Olisko Ubuntu parempi käyttöjärjestelmä jos se olis maksullinen? En usko sitä.Koko
Ubuntu pitäis lähteä rakentamaan alusta asti uudelleen että siitä tulisi toimiva.Voisivat
ottaa mallia Windowsista että miten homman pitäis toimia.
Ubuntu pitäis lähteä rakentamaan alusta asti uudelleen että siitä tulisi toimiva.Voisivat
ottaa mallia Windowsista että miten homman pitäis toimia.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Windowsista jos ottaisivat mallia niin eihän siinä toimisi mnikään kunnolla vaan käyttäjillä menisi liikaa aikaa järjestelmän säätämiseen ja virittelyyn. Ja varsinaisen koneen käytön sijasta pitäisi skannailla haittaohjelmia, eheyttää levyä ja korjata rekisteriä. Ei kiitos.
Ubuntu toimii nykyisellään mainiosti, voi keskittyä siihen mitävarten tietokone on eli sovelluksien käyttöön eikä tuhlaannu aikaa käyttöjärjestelmän ylläpitoon.
Niin onhan Windows toimiva, onhan?
1.0, 3.0, 3.1, ..95, 98, 2000, ME, XP -SP1-SP2-SP3, W7, W8, - -
Jäikö joku pois?
Ubuntustahan tuherretaan puolenvuoden välein uusi versio, mutta toimivaa ei ole vielä saatu aikaiseksi.
Mikkiksellä tuherrettu kohta 30 vuotta toimivia? versiota.
Ja ostajilla rahaa on palanut.
onko p1llu parempaa jos siitä maksaa? mielestäni ei. rehelisyyden nimissä sanottakoon, että halvemmaksi se voi kyllä tällä tavalla tulla..
Siitä vain koodaamaan, jos jonkun puutteen olet löytänyt!
Jäis kyllä Ubuntut kokeilematta jos siitä säätämisestä pitäs vielä maksaakin.
Mistä säätämisestä ? Hyvin toimii Ubuntu eikä mitään ole tarvinut säätää. Silloin kun vielä käytin Windowsia säätäminen tuli hyvin tutuksi että sai sen edes jotenkin toimimaan. Onneksi pääsin eroon siitä Wndows "käyttöjärjestelmästä" Ubuntun myötä, nyt voi keskittyä koneen käyttämiseen säätämisen sijasta.
Windows on jo olemassa.
Pitäis olla jotakin Windowsin ja Ubuntun väliltä.Ubuntun turvallisuus ja Windowsin
helppous.Mac on tietysti melkein semmoinen.
Windows on ollut jo kauan olemassa ja jotkut hullut maksavat siitä roskasta kerta toisensa jälkeen aina kun tulee uusi versio. Jokohan Microsoft tällä vuosituhannella saisi aikaiseksi toimivankin version Windowsista ?
Hyvinhän Windows 7 toimii.
Ehkä Microsoft saa aikaiseksi toimivankin käyttöjärjestelmän jos ymmärtävät heittää romukoppaan nykyisen pohjan (tuohan on tuttua jo Vistasta, väännetty sotkukoodi romukoppaan ja aloitetaan alusta). Toimivan käyttöjärjestelmän saisivat aikaiseksi ottamalla mallia Unixeista ja Unix-tyyppisistä käyttöjärjestelmistä.
Vielä en ole nähnyt yhtään kunnolla toimivaa Windows 7 konetta. Onko jossain sellainen ? Haluiaisin nähdä sen.
En pitäisi Windowsia erityisen helppona. Mac OS X on toki varsin helppo, ainakin jos on valmis sietämään sen, että jokainen ohjelma päivitetään erikseen omalla tavallaan.
Täällä on yksi. Naapurinkin Windows 7 kone on ihan kuosissa. Toimin naapurille jonkinlaisena ATK tukihenkilönä kun kone oli uusi, nyt pärjää jo itsekkin.
Turvallisuuden kanssa ei ole ongelmaa mutta hinnan kanssa tulee jatkossa olemaan. XP home versiota päivitettiin riittävän pitkään mutta nykyään home versioita ei tueta riittävän pitkään.
Kun Windows 7 home tulee aikanaan tiensä päähän niin netti on täynnä päivittämättömiä W7 koneita. Vanhoihin koneisiin ei osteta uutta Windows lisenssiä. Aniharva tulee vaihtamaan mihinkään rupisiin linukseihin, mielummin siedetään virustorjunnoilla leikkiminen ja uudelleenasentamiset.
Mulla on hyvin toimiva W7 kone. Tosin se on pelkkää pelaamista varten eikä sillä käydä netissä. Itse W7 ei ole kaatunut yli kuukauteen vaikka pelit on kaatuneet enemmän kuin mihin on tottunut.
"Jokohan Microsoft tällä vuosituhannella saisi aikaiseksi toimivankin version Windowsista ? "
Jokohan sun pitäis oppia käyttämään Windowsia ton älyttömän räpeltämisen sijaan tällä vuosituhannella?
Eikös vintöösivirityksen pitänyt olla helppokäyttöinen?
"Turvallisuuden kanssa ei ole ongelmaa..."
Aika monella on...
Joka kerta kun ostat "reikäleivän" niin siitä on maksettava joka ostoskerta uudelleen, siis ilmaista lounasta ei ole !
Linuxsta voi verrata "Dumsteriin" ja se välipala on kyllä ilmainen, jos tykkää kerranpuraistusta omposta tai eilispäivän munkeista !
Microsoftin mielestä osaan käyttää ja ylläpitää sitä Windows-sontaa, työpöydän laatikossa on jossain pohjalla MCSE-sertifikaatti (Microsoft Certified Systems Engineer) kun työnantaja halusi sen suoritettavaksi. Turha sertifikaatti joka ei osoita mitään tietotekniikan osaamista vaan ainoastaan alkeellista Windowsin klikkailutaitoa. Onneksi työnantajakin on tulossa järkiinsä ja järjestelmiä siirretään Windowsista paremmalle alustalle, serveripuolelta lähtee viimeinen Windows alkuvuodesta ja työpöydiltäkin se on harventunut parempien järjestelmien alta.
Syynä vaihtoon on Microsoftin kyvyttömyys tehdä oikeasti kunnolla toimivia järjestelmiä.
Etkö ole koskaan saanut ilmaista pilluakaan?
Kyllä olen, mutta "lainaksi" ainoastaan illan käytölle, mutta sormuksen kanssa pillu maksaa lopun ikää, joten jos on tarvetta kertakayttöön silloin tällöin, niin "osamaksu" on halvempi pidemmälle aikajaksollekin!
Ostin Windows 7 käyttöjärjestelmän niin sain kaupan päälle uuden HP:n pöytäkoneen. Ei Ubuntulla ole semmoisia tarjouksia.
Ja kyllä tuli hintaakin sille w7:lle.
Vain 600 euroa,ei paha.