palkkagallup

Hei! Palkkataulukot ovat tuttuja mutta nyt kiinnostaisi tietää, mitä opettajat ihan todellisuudessa ansaitsevat eli mitä on realistista odottaa. Kertokaa myös mitä astetta opetatte, onko ylitunteja, ikälisiä tms, eli mistä kaikesta palkka koostuu.

tv. vastavalmistunut aineope
2010314
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Lukiossa ja 7-9. luokilla (50/50) historiaa, reilu 5-vuotta hommissa (2 palvelulisää, yksi määrävuosikorotus), jokunen (muistaakseni kolme)ylitunti - 2778.28 euroa.

Äänestä
  • Siis tuohan on aivan helkkarin hyvä palkka!

    Äänestä

Lukion virka
1 ikälisä
peruspalkka 2266,45€ (opetusvelvollisuus 20) ylitunteja 4/vko = 333,84€

brutto 2600,29€
netto 1754,46€

Äänestä
  • amiksessa (ammatillinen oppilaitos, tekniikka ja palvelu) kymmenellä ylitunnilla 3100 euroa. Opetuskokemusta muistaakseni 3 vuotta eli uran alussa vasta.

    Äänestä

Viimeisin palkka oli 4100 euroa. Ylitunteja on sekä ikälisiä ja määrävuosikorotuksia sekä maksettuja tukiopetustunteja.

Äänestä
  • Aivan typerää ilmoittaa tulot tuolla lailla mikä ei anna minkäänlaista kuvaa oikeasta palkasta.Lisät ja ylitunnit on asia erikseen.

    Äänestä

muodollisesti, kokemus erityisopettajana 5 vuotta, koulutus FL, yksi palvelusvuosilisä, palkka 1700 €, eipä ole hurraamista.

Äänestä
  • Kieltenopettajana saan palkaa 1700 euroa, tuntimäärä 17 (lisäksi tietysti tuntien suunnittelu, kokeiden korjaus jne.). Olen pätevä, yksi ikälisä.

    Äänestä

  • FL on kaukana pätevästä erityisopettajasta. Kokemus ei opeta kaikkea. Miksi et tee oman alasi töitä?

    Äänestä

  • Nadine kirjoitti:

    Kieltenopettajana saan palkaa 1700 euroa, tuntimäärä 17 (lisäksi tietysti tuntien suunnittelu, kokeiden korjaus jne.). Olen pätevä, yksi ikälisä.

    Kieltenopettajana saat helposti paikan koulusta, josta sinulle järjestetään asiallinen määrä tunteja. Meillä kieltenopettajatkin tekevät reilusti yli 20:n opetustunnin työviikkoja.

    Äänestä

  • Lehtori kirjoitti:

    Kieltenopettajana saat helposti paikan koulusta, josta sinulle järjestetään asiallinen määrä tunteja. Meillä kieltenopettajatkin tekevät reilusti yli 20:n opetustunnin työviikkoja.

    Työpaikan saaminen ei toistaiseksi ole mitenkään helppoa kielenopettajilla. Lisäksi ensimmäistä työpaikkaa hakiessa on jokseenkin mahdotonta päästä esittämään minkäänlaisia toiveita ylituntien suhteen. Esimerkiksi päätoimiselle tuntiopettajallehan riittää 16 tuntia, mutta tarjolla voi olla myös yli kymmenen tuntia enemmän.

    Mikä muuten on sopiva määrä tunteja? Minulle on kerran käynyt niin, että lähtiessäni päätoimiseksi opiskelijaksi yhdeksi vuodeksi oli tilanne sellainen koulussani, että muut opettajat pystyivät hoitamaan minulta jääneet tunnit, mutta vuoden kuluttua he eivät enää halunneetkaan näitä ylitöitä tehdä, joten minullekin löytyi taas tuntiopettajan paikka. Kaikilla oli elämäntilanne sillä hetkellä sellainen, että parikymmentä tuntia oli sopiva määrä.

    Ihannetilanne olisi se, että jokainen tekisi töitä joustavasti tarpeen vaatiessa, mutta opetusvelvollisuudella tienaisi sen verran, että ylitunteja ei tarvitsisi välttämättä tehdä. Nykyisin pätevä kielenopettaja aloittaa kahden tonnin palkalla, jos tekee opetusvelvollisuuden verran tunteja. Siinä olisi kokemukseni mukaan aivan tarpeeksi hommia vasta-alkajalle, mutta en ihmettele, jos joku mielellään ottaa ylitunteja tienatakseen hieman paremmin.

    Käsittääkseni opetusvelvollisuus on vain sellainen muodollisuus, johon voidaan vedota virkojen perustamis- ja ylläpitämistarvetta harkittaessa sekä tietysti palkkausperusteiden lähtökohta. Työpaikoissa tämä palkkauslähtökohta voi aiheuttaa kaikenlaista närää, kuten sellaista, että miksi jollekin maksetaan luokanvalvojan hommasta enemmän kuin toiselle. Palkkaushan menee siltäkin osin opetusvelvollisuuden mukaan. Sama henkilö voi sitten kyllä olla kovinkin halukas tekemään oman aineensa ylitunteja samanlaisilla huonoilla ehdoilla.

    Tulevaisuutta ajatellen pääsevät kielenopettajat varmaankin vaikuttamaan asioihinsa enemmän, mutta kaikkia työyhteisön ongelmia eivät he kuitenkaan pysty ratkaisemaan.

    Äänestä

AMK, kauppa ja hallinto, 7v. työkokemus, peruspalkka 2856.05e/kk. Sivutuloja (ilta-opetusta) vuodessa n. 4000e.

kalle 28v.

Äänestä
  • ..hieman. Miten voi olla 7 vuoden työkokemus jos olet vasta 28 vuotias? Nopeaapa olet itsesi opettajaksi lukenut..:)noway

    Äänestä

  • putte kirjoitti:

    ..hieman. Miten voi olla 7 vuoden työkokemus jos olet vasta 28 vuotias? Nopeaapa olet itsesi opettajaksi lukenut..:)noway

    Olen ollut it-alalla töissä 14-vuotiaasta asti, lähinnä kesäduuneissa. Opiskeluajan kahtena ensimmäisenä vuonna tein puolipäivätyötä. Kolmantena vuotena aloitin täysipäiväisenä pt. tuntiopettajana. Tämän jälkeen olen ollut töissä kokopäiväisenä opiskelun ohessa.

    Ja tuo 7v. on alan työkokemusta. Koko työkokemus armeijoineen taitaa olla pidempi. :)

    Kalle

    Äänestä

  • kalle kirjoitti:

    Olen ollut it-alalla töissä 14-vuotiaasta asti, lähinnä kesäduuneissa. Opiskeluajan kahtena ensimmäisenä vuonna tein puolipäivätyötä. Kolmantena vuotena aloitin täysipäiväisenä pt. tuntiopettajana. Tämän jälkeen olen ollut töissä kokopäiväisenä opiskelun ohessa.

    Ja tuo 7v. on alan työkokemusta. Koko työkokemus armeijoineen taitaa olla pidempi. :)

    Kalle

    oli kyseessä, kun otti noin nuoria hommiin?

    Jos sopii kysyä?

    Äänestä

Alle normaalin duunarin työpäivän, eli seitsemän tuntia päivässä luokanopettajan sijaisena ala-asteella ja 2342e/kk. Ihan kivat tulot näin ylioppilaaksi. Sen lisäksi viikonloppuisin huoltoaseman kassalla 8,5e/h lisät ja tietenkin sunnuntaina kaikki tuplana, eli n.285e viikonloppu. Yhteensä 3482e (n.20 700mk) kuukaudessa. Ei tarvi edes ylioppilaan valittaa tuloistaan :)

Äänestä
  • verokin maksettavana, noilla tuloilla?

    Äänestä

  • Täysin epäpätevän palkkaluokka on suunnilleen C44. Ei mitenkään voi tulla sama kuin pätevän luokanopen palkka!

    Äänestä

  • ope kirjoitti:

    Täysin epäpätevän palkkaluokka on suunnilleen C44. Ei mitenkään voi tulla sama kuin pätevän luokanopen palkka!

    Miksi ei, palkka maksetaan työstä - ei pätevyydestä höhlä! Sinäkin joudut vielä 2000-luvulle, toivottavasti kouluihin tulee tiukat score cardit!

    Äänestä

  • sarasvuo kirjoitti:

    Miksi ei, palkka maksetaan työstä - ei pätevyydestä höhlä! Sinäkin joudut vielä 2000-luvulle, toivottavasti kouluihin tulee tiukat score cardit!

    Ei pidä tuokaan paikkaansa! Kukaan ylioppilas ei saa tuollaisia tuloja! Palkkaluokka ei edes ole tuota c44:ää mitä, joku ehdotti. Muistaakseni lastentarhanopettajan palkkaluokka on c41 (siis kun toimii epäpätevänä luokanopettajana), joten ei ylioppilaalle voida maksaa tuollaisia palkkoja!! Ja tuota väitettä "palkka maksetaan työstä - ei pätevyydestä" en kyllä ymmärrä ollenkaan! Siis opetusalalla, ehkä jossain it-alalla tms! Mutta ei kunnan koululaitoksessa, kaikkihan sen tietää (paitsi Sarasvuo)! Joten tuo ylioppilas on tainnut nähdä unta tuollaisista rahoista...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mirjam kirjoitti:

Hei! Palkkataulukot ovat tuttuja mutta nyt kiinnostaisi tietää, mitä opettajat ihan todellisuudessa ansaitsevat eli mitä on realistista odottaa. Kertokaa myös mitä astetta opetatte, onko ylitunteja, ikälisiä tms, eli mistä kaikesta palkka koostuu.

tv. vastavalmistunut aineope

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu