Mitä/miten tehdä omenapuusta?

Näitä juttuja täällä netissä lueskelen ja noista omenapuusta valmistetuista esineistä kiinnostuin. Yläkoulu-ikäinen ja teknisen luokan laitteet käytössä. Noin 50 vuotta vanhoja omenapuita olisi pihalla vaikka kuinka monta ja varmasti niistä jotain pieniä palasia napata saa kun eivät omenatkaan meinaa mennä kaikki vaikka peuroillekin niitä jo syötetään. Elikkä ideana oli kysyä miten lähteä työstämään ideaa. Kauanko puun pitää antaa kuivua ennen sen käyttöä ja millä laitteilla (sorvi,saha..) siitä pystyy jotain tekemään.

4

7052

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jooooooooooooooooo
    • Veljeltä kuulin että nuo kuivumaan laitetun omenapuun palan päät pitäisi liimalla sulkea ettei puu halkea kuivuessa. Jollain kokemusta?

    • puusta pitkään

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Metsäomenapuu#K.C3.A4ytt.C3.B6
      http://fi.wikipedia.org/wiki/Metsäomenapuu
      http://www.puuproffa.fi/arkisto/
      http://fi.wikipedia.org/wiki/Puuntyöstö
      http://www.kotiverstas.com/keskustelu/index.php?topic=315.0

      eri puulajien ominaisuudet
      http://www.puuinfo.fi/tee-se-itse/hyva-tietaa-puusta/puulajit
      ei mainittu omenapuuta

      Sitten vihjeeksi -ei lastuakaan hukkaan, koskapa savustus-sellaisissa se antaa aivan upean maun.

      Virosta olen ostanut ounasuitsusinki eli omenasavustetua kinkkua ja voi että oli maukasta ! Onhan jo ammoin yhdistety sika ja omena .

      Onnea yrityksillesi. Ihanaa että joku viitsii ja jaksaa.
      Sinusta voi tulla vaikka ao puulajin "disaineri"

    • Puuseppä1957

      Omenapuusta on tehty työkalujen kahvoja. Itselläni on isoisäni vanha piikki(purasin)josta meni kahva rikki. Oli omenapuuta. Pitäisi tehdä uusi. Työkalu on 1900-luvun puoliväliä enen tehty, kyläsepän tekemä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      40
      2976
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      130
      2715
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      185
      2611
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      195
      2275
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      125
      1740
    6. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1169
    7. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      85
      959
    8. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      173
      867
    9. Mitä tekisit ensimmäiseksi??

      Jos hänet näkisit kahden kesken!!
      Ikävä
      45
      827
    10. Kievarin pöydät

      Minkä helvetin takia kievarissa on laitettu pöytä laulajan taakse. Siellä huutavat nuoret niin että et omaa ääntäsi kuul
      Suomussalmi
      15
      782
    Aihe