Otin osa-aikatyön henkilökohtaisena avustajana pari kertaa viikossa,tarvittaessa,muutama tunti.Onko kellään kokemusta,miten hyvissä ajoin päivät voi sopia ja kuuluuko sopia etukäteen myös kuluva aika?Toisinaan on sovittu esim.3 tunnin työt,mutta kun menen,niin sanookin,että tänään vain tunnin homma.Myös päivä vaihtelee,mutta olen pitänyt kiinni,että edellisellä viikolla lyödään lukkoon seuraavan viikon työt.Ei ole kiva olla jojo.
Henkilökohtainen avustaja
Lisätienesti
3202
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mahtaisko jostain noista alla olevasta linkistä löytyä apua ongelmaasi? Itse joskus olen näitä henk.koht. avustajan töitä tehnyt ja ellei ole ollut joku ennalta sovittu työaika - tuntimäärä, niin viikkoa ennen olen sopinut niissä tilanteissa. Niin, siis onko tuo avuntarve vain pari kertaa viikossa - tarvittaessa muutama tunti? Aika epämääräinen käsite. Onko tehty työsopimusta tai yleensä onko jotain mustaa valkoisella miten olette etukäteen sopineet näistä työajoista ja tuntimääristä vai onko vaan heitetty että silloin tällöin ja tarvittaessa?
Jotkut näistä vammaisista työnantajista kyllä osaavat pompottaa ja sitä vastaan voi olla vaikeaa puolustautua. Työtehtäväthän usein sovitaan siten että "työhön kuuluu kaikki se, mitä itse tekisin jos voisin". Myönnettävä on kylläkin, että löytyy myös reiluja työnantajia, jotka eivät revi kaikkea työntekijän selkärangasta, mutta joskus sitä törmää aivan omituiseen ymmärtämättömyyteen työnantajan taholta vaikkapa ergonomiaan liittyvissä kysymyksissä. Työnantaja ei välttämättä osaa neuvoa miten pitäisi työ suorittaa ja sitten on vaan vihainen avustajalle joka ei osannut lukea ajatuksia.
http://www.sosiaaliportti.fi/fi-FI/konsultointi/kysymykset/
http://www.hiy.fi/images/stories/avabc.pdf
http://www.avustaja.fi/avustaja.html
Kiitos vastauksesta ja linkeistä.Ihan kiva työnantaja,mutta enhän tietenkään voi olla aina vapaa häntä varten.Ja tuo viikko etukäteen päivän sopiminen siis ok,se riittää tässä elämäntilanteessa.On vain sopimuksessa maksimi tuntimäärä kuukautta kohden,siis tarvittaessa.Tietenkin voi olla ettei tästä kovin pitkäaikaista tule,jos tuntimäärät jää käytännössä niin vähiin ja lähtöjä onkin vaikka pari viikkoa kohti.
Minä en ole ollut ihan sellaisessa avustajan tehtävässä että vain ja ainoastaan sovittaessa olisin tehnyt työtä. Tuo työpaikka jossa viikkoa ennen sovittiin työpäivät - oli lähes vain siivoamistyötä. Avustettava oli melko omatoiminen ja sovimme etukäteen myös minä päivinä yleensä kävin muutamaa poikkeusta lukuunottamatta.
Oletan ja toivon että jos olet vain tarpeen tullen sovittaessa avustajana - että myös sinulla on jotakin sanomista omien työvuorojesi suhteen. Se kuulostaa kummalliselta jos on sovittu kolmesta tunnista ja sitten avustettava sanoo samana päivänä että nyt onkin vaan tunti töitä. Joltakin asiantuntijalta tuota kannattaisi tarkistaa. Luulen että neuvovat tekemään avustettavan kanssa jonkinlaisen kirjallisen sopimuksen siitä miten tunnit on tarkoitus tehdä. Miten tuossa sinun tapauksessasi käy jos satut sairastumaan etkä pääsekään tulemaan? Maksetaanko sinulle palkkaa sitten niistä sairauslomapäivistä - tai no, ei kai jos niitä ei edes ole sovittu. Eli aika ongelmallinen työsuhde.