Sal - Santiago

Haluaisin kuulla kokemuksia Kap Verden saarien välillä tehtävistä retkistä, lähinnä päiväretkistä Salilta Santiagoon. Esimerkiksi Finnmatkat tarjoaa mahdollisuutta, jossa lennetään Salin saarelta Santiagoon ja takaisin. Lähinnä mietityttää, onko turvallista lentää paikallisella pienkoneella, oletan siis, että kyseessä on jokin potkurikone. Entä nähdävyydet Santiagossa? Ihmiset? Turvallisuus ylipäätään? Kaikki kokemukset otetaan ilolla vastaan :)
2640
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Itse matkustimme Fogon saarelle. Lento tehdään Kap Verden lentofirma HalcionAirilla. Kone oli potkurikone, mutta sisältä oikein siisti ja turvalliselta vaikuttava. Toisten kertomusten perusteella vaikutti siltä, että hyvin tarkkaan he vahtivat lentokelejä, että lennot varmasti ovat sään puolesta turvalliset. Lentoja en ainakaan moittisi. Lentäjämme oli ulkonäöstä päätellen portugalilainen, ei siis vaikuttanut paikalliselta.

En valitettavasti osaa kertoa retkistä Santiagoon, mutta tuo Fogon retki oli aivan mieletön ja voin suositella ainakin sitä lämpimästi!

Äänestä

HalcyonAirin kone oli ihan ok. Yhtiä oli käsitykseni mukaan aika uusi. Lensimme sillä Boavistalta Fogolle. Koneeseen mahtui matkustajia n. 50.

Meidän oli tarkoitus lentää Santiagoon, mutta Finnmatkojen mokan vuoksi reissumme suuntautui kuitenkin Fogon saarelle. Yllätys yllätys! Olihan se Fogon tulivuorisaari kiva nähdä, mutta moka jäi harmittamaan.

Otimme sitten uuden reissun Santiagoon, mutta sinä päivänä iski hiekkamyrsky, Lennot peruttiin silloin eikä reissuun sitten enää päästy. Kansainvälisiä lentoja peruttiin myös hiekkamyrskyn takia. Vaikutti ainakin, että lentoasioista huolehditaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Funana kirjoitti:

Haluaisin kuulla kokemuksia Kap Verden saarien välillä tehtävistä retkistä, lähinnä päiväretkistä Salilta Santiagoon. Esimerkiksi Finnmatkat tarjoaa mahdollisuutta, jossa lennetään Salin saarelta Santiagoon ja takaisin. Lähinnä mietityttää, onko turvallista lentää paikallisella pienkoneella, oletan siis, että kyseessä on jokin potkurikone. Entä nähdävyydet Santiagossa? Ihmiset? Turvallisuus ylipäätään? Kaikki kokemukset otetaan ilolla vastaan :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu