Pekka Haavisto tukee steinerkouluja

RaijaKo

Pekka Haavisto: Erilaisia kouluja tarvitaan

Pekka Haavisto puhuu vaihtoehtoisten koulujen puolesta: ”Erikoiskoulut eivät ole eliittikouluja, vaan niillä on paljon annettavaa peruskoululle. On hyvä, että on vaihtoehtoja ja kilpailua. Sitä kautta saadaan ideoita ja virikkeitä myös yleiseen koululaitokseen. Tasapäistämisen ajan pitäisi olla jo ohi.”


Vihreän liiton perustaja ja kansanedustaja, Euroopan ensimmäinen vihreä ministeri, ympäristö- ja ihmisoikeusasiantuntija ja rauhanneuvottelija Pekka Haavisto on kulkenut pitkän tien maailmalla. Koijärven suojelu, rauhanliike, interrail-reissut ja teini-iän öiset ostarikeskustelut ovat vaihtuneet poliittiseen vaikuttamiseen ja vaativiin kansainvälisiin asiantuntijatehtäviin eri puolilla maailmaa.

Pekka Haaviston yhteiskunnallisen vaikuttamisen ja ympäristöaktivismin lähtökuoppa on kuitenkin Munkkivuoren yhteiskoulussa. ”Sitä huomaa vasta paljon myöhemmin, että on kuljettanut koulua tai ainakin pientä palaa siitä mukanaan. Moneen asiaan, joita elämässä on tapahtunut, on saatu koulun seinien sisällä ensimmäinen sykäys”, Pekka Haavisto sanoo.

Pekka Haavistolle Munkkivuoren elementtilähiö ostareineen, metsineen ja kouluineen on jättänyt hyvät muistijäljet. ”Silloin ajatteli, että koulussa on aina sellaista – paljon kerhotoimintaa, paljon keskusteluja ja paljon elämää. Myöhemmin selvisi, että koulut ovat erilaisia ja että ne muodostuvat ensisijaisesti niissä olevista ihmisistä.”


Steiner oli edellä aikaansa

Steinerin opit ovat Haavistolle tulleet tutuiksi jo varhain. ”Isoäitini oli kiinnostunut filosofiasta ja hengellisistä asioista. Sain Rudolf Steinerin Johanneksen evankeliumin hänen ystävättäreltään ollessani 12-vuotias. Samalla minua kuitenkin varoitettiin lukemasta liikaa, ettei pää mene sekaisin”, Haavisto sanoo ja naurahtaa. ”Enempi luin siihen aikaan Pekka Ervastia ja yleensä idän filosofiaa.”

Kun kuuntelee Haavistoa huomaa, että hän on turhan vaatimaton sanoessaan, ettei tunne kovin tarkasti steinerkoulua. ”Tärkeää steinerkoulussa on ihmisen näkeminen henkisenä olentona ja sen tunnustaminen, että henkinen todellisuus on yhtä totta kuin materiaalinenkin. Hienoa on myös käsitys ihmisen omaan luovuuteen ja kasvuun perustuvasta opetustavasta.”

Käytännön tietoa steinerkoulusta Pekka Haavisto on saanut myös lukuisilta ystäviltään. ”Vihreissä on monia, jotka ovat käyneet steinerkoulun, toimineet opettajina steinerkoulussa tai joiden lapset käyvät koulua”, Pekka Haavisto kertoo ja mainitsee muun muassa puoluetoverinsa, steineropettaja Ulla Klötzerin ja filosofian tohtori Pekka Saurin. Myös suomalaisen steinerliikkeen grand old man Reijo Wilenius on Haavistolle tuttu eri yhteyksistä vuosien varrelta.


”Rudolf Steiner on ollut kyllä monessa asiassa edellä aikaansa. Jos ajatellaan esimerkiksi ympäristöystävällistä maataloutta, niin Steinerin opit biodynaamisesta viljelystä edelsivät yleisempää kiinnostusta luomuviljelyyn ja sen ymmärtämiseen”, Pekka Haavisto sanoo ja kertoo samalla tutustuneensa itse biodynaamista viljelyä harjoittaviin maanviljelijöihin työskennellessään kasvisravintolassa vihreän liikkeen alkuaikoina.

Julkisessa keskustelussa sekoitetaan toisinaan steinerkoulut uskonnollisiin kouluihin, siksi onkin mukava kuulla Haaviston korostavan steinerkoulusta puhuessaan pedagogiikkaa. Haavisto puhuu innostuneesti myös muista vaihtoehtoisista kasvatuspedagogiikoista.

Kansanedustajana ja aikoinaan myös eduskunnan sivistysvaliokunnan jäsenenä sekä Helsingin kaupunginvaltuutettuna Pekka Haavisto on jaksanut puhua erikoiskoulujen puolesta: ”Nämä uudet kokeilevat pedagogiikat – oli kyseessä sitten steiner, freinet tai montessori – tuovat myös suomalaiseen koulujärjestelmään uusia ajatuksia ja kehittävät sitä. On hyvä, että on erilaisia kouluja ja vaihtoehtoja. Kysymys on myös taloudellisista resursseista. Sen puolesta olen yrittänyt poliitikkona puhua.”

Opettajan persoonallisuus ratkaisee

Steinerkouluissa ajatus opettajan koko persoonallisuuden vaikutuksesta opetustyöhön on tuttu ja tärkeänä pidetty juttu. Pekka Haavisto pukee tämän sanoiksi: ”Vaikka opettajat opettavat tiettyjä oppiaineita, tärkeämpää on kuitenkin heidän oma innostuksensa ja kiinnostuksensa opettamaansa asiaan ja yleensä elämään. Se, millaisia ihmisiä he itse ovat. Opettaja ei ole vain opettaja, vaan hän on myös kasvattaja ja keskustelija.”


Pekka Haavistolle on jäänyt mieleen omalta kouluajaltaan veistonopettaja Esko Pentti: ”Munkkivuoren koulussa oli monia suuria opettajapersoonallisuuksia. Esko Pentin tunneilla keskusteltiin ufoista ja elämästä muilla taivaankappaleilla. Filosofiset ja maailmaa syleilevät keskustelut olivat yhtä tärkeitä, ja oppilaalle ehkä joskus tärkeämpiäkin, kuin varsinainen oppiaine.”

(Jatkuu linkissä, koska Suomi24:ään ei saa kirjoittaa näin pitkiä viestejä.)

Teksti: Irma Marttinen

Linkki: http://www.steinerkoulu.fi/index.php?page=nettilehti&magid=3&itemid=4

5

640

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RaijaKo

      Huom!

      Vihreän liiton perustaja? Ei pidä paikkaansa.

      Muuten hyvä artikkeli.

      • Piiitsuli

        Hyvä video tämäkin! Jos katsoo loppuun asti, niin tässä todetaan lopuksi, ettei steinerkoulu niin kummallinen paikka olekaan :)


      • jestapa jepulis
        Piiitsuli kirjoitti:

        Hyvä video tämäkin! Jos katsoo loppuun asti, niin tässä todetaan lopuksi, ettei steinerkoulu niin kummallinen paikka olekaan :)

        Keskitysleirikin oli reipas paikka, "kun oikein silmin katsotaan".


      • 6+20=26

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      101
      2140
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      297
      1934
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1761
    4. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      104
      1726
    5. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      207
      1617
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      32
      1351
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1133
    8. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      25
      1092
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      67
      1089
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1057
    Aihe