Päivittäiset kivut alavatsassa

Minulla on päivittäin omituisia kipuja, jotka alkavat jo hieman huolestuttaa. Alue vaihtelee vyötärön ja häpyhuulten/sisäreisien välillä, mutta on useimmiten vatsamakkaran alla olevan "sileän aluen" ja häpykummun välissä, joten oletan sen liittyvän jotenkin kohtuun. Kipua ei ole koko ajan, vaan se tulee aivan yllättävissä tilanteissa, eikä kestä kuin jotain 10 sekuntia, mutta on kuitenkin niin kova, että pystyn vaivoin keskittymään muuhun. Tuntuu samalta kuin menkkakivut, mutta eihän niitä nyt voi joka päivä olla?

Olen epäillyt, että housut painaisivat vyötäröä. Voiko sillä olla jonkunlaista vaikutusta? En ole kuitenkaan huomannut mitään helpotusta, vaikka käyttäisinkin löysempiä housuja.

En edes muista koska kivut alkoivat, ja miten usein niitä silloin tuli. Tämä voi olla pelkkää kuvitelmaa, mutta syön ihan ensimmäisen e-pilleriliuskani viimeisiä pillereitä, joten olen tarkkaillut, tapahtuuko kehossanu mitään poikkeavaa, joka voisi olla sivuvaikutusta, mutta en osaa erottaa, tuliko kipuihin silloin mitään muutoksia. Mutta jos kivut ovat pahentuneet pillereiden seurauksena, se ei varmasti voi olla hyvä asia? Kahden kuukauden sisällä minun on mentävä gynekologille hankkimaan reseptiä, mutta en malttaisi odottaa niin kauaa, että saisin selville mistä on kyse. Onko kellään mitään arvauksia? Vain asiallisia vastauksia kiitos. Voiko olla joku muu kuin "gynekologinen" vaiva?
1155
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Varaa aika gynekologille, nyt.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


olenvainihminen kirjoitti:

Minulla on päivittäin omituisia kipuja, jotka alkavat jo hieman huolestuttaa. Alue vaihtelee vyötärön ja häpyhuulten/sisäreisien välillä, mutta on useimmiten vatsamakkaran alla olevan "sileän aluen" ja häpykummun välissä, joten oletan sen liittyvän jotenkin kohtuun. Kipua ei ole koko ajan, vaan se tulee aivan yllättävissä tilanteissa, eikä kestä kuin jotain 10 sekuntia, mutta on kuitenkin niin kova, että pystyn vaivoin keskittymään muuhun. Tuntuu samalta kuin menkkakivut, mutta eihän niitä nyt voi joka päivä olla?

Olen epäillyt, että housut painaisivat vyötäröä. Voiko sillä olla jonkunlaista vaikutusta? En ole kuitenkaan huomannut mitään helpotusta, vaikka käyttäisinkin löysempiä housuja.

En edes muista koska kivut alkoivat, ja miten usein niitä silloin tuli. Tämä voi olla pelkkää kuvitelmaa, mutta syön ihan ensimmäisen e-pilleriliuskani viimeisiä pillereitä, joten olen tarkkaillut, tapahtuuko kehossanu mitään poikkeavaa, joka voisi olla sivuvaikutusta, mutta en osaa erottaa, tuliko kipuihin silloin mitään muutoksia. Mutta jos kivut ovat pahentuneet pillereiden seurauksena, se ei varmasti voi olla hyvä asia? Kahden kuukauden sisällä minun on mentävä gynekologille hankkimaan reseptiä, mutta en malttaisi odottaa niin kauaa, että saisin selville mistä on kyse. Onko kellään mitään arvauksia? Vain asiallisia vastauksia kiitos. Voiko olla joku muu kuin "gynekologinen" vaiva?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu