Eli nyt on ennen joulua työvoimatoimistoon ilmoittautuminen, ja olen tässä saanut tammikuusta alkaen työn. Mutta siis se alkaa vasta tammikuun 2. päivä. No, nyt jos sanon te-toimistoon tästä asiasta ennen joulua, niin nämä tietenkin laittavat kelaan ilmoituksen ettei ole oikeutta työttömyysetuuteen 2.1. alkaen. No, jos tämä ilmoitus menee siis jo nyt, niin mitenkähän tuon asumistuen kanssa käy. Saanko entisen mukaan vielä tammikuun asumistuen, sillä palkkahan maksetaan vasta tammikuun lopussa, ja sitä ennen on vielä vajaa työmarkkinatuki siis tulossa ajasta 2.1. asti? Harmi kun Kelan nettisivuilta ei voi henk.koht. asioista kysyä netin kautta, puhelinasiointi kun on maksullista (toki, nettimaksu sitä on maksettava, mutta joo, kun menee muutenkin.
Eli saako sen asumistuen vielä ekalta työkuulta entisen eli työmarkkinatuen mukaan, vai pistääkö ne heti maksun poikki, jos te-toimisto ilmoittaa että työmarkkinatukeenkaan ei 2.1. alkaen ole oikeutta? Osaisi tässä sitten varata rahaa vuokran maksuun ilman asumistukea.
Tietysti, eihän minun ole pakko vielä sitä te-toimistoon ilmoittaa sitä työhön menemistä, mutta säästyisi siinäkin sitten puhelinrahaa... kun ei tarttis enää soitella.
jaaha, sanokaapa viisaammat:
5
158
Vastaukset
- RiepuParka
Tuollapa sinulle vastaus:
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/140508150040PV?OpenDocument
esim:
"Kela tekee välitarkistuksen kuitenkin saman kuukauden alusta, josta
tulosi muuttuvat tai saat uusia tuloja koko kuukaudelta"
Mutta sitä ei tullut selville, oletko pitkäaikaistyötön ?
Jos olet pitkäaikaistyötön, eli saanut kelan työttömyyspäivärahaa vuoden, niin asumistuen tarkistuspäätös tulee voimaan vasta kolmen kuukauden päästä.
eli vaikka teetkin sen välitarkistushakemuksen nyt tammikuun alusta tulojen nousun vuoksi, niin uutta asumistukea maksetaan huhtikuun alusta.
tai sinun kertomasi mukaan se loppuisi tulojen suuruuden vuoksi kokonaan.
Jos olet saanut kelan työmarkkinatukea vuoden ajan, niin kuitenkin nykyisen suuruista asumistukea maksetaan huhtikkulle asti, vaikka tulosi olisivat nousseet sen 300 e, mikä edellyttää välitarkistuksen tekemistä.
kun tulojen muutoksen vuoksi tarkistus tehdään saman kuukauden ajalta, miltä olet saanut uutta tuloa koko kuukaudelta, niin se tullaan takaisinperimään, jos nyt maksavat tammikuun tuen nykyisen mukaisena, ja vaikka tekisit asumistuen tarkistuksen vasta helmikuussa, niin se peritään tammikuun tuki sulta silloin pois.
mutta tämä siis vain jos et ole pitkäaikaistyötön.
silti sinun pitää se asumistuen välitarkistus tehdä, mutta se säätelee tuleeko se voimaan heti tammikuussa vaiko vasta huhtikuussa.
siis tämäkin siinä linkittämässäni kelan sivussa:
"Asumistuen tarkistusta tulojen nousun takia lykätään kolmella kuukaudella, jos pitkäaikaisesti työtön työllistyy, ellei sitä ennen ole muuta syytä tarkistaa tukea, esimerkiksi vuositarkistuksen takia. Pitkäaikaistyöttömällä tarkoitetaan henkilöä, joka on saanut Kelalta vähintään vuoden ajan yhtäjaksoisesti peruspäivärahaa tai työmarkkinatukea."
on vähän epäselvästi vastattu mutta jos selvennät vähän kuinka pitkään olet saanut kelan työmarkkinatukea, niin jos en osasnnut tässä kertoa, niin vastaan sitten paremmin. - kiitos.
Ymmärrän vastauksesi sisällön. Kiitos.
Pääasia on nyt kuitenkin se, että se asumistuki tulisi tammikuun 2. päivä - ja jos menee takaisin perintään, niin perikööt sitten helmikuussa, kun on jo tullut tilille rahaa.
Sillä jos sitä asumistukea ei saa, niin millähän tässä mitään tammikuun vuokraa maksaa, kun sosiaalistakaan ei rahaa saisi ennen kuin tammikuun lopulla!
Asiaa kävin kysymässä Kelasta paikan päällä, ja kyllä lupaili, että tammikuun 2. päivä tulisi rahat, ja ensi viikolla sen voi vielä omista nettitiedoista Kelan sivuilta tarkastaa, että onko se summa menossa maksuun vai ei. Ja jos ei ole, niin sitten se onkin itkun paikka. - RiepuParka
kyllä se varmaan tulee tammikuun toinen päivä, mutta varaudu sitten siihen takaisinperintään. kun se tammikuun vuokratuki on vain laina.
välitarkistus kun kuitenkin tehdään uusien tulojen vuoksi sen kuukauden alusta, kun olet saanut uutta tuloa koko kuukaudelta.
minulla oli vähän sama juttu taannoin.
ja myös kun poikani muutti omilleen viime vuonna,
oli tietenkin asumistuki tästä kahden hengen perusteella.
sitten kun tein välitarkistushakemuksen, eli ruokakunta muuttui kahdesta yhteen, niin se uusi asumistuki tuli voimaan minulla vasta kesäkuun alusta.
ja poika haki ekaa kertaa omaan asuntoonsa asumistukea, niin sen asumistuki tuli voimaan tietty toukokuun alusta (muutti 2.5.).
näin ollen ihmettelin että poika siis asui teoriassa Kelan mukaan yhden kuukauden (toukokuun) yhtäaikaa sekä täällä että omassa asunnossaan.
Näitä epäkohtia siis löytyy pilvin pimein.- RiepuPaula
siis minä hävisin yhden kuukauden asumistuessa, koska pojan tulot vaikutti vielä sen toukokuun minun asumistukeeni, vaikka hän ei enää kotona asunutkaan.
- Kiitos vastauksista.
Koko kuukauden! No, mutta jos työsopimus alkaisi vasta 2.1. niin onko se koko kuukausi? On, ilman muuta.
Mutta pääasia, että se tulee (toivotaan ainakin)!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721157
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51738
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?39584Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55549Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä296548Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t218512- 50504
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45492