Valuutta ja taksit/bussit

Misteli

Apua kaivataan valuutta-asioihin, mistä mitä mukaan Carmeniin?
Entäs liikkuminen taksilla ja bussilla?

2

321

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pesoja mukaan

      Itse aiomme ottaa parin viikon päästä mukaan joukon pesoja ja sitten epämääräisen määrän euroja, jota voi sitten vaihtaa pesoiksi paikan päällä.
      Pieniä peson seteleitä tai yhden dollarin seteleitä tarvitsee kaikenlaiseen tippaamiseen heti saapuessa, esim. kentällä on paljon yli-innokkaita laukun kantaja, joille pitää maksaa jos palvelua käyttää.

      Tuolta löytyy kyllä automaatteja, joista voi myös paikanpäällä nostaa valuuttaa, joten ihan hirveän suuriä määriä ei ole pakko olla käteisenä. Myös kortti kelpaa maksuvälineenä useimmissa paikoissa. (Tosin taksit ja collectivot maksetaan käteisellä.)

      Koska alueella liikkuu paljon amerikkalaisia niin pesojen rinnalla lähes tulkoon kaikki paikat ottavat vastaan myös dollareita, mutta hiukan huonommalla kurssilla. Me aiomme kyllä maksaa kaiken pesoissa.

      Hintoja paikan päällä lukiessa minua hämmentää aina tuo rahayksikön merkki. Dollarin symbolissahan on S kirjaimen päällä kaksi pystyviivaa, pesossa on yksi. Tässä kohdassa saakin sitten olla tarkkana, koska valuuttojen ero on varsin suuri.

      • ...väärin

        > Dollarin symbolissahan on S kirjaimen päällä kaksi pystyviivaa, pesossa on yksi.
        > Tässä kohdassa saakin sitten olla tarkkana, koska valuuttojen ero on varsin
        > suuri.

        Ei kyllä ole noin. Dollarissa on yksi pystyviiva ja Roope Ankan merkissä on kaksi pystyviivaa. Missä olet oikein elänyt? Pohjois-Koreassa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      326
      1464
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1196
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      115
      1065
    4. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      837
    5. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      821
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      812
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      460
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      37
      433
    9. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      423
    10. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      90
      412
    Aihe