Eli sellaista kysyisin kun en ole ihan varma, että onko lesbolla tarvetta käydä papa-kokeessa samalla lailla kuin säännöllistä heteroseksiä harrastavalla naisella?
Jos ei esim. ole ikinä harrastanut miehen kanssa seksiä, tai vain kerran elämässään, ja sen jälkeen viettää loppuelämän naissuhteessa, niin tarviiko silti säännöllisesti käydä papassa?
Eli voiko solumuutoksia tulla muuten vain, esim. dildoa käytettäessä, vai vaatiiko se nimenomaan miehen sukupuolielimen?
Jos ei esim. ole ikinä harrastanut miehen kanssa seksiä, tai vain kerran elämässään, ja sen jälkeen viettää loppuelämän naissuhteessa, niin tarviiko silti säännöllisesti käydä papassa?
Eli voiko solumuutoksia tulla muuten vain, esim. dildoa käytettäessä, vai vaatiiko se nimenomaan miehen sukupuolielimen?
Vastaukset 20
Vanhimmat
Tottakai täytyy käydä säännöllisesti. Se on osa omasta terveydestään huolehtimista. Käydäänhän sitä hammaslääkärissäkin kerran vuodessa tarkistuttamassa hampaat.
Solumuutoksia voi syntyä, vaikka miehen kanssa ei vehtaiskaan.
Ei solumuutoksien syntymiseen tarvita välttämättä sitä, että kohdunkaulaa tökitään peniksellä tms. Voi tulla neitsyellekin. Itse ainakin käynyt ja tulen käymään jatkossakin.
solumuutos muovista... :D kyllä itsestä pitää huolta pitää..
Milloin PAPA-koe tulee suorittaa?
Ensimmäinen PAPA-koe suositellaan otettavaksi noin vuosi ensimmäisen sukupuolikontaktin jälkeen tai viimeistään 25 vuoden iässä. Lisäksi koe tulisi uusia aina, kun ensimmäisestä seksikontaktista uuden partnerin kanssa on kulunut noin vuosi. Mikäli kumppani pysyy samana ja edellisen testin solukuva on normaali, sopivana testausvälinä pidetään 2-3 vuotta. PAPA-koe tulisi suorittaa riippumatta siitä mikä ehkäisymuoto on käytössä, sillä esimerkiksi kondomi suojaa papilloomavirusinfektioilta vain noin 70%:n varmuudella ja muut ehkäisymuodot huomattavasti heikommin. Myös HPV-rokotuksen saaneiden tulisi käydä PAPA-kokeessa, sillä 2006 markkinoille tullut rokote suojaa vain kahdelta kohdunkaulansyöpää aiheuttavalta HPV-alatyypiltä (HPV-16 ja HPV-18). Vaikka nämä kaksi alatyyppiä kattavat suuren osan (n. 70% kaikista pahanlaatuisista solumuutoksista), harvinaisempien alatyyppien osalta rokote ei tarjoa suojaa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Papilloomavirukset
Kuis muuten ku mä oon pitkään pohtinu että jos lesbo katkasee jalkansa nii pitääks sen mennä lääkäriin. Heterothan kyl menee mut kuis lesbot???? Vastauksia kaivataan.
äi tarvii,mitäs jalalla,lepalla on siivet! :).
Toivottavasti toi alotus oli provo. Vai pohtiiks joku oikeesti noin pässejä juttuja.
Kyllä, monet pohtivat niinkin pässejä juttuja kuin omaa terveyttään.
Ai sinäkin pohdit että ku olet lesbo niin pitääkö käydä kokeissa. No kuule pohdi sitte vaan ihan rauhassa edelleen. Oletko muuten funtsinu että kun olet lesbo niin pitääkö harjata hampaat vai onks se vaan heteroitten hommaa.
En pohdi, koska hampaiden pesu on toimintaa, jota kaikki tekevät. En myöskään pohdi sitä, tarvitseeko käydä papa-kokeessa, koska tiesin jo entuudestaan, että solumuutoksia voi tulla, vaikka ei olisikaan ollut yhdynnässä. En kuitenkaan tiennyt sitä ennen kuin selvitin asian jostain. Ap selvitti asian kysymällä. Nyt hänkin siis tietää. Miksi asiasta pitää tehdä niin iso numero?
Ei ole pakko käydä. Minä en käy. Kyllä sen itse huomaa jos jotain on vialla. Kukaan ei pakota noihin.
En ole ollut aktissa miesten kanssa, enkä mitään anna tunkea alapäähäni. Tietenkään se ei poissulje etteikö voisi käydä tarkistuttamassa mutta tosiaan kun ei tarvitse, niin en pidä kovin tärkeänä.
Kaikella kunnioituksella, mut et sä kyllä jumalauta tunne niitä solumuutoksia. Onnea arvontaan!
Ei kai sitä sukupuolitautia saa jos ei ole yhdynnässä mut papa-kokeella etsitään solumuutoksia. Muutokset viittaatavat syöpään tai alkavaan syöpään. Syövällä ei ole mitään tekemistä sen kanssa onko ollut yhdynnässä tai ei. Itse ainakin käyn säännöllisesti ihan kuin joku sanoi, että kuten hammaslääkärissäkin. En halua hampaideni mätänevän suuhun ja levittävän mätää esim.aivoihin. Eli Papa-kokeella voidaan ajoissa löytää alkava syöpä ja estää sitten sen mahdollinen eteneminen muualle.
siis voiks nykyaikana olla noin typerää ihmistä, naista? Kohtusyöpä on naisilla kolmanneksi yleisin syöpä ja yks selittää miten se tuntee sit ku jotai on vialla.
Sä et pidä tärkeenä terveyttäs, eihä se tietty pakko oo mut vittu sä oot typerä.
Ei se gyne sinne nyrkkiään tunge joten ei tarvi pelätä.
Mä tosiaan ihmettelen miten nykyään kun on tietoo saatavilla just nii paljo kuin ite haluaa, ni silti tulee näit avuttomii jotka joko ei osaa etsii sitä tietoa, nettii osataa käyttää fb ja sp käyttämisee ja kaikki muu onki sitte vaikeeta.
Jokaisen naisen kuuluis mun mielestä sen verran käyttää itteensä aikaa ett vähän lukis ja ottasi selvää asioista jotka on naisen hyvä tietää. Nää syöpäasiat on yks niistä. Mä en tuu ikinä ymmärtää tollaista asennetta ett en tiiä eikä kiinnosta eikä se mua just nyt koske.
Joten hyvä "aina hyvä kysyä" mä myös toivotan hyvää onnea.
Täytynee sanoa, että niin sanottua turhaa vouhotusta, minäkään en ole ikänään noissa käynyt. En sillä tarkoita että olisi turha testi mutta vouhotus siitä on turha. Ei kannattane verrata niitä mihinkään hampaiden tarkistukseenkaan. Jos ei käy kyseisessä testeissä, ei tarkoita ettei pitäisi huolta itsestään. Sitten pitäisi ihmisten käydä lääkärissä harva se päivä ennaltaehkäisemässä niitä satoja sairuksia mitä ihmiselle voi tulla ja tutkituttamassa itseään jos noin ylikärjistetysti sanon.
Miksi ihmeessä aikuiset naiset täytyy olla noin vihaisia jollekin ja haukkua typeräksi ynnä muuta todella tyhmää jos jotkut ei vaan mene? Näyttää erittäin lapsellista yläpuolen tekstit. Taitaa peili heijastua pahasti eteen, hävetkää. Älä välitä "aina hyvä kysyä", ei kaikki ole täällä noin tiedostamattomia ja töykeitä.
Keskustelun aloittajalle vastaan nyt tuohon, ettei suuntautumisella ole väliä. Se on ylipäätänsä kaikille naisille tarkoitettu testi, jos halutaan ennaltaehkäistä mahdollista sairautta mutta älä ota mitään turhaa ressiä jos et haluakaan mennä.
Ei oo pakko mennä jos ei halua. Mutta turha itkee sitten jos solumuutokset huomataan liian myöhään ja sen seurauksena terminaalivaihe on lähempänä kuin uskoisikaan.
Miksi pitää itkeä sellasista. Ihankuin jotkut solumuutokset olis ainoa "muutos" mitä naiselle voi tulla. Tsiis mitä jengiä täällä taas.... "turha itkee". ..voi olla totta..
Syöpä on siitä ikävä sairaus, että oireita on usein vasta sitten kun on myöhäistä tehdä enään mitään...eli kannattaa käydä säännöllisesti gynellä ja myös papa-kokeessa!
Virus ei elimistöstä poistu. Siksi papa-kokeet vuosittain jatkuu hoitojen jälkeenkin, jotta huomataan jos solumuutokset uusii. Se on kuitenkin melko harvinaista, mutta mahdollista.
Virus ilmeisesti siis voi vauvaan siirtyä, mutta solumuutokset ei. Tiedätkö kumpi on tulossa? Miehillä virus ei aiheuta mitään, miehet ovat vain viruksen kantajia ja siis tietysti levittävät sitä. Naisilla virus voi aiheuttaa noita solumuutoksia, mutta välttämättä ei koko elämän aikana aiheuta mitään. Siksi papa-kokeessa on tärkeää käydä jo nuoresta pitäen säännöllisesti, jotta mahdolliset solumuutokset löydetään mahdollisimman nopeasti. N. 70% suomalaisista kantaa ko. virusta.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10170091
Noo ihan kaikille tiedoksi vaan et ei se nyt niin pässiä ole miettiä tollasta.. Itse opiskelen alaa ja tiedän, että papa:ssa on hyvä käydä vaikkei miestä olis koskaan nähnytkään. No yritinpähän sitten ensi kertaa päästä sinne testiin ja kas. No en päässyt kun en tarvitse ehkäisyä. No yritin sitten selittää, että harrastan kuitenkin seksiä naisen kanssa jne. No en kuitenkaan saanut aikaa, koska olen "neitsyt".. Et jep... Ja tämä tarina siis julkisesta terveydenhuollosta. Täytyy mennä sitten kun on rahaa yksityiseen!!