ennen asiakkaalle oltiin tosi kohteliata ja

köyhän näköinen

Asiakas oli aina oikessa. Nyt palvelu mennyt ,että asias joutuu itse itsensä palvelemaa, jos joutuu joskus kysymään jotain kehnot on palvelut..

2

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turhautuma

      Ei enää jaksa olla kohtelias jos kysellään vain typeriä.
      Raivostuttava tapa joillain asiakkailla tulla kyselemään ihan typeriä kysymyksiä ja heittäytyä täysin kädettömäksi. Jotkut keksivät oikein tekosyitä millä saisivat edes vähän huomiota osakseen, tähän ihmisryhmään kuuluvat myös ne kaikki turhasta valittajat, jotka tulevat kauppoihin pätemään kun ilmeisesti kotona ei ole ketään kenelle päteä, miksiköhän, katsoisitte peiliin.

      Ei myyjän tehtävä ole pokkuroida ja mielistellä asiakkaita.
      Ostakaa ostoksenne ja lopettakaa se niskojenne nakkeleminen ja turhasta kitinä.
      Ei myyjät ole teidän piikojanne.

      • Hubadubba

        Ei se nöyrtyminen vaan nöyryys jota pitäisi löytyä asiakkaalta ja asiakaspalvelijalta. Asiakkaan pitäisi ymmärtää myyjän olevan työpaikallaan, ja olevan alansa jonkinlainen ammattilainen, ja toki myös odottaa näin olevan tai ei saa vastinetta rahoilleen palvelusta. Myyjän tm. Ymmärtää se että asiakas on vapaaehtoisesti juuei tässä myymälässä ja että tekee itse töitä työnantajalleen eikä ole ns. Omalla ajallaan. Siten asialasta pitää palvella ja olla suht. Hyväntuulinen. Suomessa huonoa asiakaspalvelua näkee päivittäin, mitta onneksi myös hyvää. Olen itse ollut myyjänä ennen vuosia, ja nyk. Työkin on asiakaspalvelua osittain puhelimessa ja face to face. Kun käyttäydyn itse korrektisti ja tervehdin myyjiä, on aika hämmentävää joskus tavata myyjä joka ei edes tervehdi takaisin tai kiitä. En anna sen silti pilata päivääni, sen verran nahka on paksuuntunut elämän aikana. Hyvin usein näkee jo myyjän tms katseesta että tämä on oikeasti väärällä uralla tai ns väliaikaisesti pätkätöissä eikä välitä siitä miten itsensä esittää työpaikallaan.

        Siinä olet väärässä että mikä on myyjän tehtävä. Nimenomaan palvelu on nro 1, eikä muu hengailu tai hyllyjen täyttö työpaikalla. Jos asiakas kysyy ystävällisesti jotain mikä liittyy myymälän toimintaan, on huonoa asiakaspalvelua ottaa tästä nokkiinsa. Harmi jos työ tuntuu noin hankalalta suorittaa, ehkä olet väärällä alalla?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      162
      2938
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      284
      2620
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      68
      1741
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      43
      1628
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      38
      1520
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1276
    7. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      110
      1194
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      14
      1154
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      350
      1075
    10. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1063
    Aihe