Minkälaisia eräsuksia suosittelette..?!

Pitäis hankkia itselle ja vaimolle HYVÄT eräsukset. Käyttö tosin hyvin satunnaista, mutta muutaman kerran talvessa olisi tarkoitus hiihdellä tuolla metsissä.
5620
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mutta jos vain muutama kerta talvessa, niin armeijan eräsukset saattaisivat olla ihan asiallinen valinta.

Noh, ainakin Karhulla on perinteisesti ollut hyviä eräsuksia. Kannattaa tietenkin kiinnittää erityistä huomiota siteisiin ja kenkiin... Haluaako, että sukset kiinnitetään saappaisiin vai monoihin vai mihin.

Äänestä

Noo, itsellä on kokemusta Karhun ja Järvisen eräsuksista. Jos valita pitää nin Järvinen Lapponia karhunkynsipohjalla

Äänestä

Minulla on Järvisen Lapponiat ko. pohjilla ja hyvät ovat olleet. Aiemmat puusukseni olivat todella kurjat lauhoilla, kun lumi tarttui pohjiin könteiksi. Pilkkireissun aikana aamulla saattoi olla pakkanen, mutta palatessa kevätaurinko oli tehnyt tepposensa ja takaisin hiihtäminen oli tuskien taivalta.

Mutta toisin on näillä Lapponioilla. Vähän hangella saattaa kuulua ulinaa, varsinkin laskuissa, mutta eipä tuo haittaa. Siteenä ovat vanhemmat malliset eräsiteet ja kenkinä käytän huopakumisaappaita (43), joten siteitä ei tarvitse sen kummemmin säätää. Sukset ovat jo aika vanhat, varmaankin yli viisitoista vuotta, mutta edelleen priimakunnossa, kun käyttö on kuitenkin muutama kerta vuodessa.

Harrastan enemmän tuota valmiilla laduilla hiihtoa pertsalla ja huomenna aion taas mennä rauhoittumaan Ounasvaaralle, jossa ladut ovat mainiossa kunnossa. Lunta riittää!

Äänestä

Täytyisi ottaa ne eräsukset käyttöön, kun Rovaniemen kaupunki ei kunnosta latuja edes jouluksi!

Rovaniemi mainostaa itseään talvimatkailukaupunkina, mutta jostain syystä tämä asia on hoitamatta. Näin eivät voi matkailukeskukset toimia.


Luisto oli toki hyvä aattoaamuna, mutta ladut jäiset ja röykkyiset. Mukava oli kuitenkin hiihdellä auringon vähitellen noustessa horisontin tasolle punaisena pallona. Tänään oli keskipäivällä kirkasta, vaikka kaamosta eletään.

Hyvää Joulua ja luistavia kelejä vuodelle 2012 hiihtokansalle!

Äänestä

Kaupassa kokeilin Karhun eräsuksia. 250cm. Nanogrip-pohjalla. Olivat erittäin kevyen tuntuiset parit. Puolet Lappoonian painosta. Hintaa oli 250€. Kokemusta ei ko. suksista ole.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ei INTIN suksia kirjoitti:

Pitäis hankkia itselle ja vaimolle HYVÄT eräsukset. Käyttö tosin hyvin satunnaista, mutta muutaman kerran talvessa olisi tarkoitus hiihdellä tuolla metsissä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu