Maailmanmatkaaja

Miten voi tehä muumion?oon kyl löytäny sellasen ja sit mun simi on tapellu sen kaa ja sen jälkeen pyörtyny ja sen jälkeen se oli kadonnu.
10139
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

?

Äänestä

Tarvitset kultaisen kuninkaiden sarkofagin - joko kirotun tai siunatun - jonka voit koota löytämistäsi palasista tai sitten hankkia Buydebug valikosta käyttämällä testingCheatsEnabled true -huijauskoodia. Tarvitse myös täyden setin (5 kpl) erikoiskanooppeja, joita löytää haudoista. Buydebug valikossa taisi myös olla. Tavan kanoopit ei käy.

Kun simillä on kaikki viisi kanooppia tavaraluettelossa, klikataan sarkofagia ja yksi valikon vaihtoehdoista pitäisi olla muumion kutsuminen. :-)

Äänestä

Mun on pitäny monta kertaa tapella muuion kanssa, mutta oon aina pelästyny kauheesti sitä, kun se tulee ulos siitä sargofakistaa. Pelkään kanssa, että simini kuolee ja kaikki kova työ on mennyt hukkaan. Voiko sim kuolla siinä kun tapelee sen muumion kanssa?

Äänestä

Voi, jos muumio onnistuu kiroamaan hänet. Silloin ei auta kuin yrittää parantaa simi, ennen kuin hän kuolee. Yksi keino on parantava patsas syvällä Sfinksin sisällä. Toinen on nukkua siunatussa sarkofagissa. Yksi on myös käärmeen suudelma. ;-)

Ja jos simi sattuu kuolemaan, niin poistu pelistä tallentamatta. Kun menet takaisin peliin, niin simi on vielä hengissä. :-)

Äänestä

Hei, mikä avuks muuten, kun mun kutsu muumio-toiminto ei toimi? Siis klikkaan sarkofagia ja siinä lukee, että kutsu muumio, muttei mitään tapahdu. Ja mulla on ainakin sata erilaista kanooppia mun tavaraluettelossa, että luulis niiden riittävän. Mulla on sekä buydebugista ostettuja kirottuja ja siunattuja sarkofageja että eri maista koottuja kirottuja ja siunattuja sarkofageja.

Äänestä
  • Ootko kokeillu kaikilla mahdollisilla sarkofageilla?

    Äänestä

Oon kokeillu myös niillä tavallisilla. Vai onko mulla sit liikaa kanooppeja tai sarkofageja?

Äänestä

Ensinnäkin tavalliset sarkofagit ei käy, vain ne kaksi kullattua kuninkaiden sarkofagia - kirottu ja siunattu. Toiseksi tavalliset kanoopit ei käy, eli ne kiviset harmaat tai punaiset. Ainoastaan erikoiskanoopit joita on viisi kpl.

Tällä sivulla on niistä kuva. Nuo ovat tosin käännetty Sims 2:seen Sims 3:sta mutta kuva pitää silti paikkansa. ;-)
http://www.modthesims.info/download.php?t=409035

On myös mahdollisuus, ettei buydebug valikosta ostetut välttämättä toimi oikein. Muumion kutsuminen ei myöskään aina onnistu vaan simi voi epäonnistua. Se kuuluu peliin ja on normaalia. Silloin ei auta kuin yrittää uudelleen. Yksi päivitys korjasi bugin, jonka ansiosta kanoopit katosivat jos kutsuminen epäonnistui mutta joillakin kanoopit katoavat siitä huolimatta. Silloin kannattaa olla tallentamatta ja ladata peli uudestaan (eli tallennus kannattaa tehdä juuri ennen kutsumista).

Äänestä

Äh, oon monta kertaa jo yrittäny kutsua muumiota, muttei onnistu. Ja kyllä mulla pitäis olla noi kaikki tarvittavat eri kanoopit. Vai pitääkö ne siirtää sinne sarkofagiin jotenkin erikseen? Ja tosiaan monella eri sarkofagilla, sekä siunatulla että kirotulla oon jo yrittäny. Mitä oikein teen? :(

Äänestä

Ei, vaan kanoopit pitää olla tavaraluettelossa. Jos sinulla on paljon kanooppeja, siirrä kaikki ylimääräiset pois tavaraluettelosta vaikka arkkuun ja sen jälkeen varmista että sinulla on vain se viiden setti ja niiden kuvausmäärä on oikea ja vastaa todellista määrää, esim. 5/5. Joskus kun erikoiskanooppeja on liikaa tai useampi samaa mallia, se saattaa aiheuttaa häikkää ja sotkea määräsysteemiä, eikä peli enää tunnista oikeaa määrää niiden kaikkien seasta. Monilla ylimääräisten poistaminen on auttanut.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


KAMII!!! kirjoitti:

Miten voi tehä muumion?oon kyl löytäny sellasen ja sit mun simi on tapellu sen kaa ja sen jälkeen pyörtyny ja sen jälkeen se oli kadonnu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu