J e n k i n varallisuus vain 15700 euroa

Haans.

Sellainen tärkeä tieto paljastuu usan vaalijärjestelmää ruotivasta uutisesta joka Haansille ei ollut mikään uutinen. Päin vastoin, valehtelevat. USAssa ei "kansanedustajaksi" pääse ilman suuria rahoja. Pitää olla miljoonia!

Muita vaihtoehtoja ei ole olemassa, sen tunnustaa nyt jo oikeisto-YLEkin vaikka vähättelee tässä uutisessaan karua totuutta: USAssa ei tavallisella kansalaisella ole mitään mahdollisuutta


--Kansanedustajien ja äänestäjien välinen varallisuuskuilu laajentunut USA:ssa
julkaistu tänään 27.12. klo 12:44
http://yle.fi/uutiset/ulkomaat/2011/12/kansanedustajien_ja_aanestajien_valinen_varallisuuskuilu_laajentunut_usassa_3130817.html

""Yhdysvaltain edustajainhuoneeseen vuonna 1984 valitun edustajan nettoarvo oli noin 215 000 euroa, kun se vuonna 2009 oli 555 000 euroa. Yhdysvaltalaisen keskivertoperheen varallisuus on puolestaan junnannut paikallaan noin 15 700 eurossa. ""


Aika persaukisia nuo amerikkalaiset, noin keskimäärin, eikö totta. Sinullakin on heittämällä enemmän varallisuutta, kuin tuo 15700 euroa.

USA:n poliittinen järjestelma takaa sen, että demokratia ei toimi ja tämä näkyy äänestysprosenteissakin. N. 35 % oikeutetuista eli hyvätuloisimmat käyvät vain äänestämässä. Juuri tämä systeemi on tehnyt amerikkalaisista täysin varattomia enemmistön osalta.

Sama kehitys on meneillään suomessakin:
http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?t=597394


PS. Mielihyvan tunne kohoaa suomessa entisestään, 200 000 euron asuntovelka luetaan asunnonvälittäjien toimesta jo varallisuudeksi, vaikka takaisimaksusta ei ole mitään tietoa näillä näkymin.

13

973

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei voi olla totta

      Jotain mätää tossa 15700 eurossa perheiden varallisuus. Onko mukaan laskettu kaikki kellä ei mitään vai miten on moiseen lukemaan päästy.? Uskomattomalta kuulostaa ja väitän sen myös olevankin.

    • Laupias.

      Pakko sen on oikein olla kun Haans. on tuon tiedon laittanut.

      Sitten voisi epäillä jos oikeisto-YLE olisi tiedon takana.

      • mr.monopoli

        Näin ne työttömien päivärahakotukset otetaan heiltä pois. Tämä on hyvin yksinkertaista markkinapeliä.


    • Taasnäitä

      Tässä luvussa ei ole mukana asunnon arvoa.

      • unelmaanelma

        Asuntohan on pakkohuutokaupattu jo aikoja sitten.
        Ja kaikkihan tietävät, että jenkkilässä sikäläiset sopulit elävät velaksi.

        Ja amerikkalainen "unelma" on sitä, että ulosottomies ei heitäkkään pihalle:)


    • varakas kansa

      suomalaiset taas elävät unelmaa, keskiverto-ok talon arvo on kymmen kakskyt kertainen

    • hanshole

      Jenkit kasvattaa vain vyötärönympärystään ja ihmettelevät samalla missä päin on Kanada. Nimi tuttu mutta maantieto ei ihan vahvin alue.

    • armoton fakta

      Mutta tuohan on keskimäärin 15700 enemmän kuin keskiverto tyffelillä täällä.

      • Anonyymi

        >>15700 enemmän kuin keskiverto tyffelillä täällä.

        "tyffelillä" palstan välittäjä tarkoittaa vuokralaista suomessa. Täälä olevalla vuokralaisella on kuitenkin katto päänsä päällä.
        Keskiverto-jenkin tulohaarukan puolin alapuolella alkaa epävarmat ajat

        https://www.youtube.com/watch?v=n5Z4VwDlkkQ


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        >>15700 enemmän kuin keskiverto tyffelillä täällä.

        "tyffelillä" palstan välittäjä tarkoittaa vuokralaista suomessa. Täälä olevalla vuokralaisella on kuitenkin katto päänsä päällä.
        Keskiverto-jenkin tulohaarukan puolin alapuolella alkaa epävarmat ajat

        https://www.youtube.com/watch?v=n5Z4VwDlkkQ

        Järkyttävää, kansa telttailee kaduilla porrrrvarin ihannevaltiossa; https://www.youtube.com/watch?v=n5Z4VwDlkkQ

        Oletko kertaakaan nähnyt tilannekatsausta suomen porrrrrvari-medioista ?

        Et, sillä ne on porrrrrvarin hallussa. ! Isäntämaasopimuksia, on porrrvari tänäänkin "allekirjoittamassa", sinä maksat ja lennät kohta ehkä vuokralle, "tyffeliksi" niinkuin natsit teitä nimittelevät. Mutta et vielä ehkä telltaan, kuten porrrrrvarin ihannesysteemissä fakta on jo tänään.
        PS. näin kävi jo v. 2008;kin, siinä edellisessä "kriisissä"...
        t. haans


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Usassa ollaan aina elätetty velassa ja tehty töitä.
      Suomalainen on peloteltu velasta, eikä oikein työ kelpaa, tai sen pitäisi olla kevyttä, helppoa, kivaa ja kova palkka.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3793
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      38
      2588
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      36
      2092
    4. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      23
      1822
    5. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1729
    6. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      100
      1672
    7. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1608
    8. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1496
    9. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1467
    10. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      25
      1464
    Aihe