.22 panokset

Pinskamies

Onko noissa panoksissa jotain eroa vai kuvittelenko kun on kaksi samnpituista (long rifle) panosta, toinen joku ryssänpaukku ja toinen lapualainen. Ryssänkuti mahtuu piippuun mutta lapualainen ei. kyseessä vanhat panokset ja vanha ase mutta kumminkin. Onko jokin valmistusvirhe vai onko noita hylsyjä eri paksuisia? :O Nopeat asiantuntevat vastaukset tervetulleita!!
Ase on sako merkkinen jostain 1960 luvulta :D Täydessä terässä silti!!

7

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vanhoissa

      lapualaisissa on joissakin isomman tuntuinen luoti. En tiedä mistä johtuu, mutta luulisin luodin pökkäävän rihloihin. Itsellä ollut vähän samoja ongelmia.mutta on se luoti sitten lukolla painettaessa sen verran muokkautunut että lukko menee kiinni.

    • Muttakun

      ampumisen jälkeen hylsykään ei lähe kun ruuvimeisselillä irki :D

    • maalaisjärkinainen

      Ota "mauseri" käteen ja mittaa. Eli työntomitalla pystyt jo katsomaan luodin ja hylsyn koon vähintään 1/10 millin tarkkuudella.

      Itse veikkaan että kalipeeri on eri ja museoaseisiin ei kannata tunkea luoteja jotka eivät kuulu sinne.

    • mauserionainamauseri

      Mauseri on viuhunu monesti ja eripaksuisia on mutta kaliiperikin on sama.

    • On se niinkin

      On eroja Lapuan luotien paksuudessa.
      Sama jos ostaa 308:iin NATOn ylijäämäpaukkuja niin
      Kyllä paukahtaa mutta lukko pitää hakata lekalla auki.

    • On se niinkin

      On eroja Lapuan luotien paksuudessa.
      Sama jos ostaa 308:iin NATOn ylijäämäpaukkuja niin
      Kyllä paukahtaa mutta lukko pitää hakata lekalla auki.

    • Lapua on hyvä

      Ei minulla ainakaan ole ollut ongelmia Nato ylijäämäpaukkujen kanssa. Mutta tuohon pienoiskiväärinpatruunaan. Soitto Lapualle ja kysy aloittajalta sieltä mitä he sanovat. Hehän sen parhaiten tietävät. Mutta omissa lapuan paukuissa ei Sako pienoiskiväärin kanssa mitään ongelmaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      74
      1185
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      835
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      636
    Aihe