Joulupukki

kasvattaja

Kuinka tuhmia lapsien pitää, että saavat lahjojen sijasta risuja?

4

275

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • älä lyö

      aiaka vaikea kysymys ottaen huomioon että joulu on suuri hetki ,etenkin lapsille. itse en antaisi risuja ollenkaan. sen sijaan vähentäsin joululahjojen määrää.,ottaisin pois sen eniten toivotun lahjan tai useammankin ,riippuen kuinka suuret riidat on ollut. kaikkeen vaikuttaa myös lapsen ikä, ymmärtääkö hän mistä on kysymys ?

    • Risut pois kokonaan.

    • huoh..,.

      mä sain risuja jouluna kunn olin pieni, mut sain lahjojakin... kävin heittämässä risut ojaan, ja jouduin hakemaa ne takasi :D

    • kannatetaan.

      Mitäpä jos rehellisyys aloitettaisiin vaikka juuri jouluna.. Kun kysytään, että onko täällä kilttejä lapsia, vastattaisiin ihan rehellisesti, että, ei, ei täällä ole. Mitä jos katsottaisiin todistuksen arvosanat, laskettaisiin luvattomien poissaolojen määrä ja piltit istutettaisiin keskustelemaan menneen vuoden tölleistä, eikä vaan ohitettaisi kysymystä muodollisena, vaivaantuneina hymyillen. Olisi todella kasvattavaa, kun saisi jättää joulupukin arvioitavaksi, voiko tenaville antaa lahjaröykkiötä vai risuja. Ei niillä pieksää tarvitsisi, se jo, että lahjat menisivät rehellisesti arvioiden sivu suun, ja käteen jää pelkkä risu voisi olla sangen opettavaista.

      Tilanteen uudelleen arviointi olisi hyvä tehdä esim. kevätlukukauden päättyessä, olisihan silloin myös kouluarvosanat ja poissaolojen määrä käytettävissä.

      Ei se ota jos ei annakaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      19
      2311
    2. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      56
      1864
    3. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      178
      1523
    4. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      82
      1493
    5. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      23
      1490
    6. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      310
      1443
    7. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      1071
    8. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      63
      1027
    9. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      34
      1005
    10. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      349
      894
    Aihe