- 23543
- 46540
- 106540
Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan41537Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja289509Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64499Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U47494Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko46485Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27473Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.91446Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.29442- 21432
Sofia ja Jeffrey yhdessä
Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty80425