Miten saa tommosen ite tehdyn Open Office (melkein sama kuin PowerPoint) esityksen
DVD:lle ? Oon yrittäny siirtää sen/polttaa mutta ei onnistu.. Oon käyttänyt DVD RW levyä.
Open Office esitys DVD:lle ?
10
224
Vastaukset
Tiedä hänestä, mutta jos on sopiva asema, DVD RW-levy ja sen tyhjentää ja alustaa sitten ilman pika-alustus-vaihtoehtoa, niin saattaa siihen saada OpenOffice.orgista tallennettua Vistassa. Minulta ainakin onnistui, vaan kun jotui arpomaan, niin onnistuisiko toiste?
Onneksi et kysynyt, että miten se saadaan automaattisesti käynnistyväksi jne.- Joku123
Nyt taisin onnistua siirtää sen levylle, ainakin kone näyttää niin.. mutta
jos sen sais toimimaan vielä DVD soittimessa ?- Joku123
Kun näyttää: No Disc
Joku123 kirjoitti:
Kun näyttää: No Disc
No nyt sinä sitten kerrot, että meinasit esittää sen videon tapaan TV:ssä? Juu, edellinen ohje oli siis DVD:lle tallentaminen, niin että OpenOffice.org pystyy sen avaamaan toisessa tietokoneessa tms.
OpenOffice.orgin Impressissä on mahdollisuus viedä Macromedia Flash -muotoon, SWF-tiedostoksi, mutta sekään ei "soi" soittimessa, eikä kyllä muutenkaan dian vaihdot taida kellolla käydä. Että tuskin siitä swf:n muuntaminen videoksikaan mitään auttaisi. Jäljellä on siis tuossa alla "ierikan" ehdottama keino, eli kuvaruudun/ikkunan nauhoitus esityksen käydessä.
- ierikka
Siitä pitäis kuvankaapauksella tehdä videotiedosto joka sitten poltetaan dvd:lle sopivassa formaatissa sitten se toimii.
- Joku123
Joo ajattelin itsekkin tätä ''kuvankaappausvideointi hommaa'' aluksi, mutta
kun on jotenkin niin huonokuvalaatu tossa CamStudiossa ja Hypercam ei toimi.
Kokeilen ottaa kuvat niistä ja tehdä Windows Movie Makerilla ajastuksen siihen.
Kiitos neuvoista !- Joku123
siis kuvat niistä dioista kuvankaapparilla.
- ierikka
Tarkemmin ajatellen jos videoeditori olisi käytössäsi niin sillä se syntyisi käteväsi:
Diat vain jpg kuvina nostella videoraidalle peräkkäin, näkymisajan voisi laittaa ihan sekunnilleen.
Teksiraidalle voisi kirjoittaa tavittavia tekstejä ja ääniraidalle vaikka tarvittavat tarinat. Koko homma tallennetaan sopivaan videoformaattiin ja se on valmis.
Itselläni on AVS videoeditori jolla tuo hyvin syntyisi.Jos Impressistä esityksen vie HTML-muotoon, niin ne diat tulevat png-tiedostoiksi, muistaakseni. Diakohtaiset animaatiot yms. kilkkeet tosin hukkuvat, joten riippuu sitten paljon, mitä haluaa.
- Joku123
Joo sain sen nyt näkymään myös DVD-soittimessa !
(Laiton kuvat windows movie makeriin ja väsäsin..)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.1704064Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,963400SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.1002746Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.2962647Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a392336Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv1592097Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle
Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,02050Sanna on pakottaja, domina
Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k81698- 441117
- 951048