Hei,
kertoisitteko kokemuksianne, kun pikkukakkonen on ilmoittanut tulostaan. Kuinka pian tulitte synnytyksen jälkeen uudelleen raskaaksi?
kertoisitteko kokemuksianne, kun pikkukakkonen on ilmoittanut tulostaan. Kuinka pian tulitte synnytyksen jälkeen uudelleen raskaaksi?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Vuosi meni itsellä
5 kk synnytyksestä, aivan tarkoituksella.
Ekaa yritettiin vuosi, ja kun esikoinen oli 4.v ajateltiin että nyt olisi toisen aika. Lopetettuani e-pillerit, tärppiin meni vain pari kuukautta :) Itselleni kävi kuten monelle muulle, ekaa sai tekemällä tehdä kun taas seuraavat tärppäävät tuosta vain :)
Joo, se vauva-aika on "niin ihanaa" ja heti seuraavaa perään, kun on niin helppoa. Oikeesti hei. Taaperoikäisen kanssa ollaan helisemässä ja jos niitä on vielä kaksi, niin... sitten saa näiltä palstoilta lukea, kuinka on kamalaa ja kurjaa eikä jaksa jne.
Kai jokaisella on omat syynsä tehdä se toinen lapsi mahdollisimman nopeasti.
En usko että kukaan ajattelee että olisi niin helppoa, kai nyt jokainen tajuaa että rankkaa tulee olemaan.
Jos vaikkapa 32-vuotiaana on ensimmäisen saanut, niin onhan se ihan ymmärrettävää että mahdollisimman pian tahtoisi toisenkin, ei ole varaa odottaa 5v.
Kaikkihan eiv't löydä elämänsä rakkauden jo parikymppisenä ja hankkii lapsia, joillakin kestää vähän kauemmin =)