Kulmahiomakoneen kulmavaihde?

räläkkä

Osaisiko kukaan kertoa kulmahiomakoneen kulmavaihteen paikan onko se koneen sisällä vai koneen ulkopuolella?
Vanha uskollinen boschin rällä vinkuu ilkeästi,mutta netissä neuvottiin/sanottiin,että loppuu kun kulmavaihteen rasvaa.
Mikä ja missä on siis kulmahiomakoneen kulmavaihde??

9

2273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • +++++++++0000´´

      siinä se on yläkulmassa, mistä tulee laikan akseli ulos

    • asdfgqwertyzzxvb

      Se on se yleensä metallinen kotelo mistä laikan akseli tulee ulos kuten tuossa sanotaan. helppo rasvata, yleensä vain 4 pultilla kiinni. Huomaa, että rasvan tulee kestää lämpöä.

    • janbenda

      Sulla on varmaan jonkun sadan metrin päässä roskis, tai mielummin metallinkeräysastia?Kulmahiomakoneen ja sen kulmavaihteen paikat löytyvät sieltä. Anna kulmien pysyä kulmina, ei ne kulmia enää ole jos niitä hioman rupeaa!

    • niinpänii

      Harvemmin se vinkuu rasvan vähyydestä johtuen, ennemminkin ehkä rämisee. Vinkuminen voisi viitata ennemmin vaikkapa laakerivikaan.

      Mutta kulmavaihde on siis nimensä mukaisesti kulmavaihde. Eli lähinnä ne rattaat: pikkuratas akselin päässä ja sitten isompi ratas 90° kulmassa sen alapuolella. Ne löytyy sieltä metallisen keulakopan sisältä.

      Jos et kuitenkaan tarkemmin asiasta tiedä, niin älä laita sinne mitään rasvaa. Vääränlaisella rasvalla tai määrällä saat koneen lopullisesti rikki.

    • Timpermanni 54

      no, vaseliinilla sitä tuskin rikki saa, sen puute tekee sen varmasti. Vanhaan laitteeseen tullut kulumavika ei myöskään korjaannu vaseliinilla.
      Sivumennen sanon, että rakensin v-83, ja osti pikkurälläkän, B&D merkkisen, eli siis mielikuvien mukaan "romun". Avasin heti uudesta laitteesta kulmavihteen, joka oli yllättäen täysin kuiva, ei nokarettakaan rasvaa. Laitoin vaihteeseen vaseliinia, varmaan kolmasosan tilavuudesta, ja kansi kiinni takaisin. Kyseinen rälläkkä toimii tänäpäivänä, täysin moitteettomasti, sähköjohdon olen uusinut parin kertaan, mutta kone on kunnossa. En tietenkään sillä työskentele, enkä rälläkää tarvitse, kuin muutamia kertoja vuodessa, isa tai pientä, mutta joka tapauksessa, se olisi taatusti hajonnut jo rakennusaikana, ilman sitä vaseliinia, n 30v sitten.

    • 11+

      Pidin aikoinaan kunnossa noita konepajalaitteita 70-80 luvulla.
      -Samalla tuli vuosittain kokeiltua eri merkkejä, mikä olisi kestävä (=Helppoa itselle)

      Myönteisesti yllätti 700-900W/125mm B&D kestävyydeltään, 12kpl erästä oli vuoden kuluttua vielä 9kpl käytössä.
      -Eikä kyseessä ollut sininen autoteollisuusversio, vaan vihreä kotitalousmalli.

    • pitkää ikää

      Tänä päivänä nuo kulmavaihteet pitää rasvata heti ensimmäisinä, oli sitten "merkkikone" tai ei. merkkikoneissa on työstöjälki parempi, jolloin vaihde huutaa vähemmän. Halpis koneissa vaihteen saa hiljaiseksi lisäämällä rasvaa.

      Käyttöikä lisääntyy huomattavasti kun pistää sinne vaseliinia. Tehtaalla tuppaavat sitä säästelemään.

    • reivuri

      sopisiko rasvaamiseen normi vaseliinia paremmin raivaussahan teräpään juureen tuleva aine.vaseliiniahan sekin on mutta pirun paljon kalliimpaa ja pienemmässä tuubissa?

    • Anonyymi

      Kumahiomakoneissa 125mm ja 230mm merkkikoneissa , nopeasti pyörivissä pienissä on yleensää juoksevampaa rasvaa, joku merkki käyttää samaa esim nlgi 0 tai 1 kummassakin.

      Divinol lithogrease 0 , metabo käyttää tuota pienissä 125mm
      ( suomessa kauppojen hyllyillä oleva 400g tuubi on liian jäykkää pienikiin kumahiomakoneisiin oli merkki mikä tahansa , myydään usein nimellä yleisrasva)

      Isoissa kulmahiomakoneissa NLGI 1 tai 2 vastaava.

      Bosch laittaa isoihin kulmahiomakoneisiin
      esim GWS 22-230JH = Elkalub VP729 rasvaa kasauksessa.

      Oikea määrä tärkeä liian paljon niin kulmavaihde kuumuu todella paljon ja kuluu nopeammin. Bosch, Metabo ainakin kertoo grammat joista saa käsitystä

      Paljon käytetty tai vanhan koneen kulmavaihde kannattaa joskus aukaista ja puhdistaa ja laittaa uudet rasvat. Ajoissa kun tekee niin ei kulu pilalle. Hyvät koneet maksaaa jopa 200€

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      31
      1935
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      165
      1890
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      379
      1773
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1248
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1158
    6. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      12
      1131
    7. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1113
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1076
    9. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      1025
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      50
      1011
    Aihe