Kiittämätön Irak

Jenkit tulivat ja ottivat tyranni Saddamin hengiltä. Sitten Irakin kansa alkoi iskeä pommi-iskuin amerikkalaisia. Käsittämättömän typeriä ja alkukantaisia ovat mielestäni nuo arabit.
559
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Onko arabi sama kuin Irakilainen? Lähi-idässä on jotakin jollain lailla vaikeasti ymmärrettävää. On Shia- ja Sunnimuslimeita, on heimopäälliköitä, on itsemurhaiskijöitä ja kaikenlaista sekamelskaa. Koko porukka pitäisi jättää oman onnensa nojaan. Tuhotkoon mielinmäärin siellä toisiaan.

Äänestä

Täysi mieletön projekti Usalta koko irakiin hyökkäys. Tänään kuultiin mediasta lähes 8v. jatkuneen sodan saldoa.
Kaatuneita amerikan sotilaita yli 4000 - irakilaisia 100.000 kuollutta. Ja hää tuli maksamaan? Rahtiliikenne koneittain kuivia taaloja.

Diktaatto Saddamin kaataminen toisaalta ei olisi muilta onnistunut...niitä halukkaitakaan ei ollut, enempää kuin YK:n mandaattiakaan, lupaa sotaan.

Äänestä

Minä ihmettelen, ettei näissä sotaisissa maissa osata rauhallisesti ja sotimatta elää.
Aina vain jonkun pinna pimahtaa ja heti ollaan kivärien kanssa sotimassa.
Mistä hemmetistä ne rahatkin siellä piisaa, vaikka kansa on laihaa ja nälkiintynytttä, niin riskejä miehiä riittää ja aseistukseen rahaa.
Sitten, kun joku yrittää auttaa, niin avulle ei annrta mitään arvoa vaan jälkisyytellään taas jostain syystä auttajia.

Äänestä
  • U.S.A laskeskeli saavansa taloudellista etua
    Irakin sodassa. Toisin kävi. Eivät ehtineet
    kyllin varastamaan öljyä. Oli kuljetusvaikeuk-
    sia. Sota tuli maksamaan loppujen lopuksi
    450 miljardia dollaria. Siitä Jenkkien kolme-
    toista numeroinen valtionvelka.
    No, saivatpa vesijohdot ja sähkönjakelun
    tuhotuksi moneksi vuodeksi.

    Äänestä

jaajaa, suo siellä vetelä täällä, mutta toivottavasti Husseinin alistama Irak nyt viimein osaa hoitaa maansa asiat reilaan, ettei enää tarvitse kenenkään muualta mennä sinne sotimaan, ja osaa hoita öljyvarantonsa oikein oman maan eduksi.

Kyllä meilläkin niitä öljyjä kovasti tarvitaan, kuinkas sitten ajeltaisiin jos ihan piukille öljynsaanti joutuisi, eiköhön tuosta rauhan tulosta meikäläisetkin hyödy.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Laritsa M kirjoitti:

Jenkit tulivat ja ottivat tyranni Saddamin hengiltä. Sitten Irakin kansa alkoi iskeä pommi-iskuin amerikkalaisia. Käsittämättömän typeriä ja alkukantaisia ovat mielestäni nuo arabit.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu