Kolme toivomusta 2012 Hämeenlinnaan. Kerro mitä haluaisit kaupungilta. Lisää, pois tai muutosta. Mistä olet erityisen tyytyväinen? Minne ei kannatta tuhlata varoja? Ei kinastella, eikä vähätellä muiden mielipiteitä, kerro vaan omasi.
Uuden vuoden toiveet
HyväParempiParas
16136
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Moottoriradalle katsomot ja varikkokatos uusiksi vähintään!
Pyörätiet kuntoon myös keskikaupungilla.
Vanajavesi puhtaammaksi.
Luomutori kerran ainakin kerran kesäisin.
Vanhustenhoitoon inhimillisyyttä.
ups tuli jo neljä... ja olen tyytyväinen...kaikkiin mukaviin, ystävällisiin palveluammateissa oleviin ihmisiin, joiden kanssa olen viimeaikoina asioinut täällä Hämeenlinnassa.
Kierrätyspaikkoja energiansäästölampuille joka marketin kulmalle!
Toivon, että kaupunki lopettaa älyttömän kotihoidontuen maksamisen kotirouville, samoin joutavanpäiväiset itsenäisyysjuhlat, henkilöstön pikkujoulut ja polkupyörälahjoitukset työntekijöille. Myös kaupungin työntekijät voisi lomauttaa pariksi viikoksi hiljaiseen kesäaikaan. Hyväntekeväisyyteen antakoot valtuutetut rahaa omasta pussistaan eikä verovaroista (viiksikampanja). Valtuutettujen ja hallituksen jäsenten turhat ulkomaanmatkat on lopetettava. Virkamiehet, joilla ei ole mitään järkevää tekemistä (esim. "suunnitteluporukka ja epämääräiset projektityöntekijät = haihattelijat"), on heti sanottava irti. Kaikenlainen tuhlailu on lopetettava!
- Uusien ja korjattavien rakennuksien arkkitehtuuriin pitää kiinnittää huomiota. Niistä rakentuu kaupunkikuva. Ei enää yhtään peltihökötystä lisää. Rakennusten pitää sointua ympäristöönsä ja toisiinsa.
- Etelä-rannan kaavoituksessa pitää huolehtia, että rannan seutu jää vapaaseen käyttöön. Ja että ympärille jää riittävän paljon puistoja.
- Ahveniston maauimala kuntoon ja moottoriradalta melukäyttö pois.
- Verkatehdas on hieno ja moottoritien kattaminen liikekeskukseksi oli järkevä päätös.
-rötösherrat kuriin
-miesten hiuksille maksimipituus(ei jeesusmallia, valtuustossa ollessa pitkät hiukset ja järki eivät kohtaa)
-rötösnainen kuriin
Mitä Teillä arvoisa ananas* on pitkiä hiuksia (=Iisakkia) vastaan? Onko hän jotenkin henkilökohtaisesti loukannut Teitä vai onko hän vaan väärästä puolueesta, mikä sotii Teidän elämänkatsomustanne vastaan? Joitakin pitkähiuksisia naisiakin on valtuustossa, miksette hyökkää heitä vastaan? On mielestäni absurdia hyökätä miesten hiuksia vastaan. Onko hiuksilla ja järjellä mitään tekemistä keskenään vai uskotteko naiivisti edelleenkin siihen aataminaikuiseen hokemaan, että "hiukset ja järki eivät pysy samassa päässä"? Keitä ovat rötösherrat ja rötösnainen?
1.Kunta liitoksien loppuun saattaminen vaikka väkisin. Lahjo, Uhkaa ja Kiristä. Kasvu paikka tekijöiden yhteensaattamisen keskittymiin kanta alueiden generoimiseksi on ensi sijainen ja tärkein tavoite uuden nousu kauden tuottamien uusien hyötyjen maximoinnin saavuttamiseksi ja seutu kunnan nostamiseksi valtakunnan ykköseksi. SARI ja Iisakki, vauhtia ja ikäviä päätöksiä änkyröille meidän kaikkien yhteisen hyvän puolesta! Taistelu Valkeakoskesta Tamperetta vastaan on alkanut!
2. Sossu pummeille ei enää ilmaista rahaa. Sossu pummit ovat tärvelleet markkina talouden kasvattamat hedelmät täysin. Työ ei kannata, jos rahaa saa muutenkin. Hämeenlinnan sosiaali virkailijat saavat tarkentaa otettaan, ja muistutan tässä vielä, että suomessa köyhyys on aina oma valinta.
3. Verotus oikeuden mukaiseksi. Tutkimusten mukaan Suomessa on euroopan lepsuin pieni tuloisten verotus. Tämä epä kohta on välittömästi korjattava.
ÄÄNESTÄ SALEA
Kuules nyt kokoomusnuori. Opettele kirjoittamaan. YHDYSSANAT!!!
Päättäjät keskittykööt kustantamaan vain lakisääteiset palvelut ja ne huippukuntoon. Kaikki muut menot on karsittava: esimerkiksi harrastusten tukeminen.
Kaupungin tähtitieteellisen suuri lainapotti ja sen kasvattaminen on saatava kuriin. Lainoja on ruvettava lyhentämään jo ensi vuonna.
Mainostat tuota "SALEA" joka mutkassa. Jos tarkoitat presidenttiehdokas Sauli Niinistöä, niin hänen lempinimensä on SAUKKI (HS 28.12. s. A8).
Tuo ympäristön visuaaliseen ilmeeseen kiinnittäminen on hyvä huomio. Suomalaisetkin matkustelevat mm. Keski-Euroopassa ihastelemassa idyllisiä kaupunkeja, joihin turistit tulevat pelkästään miljöön vuoksi.
Vaikka meillä ei ole Tukholman, Porvoon tai Rauman "vanhoja kaupunkeja", meillä on Linna ja sen ympäristö. Sitä ei vieläkään osata hyödyntää riittävästi, eikä se ole tarpeeksi helposti lähestyttävä. Kaupungilla pitää olla visuaalinen linja, jota uudis- ja korjausrakentaminen myötäilevät.
Ei aina tarvita massiivisia tapahtumia- tai markkinoita, niitä on tarjolla joka kylässä, nykypäivän turistit osaavat arvostaa tunnelmaa ja omaaleimaisuutta.
Moottoritien katteen liikekeskuksen pitäisi ilman muuta olla punatiileen sointuvia tai muulla tavoin kaupunkikuvaan sopivia. Ei missään nimessä, joka kaupungissa olevia, värikkäitä peltihökötyksiä. Forssan City Market on loistava esimerkki ympäristöönsä sopivasta liikekeskuksesta.
Hämeenlinna erottuu naapurikaupungeista ja nukkumalähiöistä juuri historiansa ja Linnan vuoksi. Ei Linnan korostaminen tee meistä nukkuvaa eläkeläiskaupunkia, vaan idyllisen, erilaisen, edelläkävijän, jonne tullaan, kun kaikki tavanomainen on nähty, jos näin haluamme.
Moottoritien katteen on oltava moderni, ei mitään keskiaikaista, linnamaista tiilimuuria kuten tonttu ehdottaa. Uutta, erilaista, tähän aikaan sopivaa, nuorekasta, vetovoimaista, värikästä, pirteää - toivottavasti.
Kaikki vellihousut ja tumpelot päättäjät vaihtoon ensi syksyn vaaleissa!
Saisikos noi katuvalot toimimaan pimeällä, tänään ne oli valoisan aikaan päällä ja pimeällä, aamulla ja nyt, pois päältä.
Valesale, taukkisaukki, aivan sama mikä saltvitsi oikeesti onkaan. Empä äänestä, vaan äänestän homopetteriä. Mä toivon vain yhtä asiaa, voitan viking lotossa 26 milliä, jotta voin häipätä täältä ikuisesti. ehkä muualla jutut on yhtä idiotteja, mutta onneksi niitä ei tarvi ymmärtää, ellei opiskele kieltä.