Bosnia - Hertsegovina, Montenegro, Serbia, Kosovo, Makedonia

auriantero

Ensi kesänä olisi ajatus kierrellä autolla muutama viikko em alueella. Huomioitavaa, vinkkejä, varoituksia ym?
Makedonian Ohridista ajatus vuokrata talo n viikoksi, mennessä ja tullessa tarkoitus tutustua naapuri maihin.
Kosovon turvallisuus tilanne nykyisin?
Albaniaan suunniteltu veneretkeä Ohridista, sinne ei omalla autolla...

6

1499

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Stefan Jovetic

      Tullut kierreltyä alueella muutamaan otteeseen, joskaan ei omalla autolla. Liikennekulttuuri on paikoin vilkasta, joten kannattaa pitää silmät auki. Kattava matkailuvideo Montenegrosta:
      http://www.youtube.com/watch?v=82VuubQRbdw

    • IpeParta

      Makedoniassa on erittäin kuuma kesällä, usein jopa 50*C.

    • balkanina

      Ohridissa on miellyttävä ilmasto, ei liian kuuma. Järveltä tuulee ja kesäkuun puolivälissä yhtenä yönä esim. 18 astetta...liian kylmä olla terassilla;)

      Tirana taas oli liankin kuuma, samanlainen pätsi kuin Mostar pahimmillaan. Albaniassa menisin seuraavaksi meren rannalle jos matkustaisin kesällä.

      Bitola vaikutti mielenkiintoiselta, harmi että oli vain pikareissu sinne. Struga kannattaa katsastaa, hyvä uimaranta jos sellaista kaipaa.

    • rohkeestivaanmatkaan

      Noi ton alueen maat on todella aliarvostettuja.
      Aivan loistavia matkakohteita ja hinnatkaan ei päätä huimaa. Kannattaa lähteä käymään ennenkuin massaturismi löytää bosniat ja muut.
      Tiet ja liikennekulttuuri eroaa tietysti paljon suomesta, mutta aika nopeasti siihenkin tottuu.
      Bosniassa tuli vietettyä viime kesänä 3 viikkoa ja sitä ennen olen käynyt 4 kertaa.
      Ens kesäks on Mostarista asunto 3viikoks ja sen jälkeen olis tarkotus kierrellä ympäriinsä ja lähteä autolla hitaasti valuun takasin pohjoseen päin.
      Itse olen jotenkin tykästynyt Mostariin.

      Matkailu on muuten kivaa sellasissa paikoissa joissa on erikoista jos tulee suomalaisia vastaan. Menee loma pilalle jos kokoajan joka puolella pyörii suomalaisia

    • käynyt minäkin

      Noh, Mostarissa nyt pyörii aika paljon porukkaa, kyllä sinne muutama suomalainenkin joukkoon sopii. Yhtä basaarimeininkiä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      112
      5428
    2. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      41
      3495
    3. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      52
      3475
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      93
      3338
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1887
    6. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      34
      1707
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      134
      1657
    8. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      43
      1619
    9. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      151
      1316
    10. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1179
    Aihe