Miksen YLEn kanavalla näytetään RUOTSIN TV:n aamu-TV:tä joka aamu?
Suomessa on vain kourallinen ruotsalaisia verrattuna venäläisiin, virolaisiin ja vaikka somaleihin. Miksi näille muille ei ole minkäänlaista omakielistä ohjelmaa?
Nyt en enää ihmettele uutta ja mielettömän kallista YLE-veroa, kun YLEllä on varaa moiseen sekoiluun. Eikö FST5 pitäisi muuttaa KAIKKIEN vähemmistöjen TV:ksi?
Raakaa RASISMIA YLE:llä
3
138
Vastaukset
- Tarkkailija
Laskutaidossasi on parantamisen varaa
- boooeeek
"Laskutaidossasi on parantamisen varaa"
Ei tuossa laskutaidossa mitään vikaa ole, Suomessa on tosiaan aika vähän ruotsalaisia, mutta ruotsinkielisiä sitäkin enemmän. Yksikään fiksu Hurri ei muuta Suomeen, mutta suomalaisia muuttaa kyllä Ruotsiin ja Norjaan. ! - Allt bara tvärtom
Lät finlandsvenskarna vara ifred, vi är bara en liten minoritet
Finland hörde till Svenskfinland, dvs. man måste tala svenska här före finska.
Tänk dig att du plötsligt skulle få en plastsyster, som är äldre och därför får bestämma mer än du. Skulle det då vara rättvist av henne att kasta ut dig efter att hon samlat makt? NEJ. Så tänk före ni talar er finska.
Varför lät vi finlandsvenskarna vara ifred då ni var en minoritet i Svenskfinland, men ni har svårt att göra tvärtom..?
.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t897189- 353801
- 453390
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402542- 412312
- 2082296
- 1222202
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292129Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241868- 401779