Laivasillan WC:t

s.antonius

Laivasllalla kaksi ravintolaa, joilla molemmilla omat vessansa. Tämän lisäksi kaupunki rakensi modernit käymälät kaikkien käytettäväksi.

Ravintolalla tulee olla wc:t asiakaspaikkojen mukaisesti, mikä päivänselvää. Sitä en kuitenkaan ymmärrä, että Laivasillan yleisiä vessoja ei voida laskea mukaan ja katsoa niiden palvelevan myös ravintola-asiakkaita.

Kauppakeskuksissa ainoat vessat on yleisiä vessoja, vaikka ravintoloita pilvin pimein ja matkat vessoihin pidempiä kuin Laivasillalla. Ostareiden ravintolat maksanevat vuokrassaan myös näistä käymälöistä, mutta kyse siis periaatteesta: lasketaanko mukaan vai ei, ovatko yleiset ok vai ei. Loviisa voisi kädenojennuksena olla perimättä ravintoloilta vuokraa, jos nämä sisällyttävät yleiset käymälät vahvuuteensa. Toivottavasti tällainen ajatus terveystarkastajan kireän pipon alle saadaan ujutettua, niin vältyttäisiin aivan turhien uusien vessojen rakentamiselta.

7

379

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • veronmaksajillleko

      Eikös keskustan parissa kauppakahvilassa jo näin lasketakin.
      Samoin näissä Wanhoissa kahvilakaupoissa tapahtumansa aikana,
      sekä torikahvila bussissa.
      Tapausta en tunne mutta viranomaiset täällä kuuluvat olevan harvinaisen viilaajia.
      Into taitaa syntyä siitä että Porvoo saa rahastaa.

    • Kiia.

      Se vielä puuttuisi!! Että kaupunki sen lisäksi mitä syytää rahaa laivasillalle, pitäisi vielä kustantaa ravintoloiden vessat!! Nämä kapakat ovat semmoisia kultakaivoksia että vessakustannus on hyttysenpaskaa. Täällä Porvoossa jokaisella ravintolalla on oma vessa.

      • kunhanvainkyselen

        Onko Antonius jotain saksalaissukua?


      • s.antonius
        kunhanvainkyselen kirjoitti:

        Onko Antonius jotain saksalaissukua?

        En ole. Maalaisjärkinen kuitenkin.


    • ??

      Yleisessä käsityksessä on että Loviisan ravintolat ovat kultakaivoksia ja omistajat tahkovat rahaa hullun lailla. Jos Loviisassa yksikään ravintola pääsee plussan puolelle niin hyvä on. Terveystarkastajien vaatimukset ovat monelle yrittäjälle rahallisesti liian kovia eikä niitä kannata tehdä, niin kun Saltbodanin tapauksessa. Ei ole järkeä investoida satojatuhansia keittiö ja vessa remppoihin! Ja olisi myös hyvä jos muidenkin ravintoloiden tarkastus raporteista puhuttaisiin ja miksi kahvila ravintola laivasilta (cd) saa myydä ruokaa ym ja heillä on vaan 1 asiakasvessa. Lasketaanko se nakkikioskiksi niin ei tarvitse vessoja?

      • Luristi

        Sehän on grillikioski, eihän siellä ole kunnon ruokaa. Littanaksi hakattua possua ja tikkuperunoita.


    • Loviisalainen82

      Kaupunki voi rakentaa yleisiä vessoja, mutta yrittäjille kuuluu kustannukset asiakaskäytössä olevista vessoista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka vanha kaivattusi on?

      Gallup teille kaikille
      Ikävä
      165
      1712
    2. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      55
      1604
    3. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      69
      1192
    4. Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella

      Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r
      Ikävä
      111
      1161
    5. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      110
      992
    6. Ihana juhannusperinne

      Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa
      Lieksa
      56
      921
    7. Mistä tunnistaa suomussalmelaisen kassajonossa

      Terveiset täältä Kuopiosta! Olen aikoinaan Suomussalmelta lähtenyt maailmalle ja muutaman mutkan kautta päätynyt savon s
      Suomussalmi
      89
      872
    8. La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta

      La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt
      Tv-sarjat
      9
      754
    9. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      57
      753
    10. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      59
      725
    Aihe