Muistikortti pitää alustaa???

Voi tuska!

Minulla on kamera Panasonic DMC-LZ1 ja siinä muistikortti Transcend 256MB 45x.

Muistikortti meni ilmeisesti jotenkin rikki kun laitoin sen tietokoneen muistikortinlukijaan.

Kuvat katosivat kamerasta ja tietokone herjaa, että levy pitää alustaa. Onkohan mitään tehtävissä kuvien palauttamiseksi?

1

384

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuvat kamerassa ovat sillä kortilla eli kun otat kortin niin kuvat poistuvat sen mukana.

      Kortin tiedostot voivat vahingoittua jos poistat sen esim. virran ollessa päällä kamerassa. Lienee muitakin mahdollisuuksia. Verkosta löytynee erilaisia pelastusohjelmia mutten itsekään viitsinyt alkaa hakemaan kun pari viikkoa sitten kävi samoin kuin sinulla.

      Tuon mahdollisuuden varalta siirrän kuvat joka päivä myös toiselle muistivälineelle esim. läppäriin ja siitä edelleen varmistuslevylle jonka jälkeen vasta poistan ne kameran kortilta.

      En tänään käytä juurikaan alle 4G kortteja joten yleensä siellä on tilaa vaikka kaikkia ei olekaan vielä varmistettu. Kortit ovat tänään niin "halpoja" ettei parin 4G kortin hankkiminen yleensä tuota ongelmia. Vanhat kamerat kuitenkin saattavat vieroksua muita kuin perinteisiä SD kortteja joten ennen hankkimista kannattaa asia selvittää ja mahtuuhan 2G kortillekin 8x se tietomäärä kuin nykyiselle kortillesi.

      Tällä sivulla saattaa olla hyödyllisiä neuvoja:

      http://koti.mbnet.fi/pau/palautus.html

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1093
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      539
    6. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      531
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      294
      525
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      464
    Aihe