collien korvat (huolestunut)

collietyttö

saako collien korvia enää taipumaan jos kerran ovat kokonaan nousseet pystyyn? Eli auttaako enään mitkään korvanpainosalvat saamaan ne nätisti kääntymän.

3

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 15+14

      Jos kyseessä on pentu niin auttaa ... esim yli vuoden ikäisellä en usko että kannattaa edes enää painottaa .

    • toivotontilanne

      Itselläni on bortsu n15 viikkoinen ja olen huolissani kun sen korvat kylläkin nousee pystyyn (mut onneks bortsuilla saakin olla pystyt), mutta ne vääntyy pään päällä melkein ristiin? Onko jokin ihme vaihe menos et ne korvat sit loppu pelis asettuisi erilleen toisistaan nätisti sivuille pystyyn vai, oisko jotain hyvää teippaus ohjetta millä ne sais nätisti erilleen. Välillä ovat ihan nätisti sivuilla ne korvat , mut jos kuuntelee tarkkaan ja yleensä ulkona kävellessä ne on siinä keskellä päätä melkein ristissä... :( Luovutin jo niistä ihanasti 1/3 lurppa korvien haaveiluista ku alkoivat nousta pystyyn, kun bortsuilla saa myös olla pystyt, mut en haluis et ne olis yhtä isoa korvaa vaan pään päällä. :DD Joten apuja kaipaillen... Kasvattaja käski liimailla mut en sentään raskisi ruveta liimailee, et jos ei löydy hyvää teippaus ohjetta ni kai se on liimapurkki otettava käyttöön.. Mut apuja ja vinkkejä otan mielellään vastaan.. :)

    • !

      Ei painosalvoja tuossa aloittajan tilanteessa!

      Jos kyseessä on tosiaan alle vuotias koira, niin pyydä joku kokenut henkilö liimaamaan koiran korvat. Painosalvat auttavat oikein käytettynä siinä vaiheessa kun korvat meinaavat nousta pystyyn, mutta jo pystyt korvat saa alas parhaiten liiman kanssa.

      Jos koira on kuitenkin jo aikuinen, niin voi sitä kokeilla, mutta todennäköisesti korvat ovat jo niin rustoutuneet pystyyn ettei niitä enää alas saa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2557
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      118
      2176
    3. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      103
      1861
    4. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      123
      1852
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      10
      1584
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      142
      1172
    7. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1085
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1051
    9. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      22
      1042
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      987
    Aihe