Lievän pahoinpitelyn rangaistus

Sain viime viikolla kahnauksen seurauksena poliiseilta 14 päiväsakkoa lievästä pahoinpitelystä. Rangaistusvaatimusilmoituksessa lukee, että se on lähetetty syyttäjälle eteenpäin. Tarkoittaako tämä, että syyttäjä voi viedä asian oikeuteen? Viedäänkö lieviä pahoinpitelyitä yleensäkään oikeuteen? Ja voinko saada vielä lisää sakkoja tämän 14 päiväsakon lisäksi? (Lapussa luki rangaistusvaatimuksena 14 päiväsakkoa, ei muuta). Vai onko asia sillä selvä, jos maksan tuon sakon?
79142
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Joo
Jos syyttäjä katsoo, että asia on niin kuin sakossa lukee, niin hän vahvistaa sakon ja se saa lainvoiman. Syyttäjä voi olla myös eri mieltä, kuin poliisi ja viedä asian oikeuteen, tai poistaa koko sakon.
Yleensä sakkoa ei kannata em. syystä heti maksaa.

Äänestä

Kiitos vastauksesta. Yksi asia jäi kuitenkin epäselväksi; Lapussani lukee: "Syyttäjä voi määrätä vaadittua lievemmän seuraamuksen tai jättää rangaistuksen määräämättä." Eli tässä ei puhuta mitään, että syyttäjä voisi viedä asian oikeuteen, tai vaatia ankarampaa päätöstä, voiko näin siis silti käydä? Kun eikös maksimirangaistus tuosta asiasta ole 20 päiväsakkoa, joten lähtisikö syyttäjä viemään asiaa käräjille saadakseen lisättyä sitä parilla päiväsakolla?En jaksaisi mitään oikeusruljanssia. (Asianomistajalle siis tuli lievä naarmu kasvoihin).

Äänestä
  • Joo
    Hyviä kysymyksiä, ei siinä mitään.
    Villakoiran ydin on siinä, että poliisi saa antaa rangaistusvaatimusilmoituksen lievästä pahoinpitelystä, jos asianomistaja siihen suostuu ja vaatii rangaistusta, mutta ei pahoinpitelystä, tai törkeästä pahoinpitelystä.

    Pahoinpitely on rikos, missä tekijä tekee toiselle ruumiillista väkivaltaa jne. Lievä pahoinpitely on silloin, jos väkivalta kokonaisuutena arvostellen on vähäinen. Nyt syyttäjä ratkaisee sen, onko asianomistajalle kasvoihin tullut naarmu niin vähäinen, että tekoa voidaan pitää lievänä pahoinpitelynä. Jos on, niin syyttäjä joko vahvistaa poliisin antaman 14 päiväsakkoa, alentaa sitä, tai jättää koko rangaistuksen määräämättä. MUTTA, jos syyttäjä onkin sitä mieltä, ettei kyse olekaan enää lievästä pahoinpitelystä, niin hän ei vahvista rangaistusmääräystä, vaan palauttaa asian poliisille ja pyytää poliisia suorittamaan lisätutkinnan aiheena pahoinpitely. Laki rangaistusmääräysmenettelystä 11 § 2 mom. 5:s kohta.

    Lisätutkintaa varten poliisin on kuultava asiasta sinua, yleensä puhelinkuulustelu riittää. Sen jälkeen asia palautuu uudelleen syyttäjälle, joka laatii asiasta haastehakemuksen oikeudenkäyntiä varten.
    Menettely on melko harvinaista, sillä poliisit kirjoittavat tuhansia sakkoja lievistä pahoinpitelyistä ja tietävät kyllä millä kriteereillä ne heidän piireissään hyväksytään.
    Kieltämättä koko maan kohdalta tulkinnat jonkin verran vaihtelevat.

    Äänestä

  • "Kun eikös maksimirangaistus tuosta asiasta ole 20 päiväsakkoa, "

    Mistä olet saanut tämän käsityksen? Pitää paikkansa, että käytännössä ei lievistä pahoinpitelyistä tuon ankarampia tuomita, mutta maksimisakko yhdestä teosta on lain mukaan 120 päiväsakkoa.

    Syyttäjä vahvistaa kaikki rankkarit, kuten sinulle on jo vastattu.

    Äänestä

"Lievästä pahoinpitelystä tuomitaan yleensä 5—20 päiväsakkoa, keskimäärin noin 15 päiväsakkoa."

Äänestä

Kauanko,sieltä syyttäjältä tulee joku tiedote?-Suurinpiirtein?
pahoinpitelyni tapahtui Joulukuussa ed vuotta,enkä vaatinut mitään.uleeko siitäkin oikeusjuttu,kun en tiedä tällaisista mitään ja en olisi siihen valmis.-Kiitos vastauksesta etukäteen-

Äänestä

Kauanko täytyy odottaa ettei maksa ihan heti sitä sakkoo kauanko kannattaa oottaa et viekö syyttäjä oikeuteen sitä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


12westa12 kirjoitti:

Sain viime viikolla kahnauksen seurauksena poliiseilta 14 päiväsakkoa lievästä pahoinpitelystä. Rangaistusvaatimusilmoituksessa lukee, että se on lähetetty syyttäjälle eteenpäin. Tarkoittaako tämä, että syyttäjä voi viedä asian oikeuteen? Viedäänkö lieviä pahoinpitelyitä yleensäkään oikeuteen? Ja voinko saada vielä lisää sakkoja tämän 14 päiväsakon lisäksi? (Lapussa luki rangaistusvaatimuksena 14 päiväsakkoa, ei muuta). Vai onko asia sillä selvä, jos maksan tuon sakon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu