saako collien korvia enää taipumaan jos kerran ovat kokonaan nousseet pystyyn? Eli auttaako enään mitkään korvanpainosalvat saamaan ne nätisti kääntymän.
collien korvat (huolestunut)
3
216
Vastaukset
- 15+14
Jos kyseessä on pentu niin auttaa ... esim yli vuoden ikäisellä en usko että kannattaa edes enää painottaa .
- toivotontilanne
Itselläni on bortsu n15 viikkoinen ja olen huolissani kun sen korvat kylläkin nousee pystyyn (mut onneks bortsuilla saakin olla pystyt), mutta ne vääntyy pään päällä melkein ristiin? Onko jokin ihme vaihe menos et ne korvat sit loppu pelis asettuisi erilleen toisistaan nätisti sivuille pystyyn vai, oisko jotain hyvää teippaus ohjetta millä ne sais nätisti erilleen. Välillä ovat ihan nätisti sivuilla ne korvat , mut jos kuuntelee tarkkaan ja yleensä ulkona kävellessä ne on siinä keskellä päätä melkein ristissä... :( Luovutin jo niistä ihanasti 1/3 lurppa korvien haaveiluista ku alkoivat nousta pystyyn, kun bortsuilla saa myös olla pystyt, mut en haluis et ne olis yhtä isoa korvaa vaan pään päällä. :DD Joten apuja kaipaillen... Kasvattaja käski liimailla mut en sentään raskisi ruveta liimailee, et jos ei löydy hyvää teippaus ohjetta ni kai se on liimapurkki otettava käyttöön.. Mut apuja ja vinkkejä otan mielellään vastaan.. :)
- !
Ei painosalvoja tuossa aloittajan tilanteessa!
Jos kyseessä on tosiaan alle vuotias koira, niin pyydä joku kokenut henkilö liimaamaan koiran korvat. Painosalvat auttavat oikein käytettynä siinä vaiheessa kun korvat meinaavat nousta pystyyn, mutta jo pystyt korvat saa alas parhaiten liiman kanssa.
Jos koira on kuitenkin jo aikuinen, niin voi sitä kokeilla, mutta todennäköisesti korvat ovat jo niin rustoutuneet pystyyn ettei niitä enää alas saa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1264650Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv732683Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?801695Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91176- 46896
- 66892
- 21873
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu122853Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N68838Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50799