Tarttuvat taudit

koirataudit

Hei ! Onko koiranne koskaan saanut koirapuistosta jotain tautia? Monesti kuulee, että esimerkiksi täitartunnat ovat melko yleisiä puistoissa käyvien koirien parissa. Itse olen esimerkiksi havainnut ihmisten tuovat (pahastikin) ripuloivia koiria puistoon. Olen aina huomauttanut asiasta, mutta kaikki eivät ole kehotuksesta huolimatta poistuneet. Olisi todella hyvä, jos olisi olemassa jokin sivusto, johon tiedotettaisiin puistoissa liikkuvista taudesta kaupungeittain!

1

371

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sairas koirapuisto

      Monien tuttujen koirat ovat saaneet. Itse en koiraani puistoon vie.

      Koirapuisto = sairas, epäluonnollinen ihmisten keksintö, jossa koirat stressaantuvat.

      Koirapuistossa voi olla pelkästään omien koirien kanssa, silloin se toimii ei-stressaavana paikkan, silloinkin on vaarana että koira saa sieltä taudin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      213
      3960
    2. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      101
      2133
    3. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      81
      2127
    4. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      51
      2073
    5. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      104
      2007
    6. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      71
      1740
    7. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      51
      1339
    8. Oletko tosiaan niin

      matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.
      Viha
      142
      1134
    9. Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta

      Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem
      Maailman menoa
      316
      1098
    10. Millaisia toiveita

      Sinulla on minun suhteeni?
      Ikävä
      79
      996
    Aihe