Näitä juttuja täällä netissä lueskelen ja noista omenapuusta valmistetuista esineistä kiinnostuin. Yläkoulu-ikäinen ja teknisen luokan laitteet käytössä. Noin 50 vuotta vanhoja omenapuita olisi pihalla vaikka kuinka monta ja varmasti niistä jotain pieniä palasia napata saa kun eivät omenatkaan meinaa mennä kaikki vaikka peuroillekin niitä jo syötetään. Elikkä ideana oli kysyä miten lähteä työstämään ideaa. Kauanko puun pitää antaa kuivua ennen sen käyttöä ja millä laitteilla (sorvi,saha..) siitä pystyy jotain tekemään.
Mitä/miten tehdä omenapuusta?
4
6952
Vastaukset
- jooooooooooooooooo
Veljeltä kuulin että nuo kuivumaan laitetun omenapuun palan päät pitäisi liimalla sulkea ettei puu halkea kuivuessa. Jollain kokemusta?
- puusta pitkään
http://fi.wikipedia.org/wiki/Metsäomenapuu#K.C3.A4ytt.C3.B6
http://fi.wikipedia.org/wiki/Metsäomenapuu
http://www.puuproffa.fi/arkisto/
http://fi.wikipedia.org/wiki/Puuntyöstö
http://www.kotiverstas.com/keskustelu/index.php?topic=315.0
eri puulajien ominaisuudet
http://www.puuinfo.fi/tee-se-itse/hyva-tietaa-puusta/puulajit
ei mainittu omenapuuta
Sitten vihjeeksi -ei lastuakaan hukkaan, koskapa savustus-sellaisissa se antaa aivan upean maun.
Virosta olen ostanut ounasuitsusinki eli omenasavustetua kinkkua ja voi että oli maukasta ! Onhan jo ammoin yhdistety sika ja omena .
Onnea yrityksillesi. Ihanaa että joku viitsii ja jaksaa.
Sinusta voi tulla vaikka ao puulajin "disaineri" - Puuseppä1957
Omenapuusta on tehty työkalujen kahvoja. Itselläni on isoisäni vanha piikki(purasin)josta meni kahva rikki. Oli omenapuuta. Pitäisi tehdä uusi. Työkalu on 1900-luvun puoliväliä enen tehty, kyläsepän tekemä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p496143Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3135095Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1604864Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1374666Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil203900Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema202416Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32188Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill241825- 731792
- 2201532