http://www.omaishoitajat.fi/
Tästä osoitteesta saa omaishoitajat ajan tasalla olevaa tietoa.
Esitin kritiikkä liittoa kohtaan siitä että mielestäni ei omaishoitajien arkea ymmärretty tarpeeksi, johtui siitä että olin väsynyt ja huolien painama, tuntui että asioitamme ajaa sellaiset ihmiset joilla ei ole aavistustakaan todellisista vaikeuksista.
Niinhän liittoja yleensä moititaan muuallakin :)
Sitten jouduin varmaan tekemisiin henkilöiden kanssa jotka eivät olleet mielestäni tehtäviensä tasalla, sellaista sattuu...
Meillä on tämä liitto, kannattaa kysyä sieltä jos on vaikeuksia saada asioitaan kuntoon, ei meillä ole muuta, sinne olisi hyvä laittaa palautetta ja toivomuksia, uskon että ne otetaan huomioon.
Jos jotain hyvää voi hakemalla hakea lapsensa kuolemasta se on tämä: Pahin pelkoni on toteutunut, sen jälkeen ei ole enää mitään mikä voisi säikäyttää.
Uskallan sanoa mielipiteeni ja olla myös rehellinen.
Osittain kirjoitin tämän siksi että osa syyllinen erottamiseeni eräältä keskustelupalstalta oli juuri se että kritisoin joskus liiton toimintaa.
Olen lukenut liiton sivustoja, siellä on paljon hyvää asiaa, löytyy helposti.
Omaishoitajat ja läheiset liito
4
149
Vastaukset
- näin se on ....
Kannattaa ottaa liitton yhteyttä jos asioista on epäselvyyttä, meitä varten he siellä palkkaa nostavat:)
- Helmi
Eikö usealla paikkakunalla toimi paikallis- ja alueyhdistyksiä?
- soroppi
Kyllähän joka paikassa pitäisi oppia kritiikkiä vastaan ottamaan, muutoin asiat jäävät paikoilleen. Nykyisin vielä pitää olla todella vahva ja periksiantamaton, saadaakseen asioita eteenpäin.
Tottakai tämänkin liiton täytyy kuunnella kentän ääntä.
Olen pitkän linjan omaishoitaja, en ole koskaan tähän liittoon tutustunut. Luen joskus sivuston läpi, eikä siellä tosiaan ole mitään niin erikoista tietoa.. tai jotain, mitä en nyt muutoin tietäisi.
Sukulaiseni oli vaimonsa omaishoitaja ja hän jonkin verran piti paikalliseen toimistoon yhteyttä, oli viereisessä talossa, ja sanoi käyvänsä siellä toimistolla päiväkahvilla, kätevää, kuka asuu lähellä...:) Naapurin tuli omaishoitajaksi paljon myöhemmin kuin minä, miehensä kuoli vuosi sitten.
Hänelle oli paljon apua paikallisyhdistyksestä, ei omistanut nettiä ja tykkäsi osallistua silloin tällöin järjestettäviin tilaisuuksiin. Naapuri oli tyytyväinen saamaansa informaatioon.
Silloin kun aloin omaishoitajaksi olisi ei itsellänikään ollut nettiä, olin käyttänyt tietokonetta etupäässä puvun kaavojen tekemiseen, internetissä surffailusta en tiennyt mitään.
En silloin aloittaessani edes tiennyt liiton olemassaolosta, Kun olin muutaman vuoden hoitanut sain tietää että tukeakin voisi anoa.
En kuulu liittoon, olen kyllä aikonut liittyä kannatuksen vuoksi, saan netistä tiedot ongelmatilanteissa, Lääkäri tai muu asianatuntija terveyttä koskevissa asioissa on luotettavampi kuin keskustelupalsta.
Omaishoidon vastaava kertoo asioista myös, liitostakin autetaan vaikka siihen ei kuulukaan.
Täällä voi puhua omista kokemuksistaan, mutta jokaisen kannattaa kysyä asintuntijalta jos tulee ongelmia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk792766Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna911656Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll721431Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.641385- 1291335
- 1461236
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1581200- 741107
Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j901089Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur761088