Minne Meksikoon?

mehiko

Hei,

Olen suunnittelemassa parin viikon matkaa Meksikoon Maalis-Huhtikuun aikana.
Kiinnostavia paikkoja olisi paljon kuten esim: Cancun, Isla Mujeres, Playa Del Carmen, Cozumel, Akumal ja Tulum. Kaikkeen ei kuitenkaan ole aikaa ja olenkin ajatellut että olisi viikon yhdessä kohteessa ja toisen viikon toisessa kohteessa.

Minua kiinnostaakin kovasti tietää Enemmän kohteista jotta osaisin valita oikeat paikat. Olen paljon juttuja netistä lukenut ja yritänyt niiden kautta saada kuvaa mahdollisista matkakohteista.
Haluaisin kuitenkin kuulla vielä lisää mielipiteitä teiltä hyvät lukijat.
Kertokaa ihan kaikkea, hyviä ja huonoja puolia, mihin itse menisitte edellämainituista kohteista ja miksi juuri sinne.

Itse pidän hienoista rannoista, kirkkaista vesistä, snorklailusta ja ihan vain rentoutumisesta. Myös shoppailu ja muutama drinkkikin tekee lomasta hyvän.

Kertokaa onko Cancunin hotellialueella joitain kohtia joissa ranta on huono, tai erikoisen hyvä?
Onko Playa Del Carmenin parhaat rannat missä ?
Onko oman auton vuokraaminen turvallista jotta voisi liikkua esim Tulum - Cancun väliä ?
Mistä on parhaat mahdollisuudet matkata pyramideille ja niille sukellusluolille (oliko ne calotteja) tai mitä muita nähtävyyksiä suosittelette ?

Kiitos kaikista mahdollisista tiedoista.

2

617

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hola amigos

      Osaan sanoa vain Cancunin osalta, itse olin siellä kolme viikkoa ja kävin myös Isla Mujeresilla. Cancunissa suosittelen ottamaan hotellin alle 15km kohdalta. Hieman meluisempaa, mutta taas nopeasti matka itse kaupunkiin, jossa kaikki huomattavasti halvempaa kuin hotellialueella. Itselläni hotelli oli 9km kohdalla ja linja-autolla pääsi nopeasti ja halvalla (8.5 pesetaa) kaupunkiin. Rannat olivat hyvät en voi moittia missään kohdassa, löytyy helposti myös rauhallisempia alueita jos haluaa ottaa aurinkoa niin, ettei tarvi olla muiden kanssa kylki kyljessä, tilaa rannoilla nimittäin on. Itse suosittelen ostamaan paikalliselta matkan järjestäjältä reissun esim. pyramideille, halpaa ja saa ruuat päälle. Opastus hyvää ja matkustaminen helppoa hyvillä linja-autoilla. Huonoja puolia en Meksikosta löydä, palvelu oli hyvää ja ruoka edullista ja erinomaista. Ihmiset olivat todella ystävällisiä, ainoastaan Mercado 28 ja tyypillisillä basaarialueilla myynti yhtä aggressiivista kuin muuallakin maailmassa, mutta sinnehän ei ole pakko mennä. Itse kävin kerran ja se riitti, ostettavaa löytyy muutenkin. Omaa autoa ei vuokrattu, koska linja-autoilla kulkeminen on erittäin edullistas ja vaivatonta. Lisäksi kuulimme auton vuokranneilta, että ne eivät aina ole varmimpia kulkuneuvoja. Olivat itse jääneet tienvarteen. Turistialuilla on todella turvallista, mistään levottomuuksista ei tiedä mitään, huumesodat käydään ihan muualla, poliiseja kylläkin on pajon ja näkyvästi esillä.

      Suosittelen Cancunia, sillä siellä on kaikkea mitä hyvästä lomasta haluaa, ainoastaan jos olet menossa jenkkien kevätloman aikana, kannattaa muistaa, että siellä on aika rauhatonta meininkiä.

    • PdC on kiva

      Yksikertaistaen:

      Cancun sopii matkailijalle, joka haluaa kulkea bussilla paikasta toiseen. Nauhamaisesti sijoitetut hotellit aiheuttavat pitkät etäisyydet kohteiden välille.

      Playa del Carmenissa on helpompi liikkua kävellen, vaikka sielläkin etäisyydet saattavat olla liian suuret. Huomaathan, että Playacarin alueelta on hotellista riippuen 1-4 km 5. avenuen alkuun. Avennue 5 on pituudeltaan kuitenkin muutaman kilometrin itsekin.

      Akumalissa olen itsekin halunnut käydä, mutta toistaiseksi on jäänyt väliin. Siellä pitäisi olla parhaan snorklausmahdollisuudet jopa suoraan joiltakin hotelleilta.

      Oppaamme kehui kovasti Tulumin pitkää hiekkarantaa, mutta omakohtaista kokemusta minulla ei siitä ole.

      Cancun, Carmen ja Tulum ovat hiekkarantoja, joten ihan rannasta ei snorklaajalle kovin paljoa löydy.

      Järjestettyjä retkiä on vaikka kuinka paljon sekä noille cenoteille että pyramideille. Coba ja cenotet on mahdollista yhdistää samaan retkeen.

      Itse suosin PdC:tä Cancunin ohi, koska se on jollain tavalla pienempi. Keskusta-alueen rakennukset ovat matalia (low-rise), kun Cancunissa sekä käupungissa että hotellialueella voi hyvinkin olla korkeita (high-rise, >15 kerrosta) rakennuksia.

      Edullistakin tuolla voi olla, mutta sitten pitää siirtyä turistialueiden ulkopuolelle.

      PdC:ssä All-inclusive ei ole tarpeen. Sieltä löytyy riittävästi kiinnostavia ravintoloja. Samassa ei tarvitse käydä kahdesti ja kaikkiin et lomasi aikana ehdi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      126
      2668
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      56
      2137
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      24
      1721
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1528
    5. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      364
      1288
    6. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1283
    7. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      71
      1210
    8. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1055
    9. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      90
      979
    10. 128
      931
    Aihe