Ahvenanmaalla on vahvat siteet venäläisiin olihan Ahvenanmaa venäläisten hallussa ja siellä on paljon venäläisiä kulttuuri rakennuksia.
Myös Ahvenanmaalla puhuttava kieli on venäläistä ruotsisekoituksella höystettyä molotusta eli kun matkustat sinne olet kuin olisit jossain pienessä venäläisessä kirppukylässä jossa tunnet vahvan mahorkan haisevan.
Ahvenanmaan väestö on sekoittunut moniin kansallisuuksiin on venäläistä,
on tattaria, kiinalaista ja monia muita sekoituksia jotka piristävät saaren muuten niin yksitoikkoista luonnetta ja väriä. Alkuperäiset suomalaiset on valitettavasti tarkoituksellisesti häädetty pois ja nykyisin saarella ei ole suomenkielistä väestöä ollenkaan. Saaren pääelinkeino on kuntatalous ja kaikki asukkaat ovatkin kunnallisesti työllistetty ja Suomen valtio on velvoitettu maksamaan heidän elantonsa sekä pitämään heidän terveydestään huolta.
Ahvenanmaalla on myös pientä perunan jalostamista ja sieltä tulee ne kuuluisat Oolanin kuivatut hapansilakkaperunat meidän kauppoihimme. Oluttakin siellä pannaan ihan oikeasti ja se on " KustaanTallirenkiä" nimellä myytävä tuote, että siitä nyt vain ostamaan ja näin olet tukemassa muuten niin köyhää saaristolaisen elämää Ahvenanmaalla.
Kauneinta kotiseutuamme on saaristossa
Kauneus on silmissä
0
181
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658