ISO ONGELMA NIKON D3000 KANSSA!!!!

Hjelpp!!!

Oon aina ollu tottunu kuvaamaan niin, että tarkennan kohteen painamalla laukaisimen puoliks pohjaan. En oo koskaan käyttäny tätä käsitarkennusta objektiivissa, enkä tule jatkossakaan käyttämään hitauden ja epävarmuuden vuoksi.

Ongelma on siis se, että kaverit pääs säätämään kameran kanssa, ja sen jälkeen kun kokeilin kuvata, mietin mikä hitto on kamerassa vikana ku ei ota tarkennusta painamalla nappia puol väliin. Naurahin ja aattelin että toki varmaan ku on automaatilla. Menin asetuksiin, valitsin lähikuvauksen, ja saadakseni salaman pois kävin tsekkaamassa vielä lisäasetukset. Mutta tarkennus asetuksia ei kuulemma voitu valita "nykyisillä asetuksilla". Eli kun koitan valita _tarkennuksen_ lisäasetuksista, näyttöön pamahtaa tällanen teksti kirjain kirjaimelta: "Tätä vaihtoehtoa ei voi valita nykyisillä asetuksilla".

Menin katsomaan siis kameran asetuksia, ja sielä ei näkynyt mitään, mikä olis voinu tähän vaikuttaa. Tai näkyi mutta kuvausvalikossa ei voitu valita nykyisten asetusten takia kuvansäätimen asetuksia, valkotasapainoa, tarkennustapaa, automaattista tarkennus aluetilaa, mittausta, eikä yhdysrak. salamaa. Toistovalikossa ei pysty valitsemaan stop-motion-elokuvaa. Kaikki muut asetukset toimivat ja niitä voi säätää. Edellellä mainittuja ei.

Etsin netistä ohjeet kameran buuttaamiseen ja toistin tän toimen kaks kertaa. Molemmilla kerroilla jouduin säätämään päivämäärän uudestaan, mikä kertoo onnistumisesta. Mutta heti kun palasin takaisin asetuksiin tai koitin säätää tarkkennus aluetta, oli kohta taas himmennettynä, että sitä ei voida valita. Mikä helvetti tossa nyt on?? Jollain ideoita tai mitä tälle pitäis tehdä jotta saisin ton tarkennuksen taas toimimaan??

4

520

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nikon D90

      Missä asennossa se Ohjelmavalitsin on siinä kameran päällä? Aseta se P asentoon niin homma alkaa pelaamaan.

      Tarkasta myös objektiivin valinta AF- M eli automaattinen/manuaalinen tarkennus.

      Tuskin siellä muuta vikaa löytyy.

    • Nörde..

      No nythän sulla on hyvä tilaisuus opetella, että miten kameralla kuvataan ilman täysautomatiikkaa.

    • juuuuupeliis

      Mulla on Nikon D3100, mutta veikkaisin että kaverisi on laittanut käsitarkennuksen eli manuaalin päälle. Sen saat pois työntämällä objektiivin vieressä olevaa nappia Automaatin kohdalle :) toivottavasti osasin auttaa... :D

      • abamaaaafkf

        Juu itekki aattelin just samaa. eiköhän luulis tuolla selviävän tääkin ongelma!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      252
      4548
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      128
      2978
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2742
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1730
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1563
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      20
      1461
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1314
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1235
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1085
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      204
      1083
    Aihe