Miten pukeutua koneeseen. Lähtö on jouluna ja joudumme tulemaan Helsinkiin junalla lapista, osa tulee Oulusta koneella ja vaihto Helsingissä. Lähdemme siis kylmästä. Miten pitäisi pukeutua koneeseen? Perillä olemme iltapäivällä.
miten koneeseen
14
1305
Vastaukset
Lämmin pusero.konessa aina vileä:)
- lähtisin minäkin
Hirveesti ei kannata pistää päälle, pitkähihainen, joku neuletakki tai vastaava riittää. Jos mahdollista niin jättäkää vaikka Hgissä lentoaseman säilöön toppavehkeet. Ilmeiseti kanarialle jonnekin menette, joten siellä on kyllä riittävän lämmintä perillä.
- Sotavento (ei kirj.)
Itse suosisin kerrospukeutumista ja sellaisia vaatteita, joita voi hyödyntää myös perillä viileinä iltoina. Eli alle lyhyt- ja pitkähihaista, joku tuulenpitävä kevyt takki, jonka voi pistää käsimatkatavaroihin lennon ajaksi. Muutoin mahdollisimman mukavat väljät vetimet. Kengät sellaiset, joilla ei liukastelele junaan mentäessä tai sieltä poistuttaessa ja joita voi sitten myös iltaisin käyttää perillä tarvittaessa. Toki lentoaseman säilytykseenkin voi jättää tavaraa. Joskus näkee Kanarian lennoilla ihmisiä ulsterit ja karvakauluksiset toppatakit päällään ja se nyt on ihan hullun hommaa, Naisväellä pashmina tai vastaava huivi on kätevä lennolla, jos sattuu vetoinen paikka ja toimii mainiosti myös perillä iltalämmikkeenä.Ostosvinkkinä, joka nyt menee vähän ohi aloituksen, mutta sallittakoon, erilaisia hyvälaatuisia huiveja on tarjolla pitkin kohteiden katuja ja pikkuliikkeitä edulliseen hintaan.
- Kanariios
Koneessa on hyvä olla villatakki, tai pusero ja farkut on mainio matkaasu. Ikkunapaikoilla on hieman viileämpää kuin muualla, päälystakin voi perillä ottaa käsivarrelle, niin ei kuumenna kun lähtee lentokoneesta käveleen.terminaaliin ja sitten busseihin.
Toppavaatteita tuskin tarvitaan edes suomessa kun näyttää tulevan lauha joulu.
Hyvää matkaa. - säilöön hintavasti
Lentokentällä nk vaatesäilytys ja sinne turkit jne
http://keskustelu.suomi24.fi/node/5243355 - matkustaja X
Farkkuja ei todellakaan voi suositella vähääkään pidemmälle lentomatkalle: ei ole hyväksi verenkierrolle pitää tiukkoja housut. Mieluummin vaikka verkkarit, jos kehtaa niissä matkustaa.
- onko pakkasta luvass
Mulla on ainakin osa farkuista niin strechillä kyllästettyjä että putoavat päältä ilman vyötä ja venyvät käytössä aivan liikaa.
Nythän ei kovia pakkasia taida olla pohjoisessakaan eli villaisella villatakilla pärjännee. Itse lähdin nolla-loskakelissä bussilla Hämeestä Hki-Vantaalle yöllä, farkut ja tennarit jalassa, tyttärellä oli trikoopusero ja kevyttoppis, joka pakattiin matkalaukkuun ennen lähtöselvitystä. - Tahkotauno
Kyllä siisti businesasu pitää lentokoneessa aina olla. Ja puku tummasävyinen ja sukat yös tuummat niin että ei erotu räikeästi Kengäät ilmanmuuta tietysti mustat ja nahkapohjaiset. En edes kehtaisi mitään verkkapukua/tuulipukua kapsäkkiin litaa mukaan. Rahvas menköön miten haluaa; palvelu on sen mukaista.
- taxitaxi
Mutta eihän kysyttykään mitään matkalaukkuun laitettavaa tuulipukua. Lue kysymys ensin ja provoile sitten!
Lentokoneeseen on hyvä mennä väljissä mukavissa vaatteissa. Jätä kraka kotiin, et sitä Kanarialla tarvitse!
On surkuhupaisaa katsella, kun jotkut menevät koneeseen puvuissa ja kraka tiukasti kaulassa.
Mullakin joustofarkut, joita pidän myös perillä. joku neulepusero päällä missä rintatasku passille ja lompakolle. Sitten lähellä kohdetta sekin pois ja alta paljastuu t-paita tai pikeepaita. Ja lompakko EHDOTTOMASTI etutaskuun. EI MISSÄÄNI NIMESSÄ TAKATASKUUN! Hyvä vinkki on laittaa painavimmat jalkineet jalkaan. Monet Kanarian vakiokävijät lentävät lenkkareissa, joita sitten käyttävät siellä kävelyyn.
Ehkä pohjoisen pakkasista tulevien kannattaa jättää talvivaatteet Suomeen lentoaseman säilytykseen.
- pikkuerkkiiiii
Asu vapaa, mutta kuitenkin pakollinen.....
Itse otan aina pikkutakin koneeseen. Muuten pukeudun löysiin farkkuihin ja mustaan t-paitaan. Harmaatukkainen keski-ikäinen mies pikkutakissa saa yleensä paremman huoneen hotellista. :) En ole enää vuosiin saanut huonoa huonetta. tammikuussa 2007 Puerto del Carmenin Riu Paraisossa jouduin ensimmäisen yön jälkeen paremman huoneen ja sainkin sitten todella hyvän. Toki saattavat jakaa huoneet jo etukäteen iän perusteella? Pikkutakkia tarvitsen talviaikaan Kanarialla illalla.
- khon kaen
Thaimaahan mennessäni suoralla lennolla ( about 10 tuntia) jalassa farkut ja päällä villapaita. Sukat ja normaalit kävelykengät jalassa. Takaisintullessa oli päällä Oulun lentoasemalla räntäsateessa t-paita, farkkusortsit ja lipokkaat ilman sukkia :)
Kyllä siinä ihmiset katsoivat, että mikä mies tää on... Mutta 2 viikoa thaikkulassa oli elämäni parasta aikaa tähän saakka. pitkät kalsarit ja välihousut ovat varma valinta, villapusero kanssa. huopatossut ja kumisaappaat varulta
- Audrana
Muistelin minäkin, että koneessa on kylmä, mutta varsinkin menomatkalla oli todella kuuma. Riippuu siis koneesta ja lentoyhtiöstä. Kerrospukeutumista suosittelen minäkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi422998Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj872906SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1602812Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2012105- 1121978
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä151963Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi501579Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li371564Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3701421- 871061