Häkistä

Sopisiko metrin pitkä, 40cm leveä ja korkea kanin häkki 2-3 vauvarotan häkiksi? Sitten kun rotat kasvavat niin yhdistäisin toisen saman kokoisen häkin ikään kuin toiseksi kerrokseksi vanhaan häkkiin.
673
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Siis 50cm leveä piti kirjoittaa. Ja 40cm korkea

Äänestä

Nuoret rotat ovat aika aktiivisia ja tilaa vaativia vaikka pieniä ovatkin. Onko häkki jonkinlainen kanihäkki? Nuorilla rotilla pinnojen välin kannattaisi olla vain n.1cm. Itse pitäisin jonkinlaisena kolmen rotan miniminä 80x50x80 (pituus-leveys-korkeus) -kokoista. Mielellään häkki saa olla isompikin. 40cm korkeutta on tosi vähän. Paljon riippuu myös siitä kuinka paljon rotat saavat olla vapaana. Omillani on tähän asti ollut 80x50x80, mutta ovat olleet aiemminkin vapaana monta tuntia päivässä ja nykyään ovat häkissä vain öisin. Pohjatilaahan tuossa on ihan hyvin, mutta panostaisin tosiaan korkeuteen, sitä kun on vaikein tarjota vapaana juostessa. MIeti myös luukkujen sijoittelua ja kokoa, ja huolehdi että pohjalaatikko on tarpeeksi korkea että sinne saa kuiviketta :)

Äänestä

Jos kyse on ihan luovutusikäisistä poikasista ja muutamasta viikosta, menee tuokin hyvin. Poikasilla kun on alkuun paljon ihmeteltävää jo uudessa paikassa, uusissa ihmisissä ja kaikissa muissa muutoksissa. Jos kyse taas ajasta luovutusikä-täysikokoisuus, eli halutaan välttää kahden kanihäkin päällystys tiheällä verkolla, ei idea ole mielestäni hyvä - junnut kun ovat usein paljon aikuisia aktiivisempia. Eli tilantarve kakaroilla on vähintäänkin sama kuin aikuisilla, vaikka kokoa onkin vähemmän.

Äänestä

1-2 rotan häkki on ainakin 70 cm korkea että ei riitä!!!

Äänestä

Omatekoinen häkki on itsestäni paras vaihtoehto sillä kaninhäkki ei sovi pienelle rotanpoikaselle, joka tulee nopeasti pinnojen välistä ulos. Itse opin tuon kantapään kautta kun oma rotanpoikani oli päässyt isosta 2kerroksisesta kanin/marsun häkistä ulos ja päätynyt WC-pönttöön ja olisi varmasti sinne kuollut jos veljeni ei olisi sitä huomannut ajoissa.

Pinnavälien on siis oltava kapeat ja pienet, etteivät lapsoset niistä ulos putkahtele. Itselläni on poikasille omatekoinen häkki, sekä tilapäisesti ne saattavat majoittua suuriin hamsterihäkkeihin ja siirtyvät n. 6kk:n vanhoina suureen jyrsijähäkkiin.

Tuon sinun mainitsemasi häkin korkeus on kyllä tosi pieni jos verrataan siihen miten paljon rotat pitävät kiipeilystä. Kaksi tuollaista päällekkäin voisi olla sen sijaan oikein mukava asuinpaikka jos päällystät häkin tiheällä verkolla juuri tuon poikasten karkailun estämiseksi. Kyllä tuo väliaikaisena asuinsijana varmasti kuitenkin menee, elleivät rotat sitten saa jatkuvasti liikkua vapaana huoneistossa sinun valvonnassasi.

Äänestä

Niin siis ajattelinkin että nyt kun on tuo kaninhäkki niin päällystän sen verkolla ja rakennan itse siihen toisen kerroksen. Ja rotat saisivat olla monta tuntia vapaana talossa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pööpeli kirjoitti:

Sopisiko metrin pitkä, 40cm leveä ja korkea kanin häkki 2-3 vauvarotan häkiksi? Sitten kun rotat kasvavat niin yhdistäisin toisen saman kokoisen häkin ikään kuin toiseksi kerrokseksi vanhaan häkkiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu