Ajovarusteita isolle tyypille

alöskdjf

Kävi nyt niin että tuli ostettu prätkä vähän herätteenä ja nyt pitäisi sitten varmaan hommata ajokamat. Ongelmana on vain se että olen kookas, jo normi vaatteiden löytämin muualta kuin xxxl liikkeistä tuottaa tuskaa. Vatsan ja rinnan ympärys jotain 140cm. Lisäksi ongelmana on se että kypärää ei tahdo löytyä, minulla on joku kelkkakypärä joka mahtuu jotenkin päähän, mutta ei sitä prätkäillessä voi pitää pidempää aikaa, alkaa painamaan.
Siis löytyykö ideoita mistä liikkeistä voisi aloittaa, vai pitääkö painua heti räätälille ja kallonkutistajalle suoraan? Olen myös kuullut että kypärättömyyteen saa jotain lupia lääkäriltä, onko tarpeeksi iso pää hyvä syy? Toki mieluummin kypärän ottaisin, päävärkki sen verran arvokas kuitenkin.

16

4443

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Heräisitkö viimein

      laihduttamaan?Toivottavasti! Arvosta elämääsi sen verran !

      • GermanHööring

        Kukkakeppi hiljaa! Läsnäoloasi ei huomaa muusta kuin hajusta.


    • aöskldfj

      Joo, pikkuhiljaa putoaa paino nyt kun saatiin kilpirauhasarvotkin lääkityksellä kuntoon, eipä varmaan kuitenkaan ihmeitä ehdi ensi kesäksi tapahtua. Ja päähän ei laihduttamalla pienene, eli kypärä ongelma kyllä pysyy.

    • aerfsdfasdfsdf
    • ja kanssa suosittele

      Se on kumma että puolet vastauksista on aina vittuilua eikö sitä vois vaan pitää turpansa kiinnni jos ei ole asiaa.
      Ja sitten koitetaan asiaa jos tuo ei ole provo niin kyseleppä pohjanmaalta päin sellainen kuin Rina desing sieltä vois päästä eteenpäin noissa ajovarusteissa mutta kypärä asiassa en voi minäkään auttaa jokin suuri avokypärä mahdollisimman matala profiilinen vois olla kohdallaan ei kyllä kaikkein turvallisin mutta kypärä kylläkin.

      • Pääkin pienenee

        silmien alapuolelta ja niskapuolelta kun laihduttaa,siinä voi fätikkä yllättyä kun parinumeroa pienempi potta meneekin päähän 40kg hoikempana.


    • Läskimotoristi

      Storm Motorsilla näyttäisi olevan Rpm Oulu merkkisiä kamoja isokokoisina, mutta nettisivujen mukaan ne on loppu. Mahtaako noita löytyä jostain muusta prätkäliikkeestä? Jos niin mistä? Mielellään eteläsuomesta niin että pääsisi sovittamaan.

    • Heljoona

      Ootko vielä ilman ajoasua ? Kaapissa olisi lähes käyttämätön 3XL:n ajoasu myytävänä...

    • mika2

      Älä välitä noista suunpieksäjistä, tai kai sinä niihin olet tottunut ihan kuten minäkin (olen kanssasi samaa kokoa nimittäin). Harvalta valmistajalta löytyy oikein isoja kokoja valmisvaatteissa, vaan ne yleensä joutuu tilaamaan erikseen ja maksamaan siitä lisähintaa (Hanxilla esim. 50€ - 70€) vähän riippuen siitä että tuleeko vaate suoraan linjalta vain mittoihin ommeltuna vai tehdäänkö siihen muitakin muutoksia. Stormilla on minun kokemuksen mukaan lähinnä tyttöjen kokoja enkä ole tullut selvittäneeksi saisiko sieltä tilaamallakaan miehille sopivia. Helsingissä Hanx ja Eurobiker ainakin toimittavat sopivan vaatteen muutaman viikon viiveellä ja lisähinnalla.

      Itse ostin tämän Racer ajoasun, josta motoplazasta löytyy 10XL kokojakin. Oli edullinen ja kolme vuotta nyt kestänyt. http://www.motoplaza.org/mp-tuotteet/ajovarusteet/isot-koot/ ei mikään tyylikäs, mutta eihän lihavan päällä mikään ole tyyliksätä;-). Tuolla kaupalla oli myymälä vielä viimekesänä Espoossa, mutta ei ole enään. Tilaamalla varmaan saa ja noi on todella reilun kokoisia.

      • Pukeutukaa läskit

        vaikka puolijoukkuetelttaan!


      • mika2
        Pukeutukaa läskit kirjoitti:

        vaikka puolijoukkuetelttaan!

        Olet ilkeä ihminen, mutta et voi loukata minua.


      • HermanHööring
        Pukeutukaa läskit kirjoitti:

        vaikka puolijoukkuetelttaan!

        Ettekste anorekikot ja kukkakepit tiedä että paino on voimaa ja ylipaino on ylivoimaa!


    • isopää

      TÄÄLTÄ löytyi isopäisellkin kaverille laadukas kypärä !!


      tuli postissa viikon sisällä

      luottokortti kelpasi

      http://www.fstorm.co.uk/

      • isopää

        tässä vielä kypärän koon mittaus.....mittaa mittanauhalla korvien kohdalta niin ei tule liian tiukkaa

        http://www.helmets4u.co.uk/Product_Listing.aspx?Category=422


    • motoräätäli tallinna
    • Forte

      www.mosquitobiker.com myy ainakin ixs vaatteita.. Niillä on sellaiset mallit kuin Namur ja Enak, jotka varmasti sopivat myös sinulle. Lisäksi löytyy omaa mallistoa 5xl asti.. Takit alle 100e..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      20
      5054
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      2841
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1290
    4. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      100
      1268
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1210
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1084
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      17
      883
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      835
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      763
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      35
      732
    Aihe