eli...oon kuumeillu varmaa kaks vuotta kohta, aina välillä vihjannu miehelleni että haluaisin vauvaa jne, mutta mies on aina tuumannut 'ei vielä' 'joskus myöhemmin' 'sitten kun on oma auto' , minusta meidän tilanne on ihan hyvä lapsea varten, vaikka emme omista asuntoa, autoa sun muutakaan, asumme pienellä paikkakunnalla missä on halvat vuokrat ja lyhyet kauppa matkat, ja minusta olis ainakin kiva rattailla kauppaan sen suloisen vauvelin kanssa mielummin, kun että hurruttelisin autolla.
nyt sanoin miekkoselle, että lopetan pillerit. olen syönyt niitä yhtäsoittoa yhtäkään välikuukautta 7 vuotta ja tunnen olevani koko ajan ärtyisä ja pelkään, että jos kamalan kauan niitä syön, vauvan teko hommat tulevaisuudessa voivat pitkittyä/estyä/hankaloitua. ja hän tuumasi että jaa. sanoin että kondoomi kauppaan pitää sit varmaankin lähteä, ja hän oli ihan hiljaa..?.. ihan kun ei olisi ollut kuulevinaankaan.. onko tämä nyt sitten jotain minun omaa mielikuvitustani, että hänkin olisi valmis yrittämään lasta 'tulee jos on tullakseen' tyylillä..??
mies on 22 ja minä 20. voi minusta olisi niin ihanaa saada oma pikku poika tähän maailmaan.
nyt sanoin miekkoselle, että lopetan pillerit. olen syönyt niitä yhtäsoittoa yhtäkään välikuukautta 7 vuotta ja tunnen olevani koko ajan ärtyisä ja pelkään, että jos kamalan kauan niitä syön, vauvan teko hommat tulevaisuudessa voivat pitkittyä/estyä/hankaloitua. ja hän tuumasi että jaa. sanoin että kondoomi kauppaan pitää sit varmaankin lähteä, ja hän oli ihan hiljaa..?.. ihan kun ei olisi ollut kuulevinaankaan.. onko tämä nyt sitten jotain minun omaa mielikuvitustani, että hänkin olisi valmis yrittämään lasta 'tulee jos on tullakseen' tyylillä..??
mies on 22 ja minä 20. voi minusta olisi niin ihanaa saada oma pikku poika tähän maailmaan.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Mä lopetin kanssa pillerit monen vuoden käytön jälkeen toukokuussa ja nyt oon kuin toinen nainen. Kiukkuisuus on poissa, seksi himottaa ja tuntuu hyvälle, eli alan olla luomun. Meilläkin mies halus vielä siinävaiheessa ehkäisyä ja käyttikin alkuun säntillisesti kumeja, mutta nyt pitkin syksyä on alkanut laistaa ja lokakuusta alkaen on tullut joka kerta paljaalla ja lauennut sisääni.
Kun kysyin mitä se meinaa, niin sanoi, että eihän se nyt mikään gatastrofi olis, vaikka saataiskin pulla uuniin. No tässä kierrossa se ei ainakaan vielä onnistunut, sillä menkat alkoi aamulla.
Veikkaanpa, et teillä voi käydä samoin, kun sä lopetat pillerit. Mies saattaa kyllä ehkä aluksi siirtyä kortsuihin, ellei ole kuvitelmasi mukaan jo heti valmis lapsentekoon. Yleensä kuitenkin siinä vaiheessa, kun ehkäisystä huolehtimen siirtyy miehen vastuulle, niin ne aika pian alkaakin tuumia. Tulee, jos on tullakseen. Siinä käy niin, että etenkin jos nainen ei enää vaadi sitä kortsua, niin alkavat haluta tulla paljaalla. Näin kävi meillä ja näin on käynyt myös parilla mun tutulla.
Miten, ootteko töissä, vai opiskeletteko vielä?
Mä valmistuin keväällä ja olen määräaikaisessa työsuhteessa ja mies on vakityössä.
Noniin! toivottavasti meillekkin käy tuollein! :)) en mä sitä lasta ihan heti nytnyt halua, hiljaa hyvä tulee ja tulee sitkun on tullakseen ;) haluan kuitenkin olla hoikemmassa kunnossa ennen kun raskaaksi tulen (nyt 170/99 :s)
Pelkään vaan että mies epäilee omia isä taitojaan, minusta hän olisi täydellinen isä hahmo. Meillä on kaksi koiraa ja hän paapoo niitäkin kun pikku lapsia, ja huolehtii että koissuilla on kaikki hyvin. Ja olemme seurustelleet 6 vuotta, asuneet 3 vuotta yhdessä, niin enköhän tunneta toisemme sen verran hyvin, että lapsia olemme valmiit hankkimaan...ja mitä miestäni sen verran tunnen, hän ei jaksa kortsujen kanssa kauaa leikkiä ;)
Minä valmistuin kanssa keväällä, en saanut töitä niin lähdin opiskelemaan toista ammattia, mutta koko ajan työpaikkoja katselen, josko joku hyvä määräaikainen tulisi vastaan, saisi vähän pesämunaa kerättyä ennen lapsen tulemista. Miehellä vakkariduuni.
Mitä mieltä te muut olette, kuinka paljon rahaa pitää/kannattaa olla säästössä, kun lasta aletaan yrittämään? itselläni on ollut köyhä lapsuus, enkä minä halua samanlaista omalle lapselleni. (se johtuu kyllä siitä että äitini kasvatti minut yksin)..
jopas on taas kirjotus virheitä :D kirjotan niin kauheella kiireellä ja innolla että en kerkeä edes korjata virheitä haha, koittakaa saada selvää =)
Mä oon syöny pillereitä joskus vuosi sitte. Kyl huomaa eron. Ei ahista ja ärsytä koko ajan ja tekkee mieli tehäkki jotaki. Yritin selittää tätä miehelleni aijemmin, mutta hän ei ymmärtänyt miten ne vaikuttaa. Aatteli kai, et oon pihtari. Erossa oltiin hetki ja nyt taas yhdessä ja nyt hänkin ymmärtää miten paljon "normaalimpi" olen taas näin luomuna. Kumia käytetään ja se saa riittää miehelleni niin kauan, että hänkin on valmis perustamaan perheen.
miehet luulevat usein, että pillerit lopetetaan kiristyksen takija. Kaikkialtahan kuulee miten naisesta tulee ärsty ja inhottava, kun muutetaan yhteen, mennään naimisiin tai muuten suhde menee uudelle tasolle. Vika voikin löytyä jostain ihan muualta.
No toi on kyllä niin totta. Joka paikassa toitotetaan miten naisten kuuluu huolehtia ehkäisystä ja helpoimmin se käy pillereillä, tai muilla hormonaalisilla menetelmillä.
No onhan se miehellä helppoa, kun saa vapaasti ruiskia sisään, mutta kun pillereitä on muutamnan vuodenkin popsinut ja niitten haittavaikutukset alkaa tulla vaimolla esiin, niin heti aletaan syytellä naista pihtariksi ja omituiseksi kiukkupussiksi, vaikka usein haluttomuus johtuu just pelkästään niistä pillereistä.
Mies vaan ihmettelee, et miksi vaimo ei enää niin usein halua ja nauti, mut mites nautit, kun itellä paikat pysy kuivina, vaikka mies kuinka roplas.
Miehelle kun yrität selittää, miks haluut eroon pillereistä ja pyydät et jos alettais käyttää kumeja ehkäisyyn, niin eihän ne yleensä sitä tajuu.
Mullakin mies luulee, et oon vaan tahallaan hankala ja haluan näin temppuilemalla saada itteni paksuksi.
Kyllä tässä maailmassa on ihan älykkäitäkin miehiä olemassa. Minä en ole koskaan käyttänyt hormonaalista ehkäisyä (enkä suostu kuparikierukkaakaan asentamaan, en halua ylimääräisiä esineitä sisääni), eikä tämä ole miehelle mikään ongelma. Ei meistä kumpikaan erityisesti kondomeista pidä, mutta se on kummankin mielestä pienempi paha kuin se, että söisin vuosikaudet hormoneja, jotka pahimmassa tapauksessa vaikuttavat sekä persoonallisuuteen, että seksuaaliseen halukkuuteen. Pillereitä määrätään naisille tuosta vaan jo teini-iässä, eikä kosketusta oman kehon hormonitoimintaan saada aikuisiällä kuin vasta sitten, kun aletaan harkita lapsen yrittämistä. Olen kuullut lähipiirissäkin liian monta tarinaa siitä, miten nainen itsekin on tajunnut pillerit lopetettuaan, että hän onkin itse asiassa paljon iloisempi, hyväntuulisempi ja seksuaalisesti halukkaampi, kuin on luullut. Joskus hormonaalisen ehkäisyn sivuvaikutukset hiipivät salakavalasti vuosien myötä, eikä pillereitä osata niihin edes yhdistää.
No, tällä hetkellä olen raskaana, joten kondomien kanssa ei tarvitse pelata (eikä tarvinnut muutamaan kuukauteen ennen raskauttakaan, toivottu lapsi kun on), mutta lapsen synnyttyä en myöskään aio hormonaalista ehkäisyä aloittaa, vaan kondomeihin palataan.
Huoh....
Vähän te ootte kamalia naisia! Kyllä toi vähän kiristystä on, ehkäisymuotoja on muutenkin niin monia et ei niitä pelkkien "haittavaikutusten" takia jätetä.
Me ollaan mun miehen kanssa sovittu, että se kertoo mulle sitten ku se on valmis. Sit vasta jätetään ehkäisy pois. Vauvan pitää tulla sellaseen perheeseen, johon se on molempien toivoma. Ei niin, että vastuu sysätään tavallaan miehelle joka "ei jaksanu käyttää kumia"...
No sä voit sit ihan rauhassa hfghgrevbvh syödä pillereitä, tai mitä lie hormonaalista käytätkään. Mä olen kokeillut laastareita, rengasta, varmaan kymmeniä eri pillereitä, mutta yhtä äkäinen ja ahdistunut kiukku kasa olen syön mitä vaan =) vaikka vauvakuume on kova, ja haluaisin lasta kovasti, mutta tämä minun pillerien jättäminen johtuu kyllä ihan vaan siitä etten kestä kohta omia kilahduksia ja itkukohtauksia, ja jos mies haluaa minua niin käyttäköön kondoomia =) mielestä se EI ole kiristystä????? ei se ole vain naisen vastuu huolehtia ehkäisystä. HUOH. sitten kun mies on valmis isäksi, se varmasti jättää kondoomit yöpöydän laatikkoon ennen petipuuhien alotusta.
Siis oikeesti, huh mitä naisia täällä on!! Miten siis kehtaatte kiristää miehiänne tällaisella asialla sillä onhan tuo nyt ihan selvä et mitä ajatte takaa..haluatte sen lapsen keinolla millä hyvänsä vaikka mies ei sitä haluaisi ja siihe on keksitty se keino että kieltäydyn käyttämästä pillereitä!! Ja entäs sitte ku saatte tahtonne läpi, mutta hupsista, yks kaunis päivä jonku vuoden päästä miehenne katuu päätöstä et lähti lapsen tekemään ja tuumaakin ettei ollut kumminkaan valmis ja pakkaa tavarat ja lähtee..sekö se on sit lapselle hyvä niinkö?????
Kyllä kuulkaa oon itekin syöny pillereitä ja söinpä niin monta vuotta et huh mut koskaan ei tullu edes pieneen mieleen et kiristäisin tolla asialla..jätin sen miehen haltuun ja koskaan en lapsesta puhunut sanaakaan miehelle kunnes sitte kävikin vaan yks ilta niin et mies ehdotti et mitäs jos lopettaisit ne pillerit ja alettais tekee lasta? :) siis näin sen kuuluu oikeesti mennä eikä niin et nainen lähtee kiristämään tolla asialla! Syö pillerit niin pitkään ennenku mies on valmis isäks äläkä vahingossakaan ala kiristää sillä sillä et saa ku pelkkiä ongelmia aikaseks! :/
Ei ne miehet kortsuista tykkää sehän on nyt selvä enkä ittekään edes haluais käyttää kortsuja, sehän vie totaalisesti halut! :/
Läskiperseet, hyi olkoon teitä!! 99 kiloa on valaan paino, hyi!!
Kuka teitä ilkee paneen - joku resukka pikkukulli varmaan?
Vähän te ootte kamalia naisia! Kyllä toi vähän kiristystä on, ehkäisymuotoja on muutenkin niin monia et ei niitä pelkkien "haittavaikutusten" takia jätetä.
emmä ehkäisyä oo pois jättäny, mutta kemikaaleja en itteeni tunge ilman sairautta.
"Ei ne miehet kortsuista tykkää sehän on nyt selvä enkä ittekään edes haluais käyttää kortsuja, sehän vie totaalisesti halut! :/ "
niin vie e-pilleritki
No jos joku vie halut, niin lapsi ja paska suhde.
"Siis oikeesti, huh mitä naisia täällä on!! Miten siis kehtaatte kiristää miehiänne tällaisella asialla sillä onhan tuo nyt ihan selvä et mitä ajatte takaa..haluatte sen lapsen keinolla millä hyvänsä vaikka mies ei sitä haluaisi ja siihe on keksitty se keino että kieltäydyn käyttämästä pillereitä!! Ja entäs sitte ku saatte tahtonne läpi, mutta hupsista, yks kaunis päivä jonku vuoden päästä miehenne katuu päätöstä et lähti lapsen tekemään ja tuumaakin ettei ollut kumminkaan valmis ja pakkaa tavarat ja lähtee..sekö se on sit lapselle hyvä niinkö?????"
"Pöhköfantti" ja te toiset meitä pillerit lopettsaneita naisia arvostelleet.
Mä en kyllä oikeesti tajuu tota teidän paasausta siitä, millaisia naisia me pillereistä luopuneet ollaan.
Miten te voitte edes olla tota mieltä, että ehkäisy kuuluu vain meille naisille, ja koska miehen kannalta on kaikkein mukavinta, et nainen hoitaa sen pillereitä popsimalla, miin teidän mielestänne se silloin tulee hoitaa juuri noin, aiheuttaa se sitte mitä tahansa sivuvaikutuksia meille, ettei mies vaan pahoita mieltään, kun ei enää voikkaan nauttia paljaalla.
Minusta se ei ole mitään miehen kiristystä, jos ilmoitan miehelle, että pillereitten käyttö aiheuttaa mulle niin paljon kaikkia muita ikäviä sivuoireita, että luovun niistä ja että jos hän haluaa ehkäistä, niin kumeja on käytettävä, mutta paljaalakin saa kyllä tulla, koska naimisissa ollaan ja ja minulle kyllä sopii sekin, jos mies saattaa mut tässä vaiheessa raskaaksi, mutta lopullinen valinta on hänen, tekee mitä tahtoo. Siis missähän tuossa nyt on sitä kiristystä?
Aina olen reiteni miehelleni avannut, kunhan ei menkkojen aikaan ole vongannut. Etenkin nyt on seksielämä ollut vilkkaampaa kun lopetin pillerit ja mullakin himotus on palannut, joten minusta ette saa pihtaria tekemälläkään.
Jos taas mies haluaa joskus tulevaisuudessa erota, niin sen hän voi kyllä tehdä söin sitte pillereita, tai en. Enkä todellakaan lopettanut pillereitä alkaakseni mitään vauvanteko kiristystä. Vaihdettiin vaan vastuu ehkäisystä miehelle.
toi on niin oikeeta tekstiä keväästä pilleritön! vaikka mullakin vauva on mielessä, niin se että haluan lopettaa pillerit, ei ole mikään kiristys siihen että lällällää nyt vedetää sit kumilla kun et halua lasta! huhhuh kyllä se on välillä miehen homma huolehtia ehkäsystä, mä olen niin monta vuotta tehnyt ja tuumannut että pillerit ei saa kun hermot kiristymään ja ruokahalun kasvamaan!
No ei nyt ihan niinkään..siis kyllähän ehkäisy on molempien vastuu ja tuo mitä nyt ootte tuonu täällä esille et jätätte vaan pillerit pois kysymättä siihen mieheltänne mielipidettä ja heitätte sen asian niin, et hän hoitakoon sitten ehkäisyn jos ei lasta halua ni kuulostaa edelleenkin kiristykseltä. Siis se et eihän ne miehet välttämät halua sitä lasta mut eivät välttis halua kyl kuminkaan kans mennä varsinkaan pitkässä suhteessa..mä en edes suostuis siihen et mies hääräis kumin kans koska se jos mikä veis ainakin multa halut kokonaan!
Kyl mua ainakin miehenä arveluttais tommone käytös naisen puolelta..siis se et tavallaan painostetaan mies sellaiseen mikä ei oo ollu hänellä edes mielessä aiemmin ni ei oo todellakaan mikään hyvä juttu. Ne miehet kyl kertoo sen sit ihan ite ja ihan suoraan ku ovat valmiita isäks ja haluavat et jätätte ehkäsyn pois..ei sitä päätöstä oo kellään oikeutta hopuuttaa millään tavalla saatikka millään kiristysmuodolla!
Niinku sanottu ni mä en oo ikinä edes ajatellu tekeväni tommosta miehelle ja meillä ehkäisyn poisjättö tuli kyl ihan miehen aloitteesta et hän otti asian esille et haluaa tehdä lapsen ja sit puhuttiin yhdessä asiasta ja ku molemmat oltiin samaa mieltä ni sit jätin pillerit pois. Mut siis koskaan en ois voinu tota tehä kiristysmielessä et nyt mä haluun sen lapsen ja aion sen myös saada!
Ja yks lisäys vielä: tuo "pilleritön" nimierkki ku lukee ensin ite omat kirjoituksensa tänne palstalle ni voi sit sen jälkeen kertoo että kuulostaako nuo hänen KAIKKI kommenttinsa LIEVÄLTÄ kiristykseltä ku koko aika paasaa täällä vauvakuumeesta ja et tahtoo vauvan jne jne ja sitte keksiikin jättää pillerit pois käytöstä..todella kätevä temppu ja vielä ottaen huomioon miten nuori tuo hänen mieskin on ni ei tuo kuvio tuu kovin hyvää lupaamaan!!
Mä en lähtis kyl tolle linjalle, en!! Anna sen miehen ensi kehittyy viel muutama vuos ihan rauhassa ja keskustelkaa sitte siitä pillereiden pois jättämisestä JOS mies on siihen sitte valmis!
pöhköfantti puhuu fiksuja,