Budjetti olisi semmonen 150 euroo. Max 130 wattinen. 8 tuumaa olis kiva.
Vastaukset 9
- ukko30v
Taitaa ainoa vaihtoehto olla etsiä käytettynä edes vähän toimivaa. Toki muovipurkki "subbareita" saa alle 200, mutta se on sitten aivan sama minkä ottaa, ei ne hyviä ole.
Eihän 150€:lla saa edes yhtä kaiutinta saati subbaria.
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/13286/ckqdd/Audio-Pro-B1-19-aktiivinen-subwoofer-vari-musta
Ja tuokin on 300€, hintaan nähden hyvä. Kannattaisi laittaa se 500€ subbariin, loppuenlopuksi sillä on enemmän merkitystä kuin huonoilla kaiuttimilla. - av-vitsaus (org)
Olen eri mieltä siinä, että kyllä 150 eurolla saa jo yhden aika hyvän, peruskäyttöön riitävän jalustakaiuttimen. Niitä kaksi ja höysteeksi laadukas 500-1000e subwoofer, perusvahvistin ja soitin, niin moni saattaisi tosissaan kummastella sitä äänenlaatua, jos ne laitteet olisivat ensinäkin oikein sijoiteltu.
Mikä on sitten järkevää toimintaa, niin on toinen juttu. Unohtamalla subwooferin ja laittamalla sen 1300e kahteen kaiuttimeen, niin saa toki parempaa ääntä, mutta kuinka paljon parempaa ja lisäksi se toisto ei ulotu kovinkaan alas. - amatööri55
mun vahvistin on vain 130 wattia niin ei mitään liioiteltua suuruuksia ja kyllähän sitä pärjää 6 tuumasella.ja lisäksi en ole mikään hifisti että riittää semmoinen peruskäyttöön soveltuva kestävä woofferi.
- Iisalmen laatua
Genelecin väh. 7050. Eipä sitten sillä vahvistimellakaan ole väliä.
Mitä väliä on subbarin tehionkestolla vaikka se olisi 1000w? Käytettynä jostain etsit 8" tai sitten ostat jostain autosubbarin ja teet sille kotelon. Ostat sitten kotisubwoofervahvistimen sille subbarille. 150w rms 4 ohmiin riittää todella hienosti jo 8" eikä maksakaan paljoa ja taatusti tulee ainakin potkivaa bassoa. Kovin matalaa nyt tuskin tulee, mutta so?
- av-vitsaus (org)
Muuten ok, mutta tuo alarajataajuus ei riipu siitä, että jos se käytetty elementti olisikin "vain" 8"-tuumainen. Se riippuu sen elementin arvoista ja niiden perusteella tehdystä kotelosta, oli se sitten refleksi taikka suljettu.
- Ei ammus pioneer
ostin loppuunmyynnistä Pioneerin 8" 150 W subbarin liittimiä ja säätöjä vaikka muille jakaa, satkulla lähti, teho piisaa, painaa parikytkiloa malli 2003...
- pekka
miulta saa mgr f seriesin 10 tuumaisen subin kaksin kappalein hintaan 90€ samassa kotelossa ja siinä jakosuodin.
^No ei ollut ainakaan hinnalla pilattu. Etenkin jos kotelo on hyvin tehty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t68888Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää227793Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️64720- 49644
On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien59548Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh26523Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä29489- 46487
Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞24467- 31460