Cebu-Bohol?

vippe79

Matka lähestyy... Antakaas vielä vinkkejä lauttamatkasta Cebu-Bohol välille. Minkälaisella paatilla kannattaa mennä? Kauanko matka kestää ja meneekö lautta suoraan Boholille? Ja samalla, kokemuksia lentämisestä Cebu Pacificillä? Kiitos ja kumarrus vinkeistä.

8

1065

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 57575756

      Sinne menee ferryjä muistaakseni tunnin verran päältä kesti. Menee suoraan. Cebu Pcific on halpalentoyhtiö eli Ryan air tms. Jos tykkää karjakuljetuksista ja turvallisuudesta tinkii, niin ok.

    • J

      Menin marraskuussa cebusta-tagbilaran:iin supercat:lla. Matka kesti vajaa kaksi tuntia. Menee suoraan. Käsittääkseni cebusta menee myös lautta Boholin pohjois-puolelle, Ubay:in. Tagbilaran:iin menee varmaankin useammankin varustamon lauttoja.

      Tuolta näkee supercat:n aika taulut ja hinnat.
      http://www.supercat.com.ph/

      Sen verran cebu pacificista. Olen lentänyt monta kertaa, koska on halvin. Suhteelliset uudet koneet ja ihan hyvät. Koneet on aika ahtaita pitkille ihmisille mutta muuten ihan hyviä. Ei siellä mun mielestä kyllä turvallisuudesta tingitä.

    • Niinköhän on?
    • J

      Tohon mustalle listalle joutuu automaattisesti kaikki sellaisetkin lentoyhtiöt jotka eivät edes ole koskaan hakeneet lentolupaa eurooppaan. Joten jos lentoyhtiö ei ole hakenut lentolupaa eurooppaan, koska ei ole tarkoitus lentää sinne, niin se on automaattisesti mustalla listalla.

      Korjatkaa joku viisaampi jos asia ei ole näin.

      • Jos perille pääsee

        Sä heittäydyit vaikeaksi.

        http://www.taloussanomat.fi/liikenne/2010/04/12/ala-lenna-nailla-koneilla/20105136/12

        Myös Filippiineillä viranomaisiin liittyy vakavia turvallisuuspuutteita, joten komissio asetti varmuuden vuoksi kaikki Filippiineillä toimiluvan saaneet lentoyhtiöt lentokieltoon.

        Myös toistuvat vakavat vaaratilanteet ja onnettomuudet voivat viedä yhtiön mustalle listalle.

        http://news.bbc.co.uk/2/hi/asia-pacific/718762.stm

        Philippines plane crash kills 131

        The plane came down in a plantation
        A Philippines airliner packed with holidaymakers has crashed and burst into flames on a southern resort island, killing all 131 passengers and crew on board.

        A year earlier, a Cebu Pacific DC-9 jet crashed near the top of a fog-shrouded mountain in the southern Philippines, killing all 104 people aboard in the country's worst air disaster at that time.

        ps. Tyhjennä selain, evästeet ja käytä anonyymi proxya, niin saat noita miinuksia minulle enemmän laitettua oman;)


    • Wannabe-Traveller
    • fläshbackeri

      Lauttamatkasta vielä. Itse matkasin Tagbilaraniin ja takaisin Weesam Expressillä. Maksoi 500php suuntaansa turistiluokassa kun ostin lipun satamasta. Jos haluaa matkustaa business-luokassa (ehkä 600php) tarkoittaa se istumapaikkaa yläkerrassa. Tästä on semmoinen etu että moottorin jylinä ei kuulu niin kovaa joten saattaa kannattaakin. Vaihtoehtoisesti voit istua vaikka takakannella ulkona mikä on ihan ok kunhan ei sada... tänne pääsee siis myös turistilipulla. Matka kesti 1h45min.
      RInkkaa/matkalaukkua ei ole pakko checkata sisään, vaan voit hyvin kantaa sen itsekin laivaan. Totesin, että pääsen helpommalla kun ei tarvitse vahdata että muistavatko laiskan oloiset kantajan ottaa laukkusi laivaan ja ei tarvitse odotella että purkavat laukut pois laivasta (en jaksanut jäädä ihmettelemään että kauan tähän olisi mennyt ja mistä olisin laukun voinut hakea joten kannoin laukkuni itse vaikka olinkin palvelusta jo maksanut...)

    • Matka kuin tallinna - helsinki tuo cebu - tagbilaran.
      Voi valita nopean laivan ja matka-aika alle 2 tuntia.
      Tai voi valita yö-laivan, joka on aamuyöllä perillä. Sitten onkin mukavampi etsiä hotellia aamuyöstä.
      Esim. Weesam ja Ocean jet matkustaa väliä koko ajan. Promo lippu meno-paluu maksaa noin 500 - 1000 pesoa, riippuen istuinpaikasta.
      Itse suosin ns. kansipaikkoja, koska "ilmastoitu" osasto tarkoittaa melkein jääkaappi lämpötilaa.

      Lentäminen onnistuu kaikilla lentoyhtiöillä Filippiineillä.
      Yleensä koneet ovat tavallisia hieman vanhempia malleja, mutta kyllä ne lentävät.
      Jos pelkää lentämistä ei kannata lähteä aasiaan ollenkaan. Suomesta on pitkä matka kaikkialle aasian alueelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      319
      6972
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      272
      6476
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      47
      5755
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      163
      5138
    5. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      54
      3969
    6. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      272
      3948
    7. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      143
      3559
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      27
      3272
    9. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      50
      3211
    10. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      3
      3120
    Aihe