Koirani 2v terrieri pelkää imuria: hyökkäilee ja heiluttaa häntää jännittyneesti ylhäällä. Heti kun otan imurin kaapista, koira hermostuu ja alkaa räyhäämään imurille.
Mitenköhän tämän ongelman saisi kitkettyä pois?
Mitenköhän tämän ongelman saisi kitkettyä pois?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Anna imurin olla esillä kunnes koira pitää sitä tavallisena huonekaluna. Jos mahdollista. vieköön joku koiran kävelylle silloin kun alat imuroida, tai vie itse koira lenkille ja pane joku muu imuroimaan. Sitten kun koira hyväksyy hiljaisen imurin, nii imuri käyntiin toisessa huoneessa ja koiran kanssa touhutaan toisaalla. Kun imuri saa vonkua ilman huomiota toisessa huoneessa, otetaan imuri ja koira samaan huoneeseen. Voi olla muutaman viikon operaatio, mutta kun koira elää 15 vuotta niin kannattaa satsata tulevaisuuteen
Selitäppä tarkemmin mitä koirasi imurille tekee, kun se on päällä, pois? Onko koirasi tehnyt aina näin? Mitä yleensä olet tehnyt asialle?
Ongelmaa en alkaisi pakoilemaan pistämällä avokin koiran kanssa lenkille siivouspäivinä. Koira kyllä sietää imuroinnin jos on itse "turvassa" eri huoneessa tai tarpeeksi kaukana imurista turvallisen ihmisen kanssa.
Kun koira kuulee, että avaan siivouskaapin ja otan sieltä ihmurin: haukahtaa ja pinkoo samantien paikalle. Tepastelee siinä hermostuksissaan ihmurin lähellä, mutta estelen jalalla tulemasta puremaan imurin suuosaa. Joskus hyökkää nimittäin sitä puremaankin. Silloin koira kiljaisee ja puree imuria pitäen samalla valittavaa mourunaa. Kun imuroin, joko haukkuu imuria parin metrin päästä tai hyökkäilee sitä kohti. Häntä heiluu pienesti ylhäällä ja haukku on ruikutushaukkua.
Jotenka siis pelko ei johdu pelkästään imuiroinnista, vaan myös pelkän imurin läsnäolostakin. Olen kyllä syöttänyt nameja imurin päältä, mutta joskus syksähtää puremaan suutinosaa, vaikka imuri ei olisikaan päällä. En ole koskaan pelotellut koiraa imurin kanssa. Muutenkin on kyllä varautunut ja arka koira kyseessä.
Osaisiko joku jelppiä?
Tällainen pulma oli kerran siinä koirankoulutus ohjelmassa, jossa tämä Victoria opettaa/kouluttaa.
Siinä koiraa totutettiin vähitellen imuriin pitämällä sitä esillä vaikkei sitä käytetty. Pyydettiin koiraa koskemaan kuonollaan imuria, ja sai aina palkan. Kun alkoi tottua tähän, laitettiin se makupala tämän imurin päälle ja koiran piti siitä herkku ottaa.. Kun tätä oltiin tehty useita kertoja, lisättiin tähän vielä imurin liikutus jonk päällä tämä nami oli. Monen monituisen harjotuksen jälkee, imuri laitettiin päälle ja annettiin koiralle erillainen herkku, kongin sisään jtn herkkua ja toiseen huoneeseen. Enää koira ei välittänytkään imurista.
Ei kuulosta pelkäävältä..paremmin taitaa nauttia hyökätessään imurin kimppuun ja varmaan eniten juuri silloin kun tulee sohvan alta tuo suulake. :)
Meillä terrierit tykkäsi imurin kanssa "tappelusta" samoin kuin vinkuleluista.
Hännän kuuluisi mennä pepun alle jos pelkäisi.
Samaa mieltä, ei kuulosta pelolta nuo eleet.
Ennen tarkempaa selitystäkin epäilin jo, että tekee koska pitää "saaliin jahtaus-leikkinä".
Jos vielä jalalla yrität pois työntää, niin vahvistat ja innostat yrittämään hyökkäystä enemmän saaliin kimppuun. (Sama jos haluat kaukosäätimen ja sinua estetään, niin yrität todennäköisesti entistä hanakammin tavoitella sitä itsellesi).
Villin muiston neuvot oli hyviä, tuon väärinymmärretyn imuri mielikuvan muuttamisessa.
Eikä varsinaisen imuroinnin aikana koiran ulkoiluttaminen ole "pakoilemista", vaan kouluttamista. Koska tarviihan teidän joskus imuroida, ja jos liian aikaisin sillä alkaa touhuamaan, - vielä, kun koira totuttelee sen läsnäolon mitättömyyteen - saatte aloittaakin koulutuksen alusta, ja joka kerta se on entistä "vaikeampaa" ja pitempi kestoisempaa. (Koira tajuaa, että tarpeeksi kauan, kun jaksaa odottaa, niin kyllä se joku päivä siitä "nousee henkiin" )
Sekin jos annat imurin huutaa lattialla, huomioimatta itse koiraa tai imuria mitenkään. (Esim. joka päivä hetken aikaa) Luulisi siihen kyllästyvän, kun ei saavuta haluamaansa saaliinjahtausta.
Kun tunnet koirasi "turtuneen tähän" voi ottaa seuraavan askeleen, esim. otat päällä olevan imurin käteesi ja lasket maahan, ja mitään ei tapahtunut. Olipa taas tylsä juttu koirasta, vaikkakin voi aluksi tästä innostua, että hei jospa nyt. Mutta, kun muuta ei useiden toistojen jälkeen tapahdu, niin kyllästyy kyllä.
Seuraavat "askeleet" voivatkin olla, että imuria liikutetaan hieman enemmän ja kun ei taas tähän toistojen jälkeen reagoi, niin taas vähän enempi jne.
Voi olla, ettei näin varovaisesti tarvitse harjoitella. Riippuu koiran luonteesta ja ohjaajan kärsivällisyydestä ja koiran lukutaidoista.
Tsemppiä! Kyllä te jotain teille sopivaa keksitte ratkaisuksi! :)
Johdonmukaisesti vain kun jaksatte yrittää ;)
Mä käytin kaksiosaista menetelmää. Kielsin hyökkimästä imuria kohti imuroidessani ja kun perääntyi, sai palkan (nippasin poispäin namin). Nippailin nameja aina sitä mukaa, kun koira oli imuroidessani kiltisti, eli ei hyökkäillyt imuria kohti, vaan odotteli niitä nameja ;) Nyttemmin koiran innostuessa riittää pelkkä kielto. Nami saattaa koiran iloksi lentää siltikin. Ei sillä hallaa voi tehdä, että palkkaa hyvästä käytöksestä. Kielto tapahtuu niin, että imuri häviää taakseni ja menee liikkumattomaksi (on edelleen päällä), koira ei pääse siihen käsiksi. Samalla napakka kielto. Siitä tuskin tulee mitään, että yrität imuroidessasi kieltää heiluvan imurin kanssa...ei. Imurista pitää samalla tehdä vähemmän mielenkiintoinen niin että koira ottaa kiellon helpommin vastaan ja nami on imuria kivampi.
Sitä tuskin saa millään kitkettyä, ettei koira seuraisi aktiivisesti mua, kun imuroin. Onhan se jotenkin niin mielettömän mielenkiintoista puuhaa :D Joskus se jää makoilemaan jonnekin, mistä näkee mut koko ajan ja joskus sen pitää seistä aina siinä kohtaa mistä tulen seuraavaksi imuroimaan...ovela otus!
Eli kielto palkkaus toimi meillä. Pelkkä toinen ei olisi enää toiminut, kun yks kaveri hoitaessaan sitä leikki sen kanssa imurilla, ku se oli pentu. "Se oli niin söpöö"... Vähän ihmettelin, mikä hemmetti mun koiraa vaivaa, ku seuraavaks imuroin :D Mitä tästä opimme? No alkuunsa oikein toimiminen on paljon helpompaa kuin jo opitun käytöksen korjaaminen. Koira oppii väärän käytöksen tosi nopeesti, jos se on sen mielestä kannattavaa.
Tässä olisi Millanin keinot silloin kun koira pelkää imuria.
http://www.youtube.com/watch?v=LUZUNzi3-3E
Pelko on vähän eri korjata kuin leikkimishalu.. Ap:n terrieri todennäköisesti leikkii ja haluaa "tappaa" imurin :D
Itse olen kyllä sitä mieltä että kyseessä on pelko. Koira nimittäin on todella arka. Pelkoaggressivinen koirien ja ihmisten kanssa käyttäytyminen on tuttua, joten uskoisin imurin kanssa olevan samaa.
Koira nimittäin ei koko ajan ole imurin kimpussa vaan yleensä välttelee sitä, jos en imuroi keittiössä tai olohuoneessa.
Niin ja kiitos silti paljon hyvistä vastauksista:)
saamalla sen pois kannattaa kouluttaa se imuriin
pelkoa.