J e n k i n varallisuus vain 15700 euroa

Haans.

Sellainen tärkeä tieto paljastuu usan vaalijärjestelmää ruotivasta uutisesta joka Haansille ei ollut mikään uutinen. Päin vastoin, valehtelevat. USAssa ei "kansanedustajaksi" pääse ilman suuria rahoja. Pitää olla miljoonia!

Muita vaihtoehtoja ei ole olemassa, sen tunnustaa nyt jo oikeisto-YLEkin vaikka vähättelee tässä uutisessaan karua totuutta: USAssa ei tavallisella kansalaisella ole mitään mahdollisuutta


--Kansanedustajien ja äänestäjien välinen varallisuuskuilu laajentunut USA:ssa
julkaistu tänään 27.12. klo 12:44
http://yle.fi/uutiset/ulkomaat/2011/12/kansanedustajien_ja_aanestajien_valinen_varallisuuskuilu_laajentunut_usassa_3130817.html

""Yhdysvaltain edustajainhuoneeseen vuonna 1984 valitun edustajan nettoarvo oli noin 215 000 euroa, kun se vuonna 2009 oli 555 000 euroa. Yhdysvaltalaisen keskivertoperheen varallisuus on puolestaan junnannut paikallaan noin 15 700 eurossa. ""


Aika persaukisia nuo amerikkalaiset, noin keskimäärin, eikö totta. Sinullakin on heittämällä enemmän varallisuutta, kuin tuo 15700 euroa.

USA:n poliittinen järjestelma takaa sen, että demokratia ei toimi ja tämä näkyy äänestysprosenteissakin. N. 35 % oikeutetuista eli hyvätuloisimmat käyvät vain äänestämässä. Juuri tämä systeemi on tehnyt amerikkalaisista täysin varattomia enemmistön osalta.

Sama kehitys on meneillään suomessakin:
http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?t=597394


PS. Mielihyvan tunne kohoaa suomessa entisestään, 200 000 euron asuntovelka luetaan asunnonvälittäjien toimesta jo varallisuudeksi, vaikka takaisimaksusta ei ole mitään tietoa näillä näkymin.

13

994

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei voi olla totta

      Jotain mätää tossa 15700 eurossa perheiden varallisuus. Onko mukaan laskettu kaikki kellä ei mitään vai miten on moiseen lukemaan päästy.? Uskomattomalta kuulostaa ja väitän sen myös olevankin.

    • Laupias.

      Pakko sen on oikein olla kun Haans. on tuon tiedon laittanut.

      Sitten voisi epäillä jos oikeisto-YLE olisi tiedon takana.

      • mr.monopoli

        Näin ne työttömien päivärahakotukset otetaan heiltä pois. Tämä on hyvin yksinkertaista markkinapeliä.


    • Taasnäitä

      Tässä luvussa ei ole mukana asunnon arvoa.

      • unelmaanelma

        Asuntohan on pakkohuutokaupattu jo aikoja sitten.
        Ja kaikkihan tietävät, että jenkkilässä sikäläiset sopulit elävät velaksi.

        Ja amerikkalainen "unelma" on sitä, että ulosottomies ei heitäkkään pihalle:)


    • varakas kansa

      suomalaiset taas elävät unelmaa, keskiverto-ok talon arvo on kymmen kakskyt kertainen

    • hanshole

      Jenkit kasvattaa vain vyötärönympärystään ja ihmettelevät samalla missä päin on Kanada. Nimi tuttu mutta maantieto ei ihan vahvin alue.

    • armoton fakta

      Mutta tuohan on keskimäärin 15700 enemmän kuin keskiverto tyffelillä täällä.

      • Anonyymi

        >>15700 enemmän kuin keskiverto tyffelillä täällä.

        "tyffelillä" palstan välittäjä tarkoittaa vuokralaista suomessa. Täälä olevalla vuokralaisella on kuitenkin katto päänsä päällä.
        Keskiverto-jenkin tulohaarukan puolin alapuolella alkaa epävarmat ajat

        https://www.youtube.com/watch?v=n5Z4VwDlkkQ


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        >>15700 enemmän kuin keskiverto tyffelillä täällä.

        "tyffelillä" palstan välittäjä tarkoittaa vuokralaista suomessa. Täälä olevalla vuokralaisella on kuitenkin katto päänsä päällä.
        Keskiverto-jenkin tulohaarukan puolin alapuolella alkaa epävarmat ajat

        https://www.youtube.com/watch?v=n5Z4VwDlkkQ

        Järkyttävää, kansa telttailee kaduilla porrrrvarin ihannevaltiossa; https://www.youtube.com/watch?v=n5Z4VwDlkkQ

        Oletko kertaakaan nähnyt tilannekatsausta suomen porrrrrvari-medioista ?

        Et, sillä ne on porrrrrvarin hallussa. ! Isäntämaasopimuksia, on porrrvari tänäänkin "allekirjoittamassa", sinä maksat ja lennät kohta ehkä vuokralle, "tyffeliksi" niinkuin natsit teitä nimittelevät. Mutta et vielä ehkä telltaan, kuten porrrrrvarin ihannesysteemissä fakta on jo tänään.
        PS. näin kävi jo v. 2008;kin, siinä edellisessä "kriisissä"...
        t. haans


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Usassa ollaan aina elätetty velassa ja tehty töitä.
      Suomalainen on peloteltu velasta, eikä oikein työ kelpaa, tai sen pitäisi olla kevyttä, helppoa, kivaa ja kova palkka.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      218
      1481
    2. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1296
    3. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      4
      1138
    4. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      17
      1126
    5. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      9
      948
    6. Minä täällä vaan

      Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛
      Ikävä
      86
      920
    7. Jos haluat jatkaa tutustumista

      Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.
      Ikävä
      66
      885
    8. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      32
      860
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      38
      806
    10. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      805
    Aihe