Kotiteatteri apua nopeasti!

WOOOOOOOOOOE

Ajattelin ostaa tällaisen paketin ja älkää valittako että o huono koska päätän sen ostaa: http://www.netanttila.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?productId=730743&storeId=1444&catalogId=1444&shopId=10001&compartmentId=10017&categoryId=10161

Mutta yksi ongelma ajattelin että kajarit toimisivat kun pelaan niin miten saan kaiuttimet ja pleikkarin toimimaan samaan aikaan. Pleikkari on nyt HDMI kaapelilla ja se tarvitsee valita tuolta inputista niin se on HDMI 3. Muttakun jos esim. kytken kotiteatterin HDMI 1 niin miten saan ne kuulumaan samaan aikaan että kajareista tulee ääni.

Ja aika sekavaa tuli mutta tarttis apua..

9

416

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onko siinä liitäntöj

      Joo, on vähän sekava, olisit käyttänyt pari minuuttia enemmän aikaa kirjoittamiseen... niin ei tarvitsisi arvailla, mitä haluat...

      Tuossa laitteessa ei ilmeisesti ole BluRay-soitinta eikä taida olla liitäntöjäkään...

      Siis missä pleikkari on nyt? HDMI3? Eihän sinulla vielä ole sitä laitetta... hm... vai onko se tv:ssä kiinni nyt? Tietysti voit kuunnella kotiteatterin kajareista jotain muuta kun samaan aikaan kuuntelet pleikkarin ääniä tv:stä.
      Tai jos halua pleikkarin äänet kotiteatteriin, niin siinä kotiteatterin vahvistimessa pitää olla sopiva tuloliitäntä äänen kytkemistä varten (vastaava tuloliitäntä jollekin pleikkarin äänilähdölle, esim. optinen tulo).

      Onkohan tuossa laitteessa, jonka olet jo päättänyt ostaa, mitään tuloliitäntöjä?? Jos ei ole, niin älä osta sitä, koska et saisi kytkettyä pleikkaria siihen.

    • liitännöistä...

      Samsungin sivun mukaan
      http://www.samsung.com/uk/consumer/tv-audio-video/home-entertainment/dvd-home-entertainment-system/HT-D455/XU-spec siinä on
      - 1 Optical Input
      eli pleikkarin saa sitä kautta kiinni.

      Lisäksi lukee näin HDMI-liitännästä. Jos tv:si tukee tuota HDMI ARC:tä, niin saat tv:nkin äänet kuulumaan.
      "With conventional Home Entertainment Systems, you need to connect a separate optical cable to your receiver to listen to the audio from your TV. The HDMI ARC (Audio Return Channel) allows you to easily connect your compatible devices to process the TV’s audio signal without an optical cable."

      • lukija.

        tuo HDMI ARC tarkoitaa suomeksi HDMI 1.4 liitäntää.


    • WOOOOOOOOOOOOOOOOOOE

      Siis onko tuo HDMI ARC niin normaali HDMI jolla pleikkakin on nyt tveessä ja kiitos avusta . Siis haluan pleikan äänet kuulumaan tosta kotiteatterista.

      • HDMI 1.4??

        Tukeeko tv:si HDMI 1.4:ää?


    • woee

      En tiedä ! Tvssä on nyt pleikka kiinni sillä hdmi kaapelilla joka sopii pleikkaan.

      • Kokeillaanpas näin

        Ota selvää ennen kuin ostat! Lue ohjekirjasta tekniset teidota tai kerro meille TV:n merkki ja malli. Älä osta sikaa säkissä, paskoilla laitteilla et tee mitään, jos et saa haluamiasi vehkeitä niihin kiinni.


    • WoooooooooooooooooE
    • halpaaon

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      133
      1645
    2. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      144
      851
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      224
      838
    4. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      35
      755
    5. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      73
      747
    6. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      727
    7. 52
      692
    8. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      63
      608
    9. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      80
      608
    10. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      561
    Aihe